Pius XI.

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Papež Pius XI.


* 1857
† 1939
pontifikát: 1922-1939
vl. jméno: Achille Ratti
URL : https://www.valka.cz/Pius-XI-t21665#82712 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pius XI. se narodil roku 1857 jako Achille Ratti v Lombardii. Studoval v semináři v Římě a na papežské Gregoriánské univrzitě. Od roku 1907 pracoval jako ředitel Ambroziánské knihovny v Miláně. Roku 1912 se stal zástupcem ředitele a o rok později ředitelem Vatikánské knihovny. Po první světové válce byl vyslán jako nuncius do Polska a v roce 1921 ho papež Benedikt XV. jmenoval milánským arcibiskupem. V konkláve roku 1922 zvítězil v třetím kole a přijal jméno papeže Pia X., který ho povolal do Říma.


Pontifikát Pia XI. byl konfrontován s moderními totalitními státy, s nimiž dosud církev neměla žádné zkušenosti. Obtížím které by tyto státy mohly působit čelil Pius XI. konkordáty. Nejdůležitější bylo upravit vztah mezi Vatikánem a italským fašistickým státem. Již od roku 1922 probíhalo jednání mezi státním sekretářem Pietrem Gassparim a Mussolinim, které bylo zakončeno 11. února 1929 tzv. Lateránskými dohodami. Vatikán se v ní zavázal nepodporovat žádná politická hnutí v Itálii, fašistická vláda na oplátku uznala Vatikán de iure. Byla sepsána podrobná smlouva o finančním a majetkovém vypořádání mezi Svatou stolicí a Italským královstvím. Konkordát mezi Vatikánem a Itálií také zaručoval katolickému náboženství zvláštní ochranu, např. uznávání církevních sňatků, povinná výuka náboženství ve státních školách apod. Když pak v roce 1935 vpadla italská vojska do Habeše, papež nejen že neprotestoval, ale dokonce nebránil italským biskupům vyhlásit ji za svatou!


V roce 1933 , po nástupu nacistů, byl uzavřen podobný konkordát i s Německem. Pius XI. uzavřel konkordáty i s celou řadou jiných zemí, např. roku 1922 s Lotyšskem, 1925 s Polskem, 1927 s Rumunskem a Litvou a v roce 1935 s Jugoslávií, ten však nikdy nebyl ratifikován. Mimořádně příznivě sa za Pia XI. vyvíjely vztahy s Rakouskem. Tam kancléř Dollfuss vyšel církvi vstříc nejvíce a zahrnul ustanovení konkordátu i do nové korporatviní ústavy 1. května 1934. Po anšlusu Rakouska odmítl Hitler tento konkordát uznat.


Během celého jeho pontifikátu byla církev vystavena krutému pronásledování ze strany komunistické vlády v SSSR. Papež v řadě svých encyklik a apoštolských listů komunismus odsoudil. O tzv. "mírové politice" SSSR prohlásil: "A tak pozorují komunističtí předáci obecnou touhu po míru a tváří se, jako by byli nejhorlivějšími podporovateli světového mírového hnutí, zároveň však rozpoutali třídní boj, v němž se prolévají potoky krve...". Papež vypracoval i plán katolické sociální reformy založené na spravedlivém rozdělování produktů. Kapitalismus i marxismus odsoudil jako pomýlení.


Jako první papež vůbec jmenoval za kardinály Číňana a Inda. Pokoušel se intenzívně jednat s anglikánskou církví. K ostatním protestantům však měl rezervovanější vztah, ekumenismus na širší bázi odmítal.


Ve vnitrocírkevní politice podporoval Pius vědu a umění. V prosinci 1925 založil Institut pro křesťanskou archeologii, Biblický institut a Institut orientálních studií. Roku 1931 nechal ve Vatikánu zřídit rozhlasovou stanici a roku 1936 založil Papežskou akademii věd. Papež Pius XI. trávil spoustu času na své hvězdárně v Castel Gandolfo Aby se tam rychle dostal, pořídil si jako první papež vůbec automobil - Daimnler-Benz z roku 1930. Jeho tajemníkem v posledních letech pontifikátu byl Eugenio Pacelli - papežova pravá ruka. Sám Pius XI. ho opakovaně označil za svého nástupce. Zemřel následkem nachlazení v únoru 1939, několik měsíců před vypuknutím druhé světové války.
URL : https://www.valka.cz/Pius-XI-t21665#82771 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more