Kaponiéra

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

KAPONIÉRA


1. V bastionovém systému opevňování krytá komunikace napříč příkopem , chráněná po jedné straně zemním valem, která spojovala pevnostní prvky vnější linie obrany s krytou cestou, konkrétně boky ravelinu s hrdly shromaždišť, resp. lunet. Zároveň kaponiéra umožňovala i flankování přímou palbou z ručních zbraní - za tímto účelem byla na jedné straně obrácená směrem k očekávanému útoku nepřítele a chráněna zemním valem, opatřeným banketem a předprsní.


2. V polygonálním fortovém systému opevnění se pod tímto pojmem často skrývá jedno či více podlažní pevnůstka na obranu příkopu, jejiž výška nepřesáhla jeho hloubku, takže v něm byla vlastně celá ukryta.
Další dělení kaponiér je podle umístění v terénu, způsobu nasazení a stavebního provedení.


Druhy kaponiér:


Kaponiéra boční - je umístěna v boku pevnostního objektu za účelem ochrany jejího příkopu


Kaponiéra hlavní - v polygonálním systému opevnění to byl mohutný vícepolažní kasematový objekt předsunutý do příkopu před střed polygonální fronty


Kaponiéra jednostranná - někdy je také označovaná jako Půlkaponiera, umožňovala palbu pouze v jednom směru.


Kaponiéra oboustranná - známá též pod označením dvoukaponiéra, střelba byla možná ve dvou směrech


Kaponiéra podvojná - situovaná na čele pevnostního objektu nejčastěji pro střelbu obránců do obou příkopů podél jeho líců


Kaponiéra šíjová - situovaná na šíji pevnostního objektu k obraně jeho týlu a šojového příkopu.


Kaponiéra vnější - situovaná na kontraeskarpvé straně příkopu a přístupná podzemní galerií pod příkopem (poternou), krytou nadzemní komunikací napříč příkopem (v dutém provedení batardeau), případně jenom vchodem volně z příkopu. Její výhodou byla nižší zranitelnost palbou nepřátelského dělostřelectva. Ke všeobecnému rozšířeni tohoto druhu kaponiér došlo po roce 1885 v důsledku tzv. krize výbušného granátu.


Kaponiéra vnitřní - situovaná na eskarpové straně příkopu a přístupná přímo z bráněného pevnostního objektu. Jetí nevýhodou byla větší zranitelnost palbou nepřátelského dělostřelectva s drážkovaným vývrtem hlavně střílejícím pod úhlem kolem 30°. Používání tohoto druhu kaponiéry zcela skončilo kolem roku 1885 v důsledku krize výbušného granátu.
URL : https://www.valka.cz/Kaponiera-t33879#123334 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.


Feste Boyen, Giżycko (Lözten)
vstupní část gyzické brány s kaponiérou
URL : https://www.valka.cz/Kaponiera-t33879#141003 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more