Lžidimitrij I.

False Dmitry I
Лжедмитрий I

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Car Lžidimitrij I.


vládl v letech 1605 - 1606
URL : https://www.valka.cz/Lzidimitrij-I-t22493#85092 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Jmenoval se Jurij Otrepjev a v mládí sloužil u bojarů Romanových. Později vstoupil do kláštera a přijal jméno Grigorij. Byl vrstevníkem careviče Dmitrije a navíc se mu velice podobal – měl stejné mateřské znaménko na tváři a jednu ruku kratší. Svým vystupováním a vzdělaností se Otrepjev zalíbil moskevskému patriarchovi a ten ho povolal do chrámu v Kremlu. Zde vyšla najevo jeho podobnost se zavražděným carevičem, za kterého se Otrepjev začal vydávat. Boris Godunov nařídil samozvaného následníka trůnu zatknout, ale Grigorij uprchnul do Litvy, a tam roku 1601 vstoupil do služeb polského knížete Adama Višňověckého. Kníže uznal Otrepjeva za ruského careviče Dmitrije a po něm tak učinili také donští a dněperští kozáci.


V roce 1603 si samozvance k sobě pozval sám polský král Zikmund III. Vasa. Cestou do královského sídla v Krakově se Otrepjev zastavil v Samboru, kde se oženil s dcerou vojvody Marinou Mniškou. V květnu 1604 pak král Zikmund III. uznal Grigorije za následníka ruského trůnu a poté, co přestoupil ke katolictví, mu přislíbil vojenskou podporu pro uplatnění jeho nároku. Sliboval si od toho možnost dosadit na carský stolec polskou loutku a ovládnout jeho prostřednictvím Rusko.


Otrepjev, nazývaný u carského dvora Lžidmitrij, zahájil na podzim roku 1604 s oddílem 4 tisíc vojáků tažení na Moskvu. Cestou se k němu připojily tisíce prostých sedláků, kteří nenáviděli útlak bojarů a jejich cara. Když ten na jaře 1605 zemřel, přešli na stranu samozvance i carovi vojevůdci a poté co zavraždili careviče Fjodora Godunova, vpustili 20. června za jásotu všeho lidu Lžidmitrije s jeho doprovodem do hlavního města. Radost Moskvanů však byla předčasná, neboť poté co do města vstoupila polská vojska, začalo soustavné rabování a násilí. Lžidmitrij, který se v červenci nechal korunovat na cara, povolal ke dvoru stoupence Godunova, o které se opíral proti opozici, vedené knížetem Šujským. Ten si uvědomil, že Lžidmitrij je loutkou v rukou polského krále, který má Rusko připravit o nezávislost a obrátit na katolickou víru. Proto spolu s ostatními bojary zosnoval spiknutí a 17. května 1606 v ranních hodinách nechal obsadit Kreml. Lžidmitrij byl zabit při pokusu o útěk a jeho žena uvězněna. Současně vypuklo v celém městě povstání lidu, které vyhnalo z města polskou posádku. Tělo samozvance bylo spáleno na Rudém náměstí a jeho prach byl vystřelen z děla směrem k Polsku. Ruský trůn se znovu nakrátko uprázdnil, než bojaři zvolili za cara hlavu spiklenců - Vasilije IV. Šujského.
URL : https://www.valka.cz/Lzidimitrij-I-t22493#115682 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more