Pizarro, Francisco

Francisco Pizarro González, Marqués de los Atabillos
     
Příjmení:
Surname:
Pizarro Pizarro
Jméno:
Given Name:
Francisco Francisco
Jméno v originále:
Original Name:
Francisco Pizarro González, Marqués de los Atabillos
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
- -
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
- -
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
markíz Atabillos Marquis Atabillos
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
16.03.1478 Trujillo /
16.03.1478 Trujillo /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
26.06.1541 Lima (Palacio de Gobierno) /
26.06.1541 Lima (Palacio de Gobierno) /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
Conquistador
guvernér Nové Kastilie
Conquistador
Governor of New Castile
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- -
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
https://es.wikipedia.org/wiki/Francisco_Pizarro
dbe.rah.es

URL : https://www.valka.cz/Pizarro-Francisco-t22466#663800 Version : 0
     
Příjmení:
Surname:
Pizarro Pizarro
Jméno:
Given Name:
Francisco Francisco
Jméno v originále:
Original Name:
Francisco Pizarro González, Marqués de los Atabillos
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR
Průběh vojenské služby:
Military Career:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Awards:
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
https://es.wikipedia.org/wiki/Francisco_Pizarro
dbe.rah.es

URL : https://www.valka.cz/Pizarro-Francisco-t22466#663802 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Francisco Pizarro se narodil mezi lety 1476-41 v Trujillu v Kastilii jako levoboček plukovníka na penzi Gonzala Pizzara. V roce 1502 se Francisco vydal do Ameriky, aby tam získal to co mu chybělo – peníze a úctu. Usadil se na Hispaniole a v roce 1513 se přidal k dobrodružné výpravě Vasca Núneze de Balboa napříč Panamou. Když dorazili k pobřeží Tichého oceánu, dozvěděli se o veliké a bohaté říši v Peru. Tehdy se Francisco Pizarro rozhodl, že si tuto říši podmaní a roku 1520 se spojil s jiným dobrodruhem – Diegem de Almagrem. Společně pak požádali guvernéra Panamy Pedrariase o povolení podniknout výpravu do Jižní Ameriky.

Na dvou výpravách v letech 1524-25 a 1526-28 pak prozkoumali pobřeží Kolumbie, Ekvádoru a Peru, aby shromáždili potřebné informace o Incké říši. Zatímco první výprava byla neúspěšná, na své druhé výpravě se Pizarro setkal s inckou lodí, naloženou mnoha poklady. Navíc se dozvěděl o existenci města Tumbes, kde prý jsou i chrámové zdi obložené zlatem. To ho ještě utvrdilo v odhodlání stanou v čele conquisty do Peru, která slibovala ještě větší kořist, než Aztécká říše v Mexiku. Vyslal proto Almagra do Panamy, aby získal pro výpravu nového guvernéra Riose, ten však jejich dobrodružství odmítl podporovat a dokonce nařídil, aby se Pizarro se svými muži vrátil. Ten to však rázně odmítl, takže guvernér byl nakonec donucen vyslat mu na pomoc Almagra s několika loděmi s příkazem, aby se oba do šesti měsíců vrátili. Když se Almagro spojil s Pizarrem, vyrazili společně k městu Tumbes, které je zcela oslnilo svým bohatstvím. Proto se vydali dále na jih až k městu Trujillo v Peru. Poté se vrátili do Panamy, aby přesvědčili guvernéra o smyslu conquisty do Peru, ale neuspěli.

Pizarro se vrátil do Španělska, aby přednesl svou žádost přímo králi Karlovi V. Ten 26. července 1529 vydal listinu, kterou schválil výpravu a Pizarra jmenoval guvernérem nově dobytých zemí a Almagra s polovičním platem guvernérem Tumbesu.To vyvolalo mezi oběma conquistadory neskrývanou nevraživost, ovšem Pizarro Almagrovi slíbil odškodnění po dobytí Peru a tak jejich spor na čas utichl.

V lednu 1531 se oba svorně vydali na svou třetí a závěrečnou výpravu. Vylodili se necelých šestset kilometrů od cíle s 200 muži a čtyřiceti koni s třemi loděmi. Později k nim přibyl ještě Hernando de Soto s dalšími posilami. Pizarro musel se svými muži překonat velice obtížný terén, než z Tumbesu dorazil k ústí řeky Chiry, kde založil přístav San Miguel. Zde se dozvěděl o probíhající občanské válce v Incké říši a rozhodl se jí plně využít. Vdal se na dvanáctidenní pochod do Cajamarky, kde se po zranění léčil inka Atavalpa. Dorazili tam po namáhavém pochodu přes Andy 15. listopadu 1532 v ranních hodinách. Velký inka je přijal a slíbil, že po skončení půstu s nimi poobědvá a druhý den dorazil do španělského tábora v doprovodu čtyř tisíc dvořanů. Pizarro nařídil provést s Atavalpou totéž, co Cortés provedl s Montezumou. Tak se na jeho pokyn vrhli Španělé na neozbrojený průvod, zmasakrovali ho a Inku Atavalpu zajali.

Atavalpa žil poté se svými dvořany pod španělským dozorem. Aby získal svobodu, nabídl Pizarrovi, že zaplní místnost v paláci zlatem až kam jeho ruka dosáhne. Když v únoru 1533 dorazil do Cajamarky Almaro, byla již místnost plná a zajatý inka žádal splnění slibu. Mezi conquistadory došlo k rozporům, jak se zajatým vládcem naložit. Nakonec zvítězil názor, že je nutné se ho zbavit. Atavalpa byl obviněn z incestu s vlastní sestrou a 29. srpna 1533 odsouzen k smrti oběšením. Poprava panovníka Inky natolik ochromila, že při Pizarrově pochodu na hlavní město Cuzko téměř vůbec nekladli odpor. Město Pizarro dobyl se 480 muži 15. listopadu 1533 – na den přesně od příchodu do Cajamarky. Město bylo vydrancováno a vyloupeno, jeho bohatství si conquistadoři rozdělili mezi sebou.

Pizarro dosadil na trůn loutkového vládce inku Manko Kapak, který vládl se schválením městské rady, složené ze Španělů. V osmičlenné radě zasedli i Pizarrovi bratři Juan a Gonzalo, kterým pak přenechal moc v Cuzku, když se v lednu 1835 vydal na pobřeží, kde založil Limu – sídlo španělského místokrále v Peru. Almagrovi slíbil jako vyrovnání podílu na kořisti Chile, které Almagro dobyl a prohlásil za španělské území.

Na jaře 1537 však inka Manka Kapaka uprchnul a vyvolal povstání proti Pizarrovým bratrům v Cuzku. Almaro se proto táhl na Cuzco, aby ho vyprostil z obležení a nedaleko od města incké vojsko na hlavu porazil. Poté vznesl nárok na vládu v Cuzcu, což vedlo k otevřené konfrontaci mezi jeho a Pizarrovými stoupenci.

Pizarro vyslal proti Almagrovi vojsko z Limy a 6. dubna 1538 u Las Salina jeho oddíly rozdrtil. Almagro byl zajat, odsouzen k smrti za zradu a v červenci 1538 popraven.O tři roky později, 26. června 1541 byl Francisco Pizarro zavražděn ve svém paláci v Limě Almagrovými stoupenci.
URL : https://www.valka.cz/Pizarro-Francisco-t22466#93894 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more