Matyáš Korvín

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Král český a uherský Matyáš Korvín


1469 - 1490
URL : https://www.valka.cz/Matyas-Korvin-t21751#82944 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Vlastným menom Matej Huňady sa narodil 23.2.1443 v Koložvári (Cluj-Napoca v dnešnom Rumunsku). Bol druhorodeným synom Jána Huňadyho, uhorského veľmoža a gubernátora a jeho matkou bola uhorská šľachtičná Alžbeta Siládiová. Otec Ján sa preslávil ako schopný vojvodca v bojoch proti Turkom. Vyslúžil si prezývku Turkobijec. Chrabrosť a vojenské úspechy Jána nezostali nepovšimnuté a Ján krok za krokom postupoval po rebríčku krajanských hodností. V roku 1446 ho zvolili za gubernátora, teda správcu celej krajiny.


Toto významné postavenie jeho otca, umožňovalo malému Matejovi pohybovať sa v spoločnosti politickej špičky Uhorska. Matej, na svoju dobu, bol veľmi vzdelaný. Jeho učiteľmi boli chorvát Ján Vitéz a poliak Gregor zo Samoku. Okrem toho bol Matej aj jazykovo veľmi zdatný. Ovládal maďarčinu, latinčinu, nemčinu, češtinu, chorvátčinu a ďalšie slovanské jazyky. Matej sa od malička priúčal aj politike. Jeho otec nevedel čítať ani písať, takisto neovládal žiaden cudzí jazyk. A preto, pri rokovaniach zo zahraničnými diplomatmi, používal mladého Mateja ako tlmočníka. Ján u syna nezanedbal ani vojenskú výchovu. Dokonca ho v roku 1454 osobne pasoval za rytiera.


V roku 1455 otec zasnúbil Mateja s Alžbetou, dcérou svojho najväčšieho rivala Ulricha Cilského. Tým sa Matej dostal do príbuzenského vzťahu s kráľom Ladislavom V. Pohrobkom. Alžbeta bola kráľovou druhostupňovou sesternicou. Zo sobáša však nebolo nič, pretože Alžbeta ešte v tom roku zomrela.


Keď Ján Huňady 11.8.1456 nečakane zomrel, situácia v Uhorsku sa riadne zdramatizovala. Ladislav Pohrobok sa rozhodol skoncovať s politickou mocou Huňadioucov, na čele ktorých stál Ladislav Huňady – prvorodený syn Jánov. Nevraživosť sa vystupňovala po zavraždení Ulricha Cilského. Vyústila do zajatia a popravy Ladislava Huňadyho v marci 1457. Spolu s bratom bol na smrť odsúdený, vtedy ešte len 14-ročný Matej. Lenže ten mal obrovský kus šťastia. Ladislav Pohrobok sa rozhodol, že ho popravia v Prahe, pri príležitosti jeho svadby z francúzskou princeznou Magdalénou. Ladislav sa svojej svadby, ani Matejovej popravy nedočkal. Mladý kráľ nečakane zomrel. A Matej sa z pražského väzenia vyhupol až na uhorský trón. Za kráľa ho zvolili začiatkom roka 1458 na sneme v Pešti. Matej bol v tom čase ešte v Prahe. Táto voľba bola výsledkom zmierenia sa dvoch uhorských politických táborov. Na jednej strane to bola skupina okolo Matejovej matky a na druhej, skupina okolo uhorského palatína Ladislava Gorianského. Spečatením dohody mal byť sobáš Mateja a palatínovej dcéry. Ten sa však neuskutočnil, pretože Matej sa ešte v Prahe zasnúbil s dcérou Juraja Podebradského.


