12,8 cm Selbsthafrlafette mit gerichten Fahrzeug und Feinrichtmaschine

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

V nemeckom vojenskom archíve (Bundesarchiv) sa pod spisovou značkou RH 8/3095K nachádza trojica výkresov s doposiaľ neidentifikovanými samohybnými delami kalibru 12,8 cm. Podľa údajov uvedených v "Technische Zeichnungen 1942 - 1944" by mohlo ísť o trojicu návrhov "K 14 - K 16: 12,8 cm SFL, Kasemattenlösung, Juni - Juli 1944". Účel i typ platformy sú však nejasné.


Účel:
Na pečiatke výkresov figuruje značka L Flak (WaA), čo by mohlo znamenať, že ide o protilietadlové vozidlo. Na druhej strane je námer zbrane limitovaný 60°, čo pre protilietadlovú paľbu nie je dostatočné. Kanón má úsťovú brzdu, ktorá nie je práve typickým znakom nemeckých protilietadlových kanónov. Na druhej strane vozidlo je relatívne malé na kanón takéhoto kalibru a je nutné eliminovať veľký spätný ráz.


Platforma:
Ide o platformu s prekladanými pojazdovými kolesami. Vzhľadom na rok vyhotovenia výkresov (1944) a za pomoci odhadu priemeru kolies na cca 600-700 mm je možné použitie celokovových kolies používaných na platformách Panther a Tiger, resp. Tiger II. Vzhľadom na šírku pásov, či blatníkov 430 mm by som to však tipoval na modifikovanú platformu Pz.Kpfw. IV. V tom prípade by mohlo ísť o využitie projektu Versuchflakwagen Leichte (značka na pečiatke L Flak).


Thomas L. Jentz, Hilary L. Doyle - Panzer Tracts no.20-2 Paper panzers (Aufkaerungs-, Beobachtuns-, and Flak-Panzers, rok vydania 2002, ISBN 0-9708407-7-2
www.bundesarchiv.de
www.facebook.com
URL : https://www.valka.cz/12-8-cm-Selbsthafrlafette-mit-gerichten-Fahrzeug-und-Feinrichtmaschine-t258890#708461 Version : 0
Proposal on drawing H-SKB 89412 Blatt 2 dated 26.6.1944. It is a casemate version of the self-propelled gun. It is highly probable that it is an anti-aircraft vehicle.
The very name of the vehicle "12,8 cm Selbsthafrlafette mit gerichten Fahrzeug und Feinrichtmaschine" translates as a minimum-gauge vehicle. The vehicle has to move all the way around to adjust the measurement and in this case it has to have a mechanism with a fine movement/adjustment system of the vehicle. You can see in the drawing that there is a hole in the floor that creates space for the rear of the weapon at high aim. This was an improvement of the first design of this vehicle. The drawing of the first design is stamped with the company that made the drawing. It is Rheinmetall Borsig A.G. from Düsseldorf.


Thomas L. Jentz, Hilary L. Doyle - Panzer Tracts no.20-2 Paper panzers (Aufkaerungs-, Beobachtuns-, and Flak-Panzers, year of publication 2002, ISBN 0-9708407-7-2
www.bundesarchiv.de
www.facebook.com

12,8 cm Selbsthafrlafette mit gerichten Fahrzeug und Feinrichtmaschine -


URL : https://www.valka.cz/12-8-cm-Selbsthafrlafette-mit-gerichten-Fahrzeug-und-Feinrichtmaschine-t258890#708462 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments


Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more