Sofie Alexejevna

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Carevna, regentka Sofie Alexejevna


(1657 - 1704)


regentka v letech: 1682 - 1689
URL : https://www.valka.cz/Sofie-Alexejevna-t22442#85011 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Sofie se narodila 27. září 1657 jako nejstarší z šesti dcer Alexeje I., zvaného Tichošlápek a sestra dvou carevičů – Fjodora a Ivana, kteří byli od mládí postižení. Teprve v druhém manželství se carovi narodil zdravý syn – Petr. Po carově smrti byl Petr teprve čtyřletý a Sofie se ujala spoluvlády s nemocným Fjodorem a po jeho smrti v roce 1682 vládla za slaboduchého Ivana. Současně bojaři na popud carevny-vdovy prohlásili za cara- spoluvládce Ivana, jejího syna Petra, a tento stav setrval až do Ivanovy předčasné smti v roce 1696.


Sofie spravovala vládní záležitosti v Rusku s pomocí svého oblíbence Golicyna. Podnikla neúspěšné tažení proti krymským Tatarům, kteří se během první rusko-turecké války v letech 1676 - 81 ve službách Vysoké porty pokoušeli ovládnout pravobřežní Ukrajinu. V květnu 1686 uzavřela s Polskem v Moskvě "věčný mír" který ukončil téměř stoleté období vzákemných válek a stvrdil podmínky tzv. andrusovského příměří z roku 1667. Společně s Polskem se pak Rusko stalo členem protiturecké Svaté ligy ve válce s Osmanskou říší v letech 1686 -1700. Během ní se Rusko zmocnilo Azova.

V posledním roce svého panování uzavřela tzv. něrčinskou smlouvu s Čínou, která určovala hranice obou zemí na Dálném východě.
Sofie byla roku 1689 Petrem I. Velikým svržena a poslána do Novoděvičského kláštera, kde 17. července 1704 zemřela.
URL : https://www.valka.cz/Sofie-Alexejevna-t22442#87192 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more