Po nástupe na uhorský trón sa Matej usiloval zúčtovať s Jánom Jiskrom z Brandejsa a bratríkmi, ktorí pôsobili v Hornom Uhorsku (Slovensku). Bratríci v tom čase už dávno neniesli odkaz Majstra Jána Husa, skôr mali povesť zbojníkov. Plienili okolie svojich hradov a poľných táborov. Prepadávali kupcov, mešťanov, duchovných ba aj prostých sedliakov. Ich počet za Matejových čias bol asi 20 000. V Matejovom žoldnierskom vojsku bolo 5 000 pešiakov a 10 000 prevažne ľahkých jazdcov. Možno aj preto sa Matej najprv dal do vyjednávania s Jánom Jiskrom. Za štedré odstupné Bratríci vrátili kráľovi jeho hrady a mestá. Húfne odchádzali z Uhorska, prípadne sa dali zverbovať do Matejovho vojska. A tí, ktorí zostali verní bratríckemu hnutiu boli zmasakrovaný v bitke pri Veľkých Kostoľanoch v roku 1467.


Ani po týchto udalostiach nezavládol v Uhorsku pokoj. Matej bol počas svojej vlády permanentne vo vojne. V rokoch 1459-1464 bojoval proti Osmanskej ríši. V rokoch 1468-1478 bojoval proti krajinám Českého kráľovstva, v tom čase pripojil k Uhorsku Moravu a Sliezsko. V roku 1469 bol vyhlásení za českého kráľa (aj keď správnejšie by bolo použiť termín protikráľ). V rokoch 1477-1787 bojoval proti Rakúsku a v roku 1485 dobil Viedeň. Tieto vojenské úspechy dosiahol hlavne zásluhou svojho vojska, ktoré mu v tom čase závidel každý panovník v Európe. Povestné boli hlavne jeho čierne pluky (banda nera). Ako už bolo spomenuté išlo o žoldnierske vojsko, ktoré Matej budoval počas celej svojej vlády. Na vrchole svojej slávy Matejovi slúžilo 20 000 jazdcov a 8 000 pešiakov. V tom čase to bolo najväčšie vojsko v Európe.


V roku 1471 vypuklo proti Matejovi sprisahanie. Viedol ho ostrihomský arcibiskup a dvorný kancelár Ján Vitéz zo Sredny a jeho bývalí učiteľ a biskup Ján z Čazmy. Sprisahanie vypuklo práve kvôli dobyvačným vojnám, ktoré smerovali do Čiech a Rakúska. Uhorská šľachta si želala bojovať proti Osmanskej ríši a prinavrátiť si tak svoje majetky, ktoré teraz spravovali Turci. Ján Vitéz ponúkol uhorskú korunu poľskému kráľovičovi Kazimírovi Jagelovskému, synovi Kazimíra IV. Mladý nádejný kráľ vpadol do Uhorska v lete 1471 s 12 tisícovou armádou. Ale ešte do konca roka ho Matejovo vojsko vytlačilo z Horného Uhorska (Slovenska).


Matej sa okrem, takmer nepretržitých vojen venoval aj umeniu. Na svoj dvor pozval maliarov, sochárov a architektov z celej Európy, aby preň pracovali. Rozkvet kultúrneho života dokumentuje aj založenie prvej univerzity v Uhorsku. Matej ju založil v roku 1467. Niesla meno Academia Istropolitana a sídlila v Bratislave. Ako keby v jeho prípade neplatilo staré známe „inter arma, silent muse“. V roku 1467 zreformoval daňový systém.


Matej sa prvý krát oženil v roku 1461. Jeho manželkou bola už spomínaná Katarína Podebradská. Zo svojou druhou manželkou Beatricou Aragónskou sa oženil v roku 1476. Ale s ani jednou z nich nemal vlastné deti. Mal len nemanželského syna Jána.


Matej Huňady – Korvín zomrel 6.4.1490 vo Viedni. Keďže po jeho smrti nastalo v Uhorsku obdobie feudálnej anarchie, prostý ľud si zidealizoval predstavu o Matejovi a často sa hovorilo „s Matejom zomrela aj spravodlivosť“.
URL : https://www.valka.cz/Matyas-Korvin-t21751#161252 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

.
Matyáš Korvín - Zdroj: Archív autora. Zberateľské kartičky panovníkov.

Zdroj: Archív autora. Zberateľské kartičky panovníkov.
URL : https://www.valka.cz/Matyas-Korvin-t21751#427222 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more