Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb)

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Jedná se o jeřáb do těžkých terénů, využívající strojový spodek tanku T-34-85 a jeřáb z autojeřábu IFA - ADK 125.
Technický popis:
Idea jeřábu do těžkých terénů, postaveného na podvozku tanku T-34-85 vznikla pravděpodobně někdy v polovině 60. let. Východoněmecká lidová armáda tou dobou disponovala ve značných počtech tanky T-34-85. Podle některých názorů, shodných s názory i v jiných zemích, se tyto tanky v podmínkách Evropy hodily prakticky již jen k sešrotování. Proto byl také, obdobně jako v Československu, či Polsku iniciován projekt jejich využití v civilní sektoru. Samotné realizace se ujal závod IFA a zřejmě mu pomáhal i některý vojenský opravářský závod. Byly postaveny nejméně tři více či méně odlišné varianty tohoto stroje.
Přičemž první z nich vznikla zřejmě pouhým umístěním plně otočného jeřábu ADK-125 o nosnosti 12,5t na upravený stropní pancíř v místě sejmuté věže. Hydraulické motory jeřábu v tomto případě muselo zásobovat čerpadlo poháněné od motoru V-2. Nevýhodou této úpravy byla nemožnost umístit obsluhu tak, aby měla dostatečný výhled z vozidla. (U IFY je toto ošetřeno rozměrnou bohatě prosklenou kabinou řidiče.) Provedení stanoviště jeřábníka obdobně jako u SPK-5/10, které v NDR sloužily, nebylo také vzhledem k osovému umístění jeřábu možné. Výhodou však byla poměrně malá celková výška vozidla, odpovídající zhruba již zmiňovanému SPK-5/10, oproti „konkurentům“ z ČSR a PLR. Tato jediná verze by připadala do úvahy i jako ženijní a opravárenský prostředek „Volksarmee“ bohužel doposud se nám nepodařilo její existenci potvrdit jedinou fotografií.
Druhá a třetí varianta se od první značně liší. V předním plátu korby byl vyříznut velký pravoúhlý otvor a do něj vsazena rozměrná bohatě prosklená kabina řidiče, který seděl na čalouněné lavici v ose vozidla pro jeho nohy a ovládací prvky byl ve spodním předním plátu vytvořen také pravoúhlý výklenek. Tato úprava nepochybně zvětšovala pohodlí a výhled řidiče-jeřábníka, ale byla zjevně určena pro civilní sektor a také výhled při jeřábových pracích byl pořád omezen na zhruba 240°. Dalším krokem proto bylo umístění kabiny jeřábníka na společnou platformu s ramenem. Vzhledem k nutnosti přenést ovládací prvky do nové kabiny, byly na tuto značně zvětšenou platformu přeneseny i ostatní agregáty jeřábu. Hydraulické čerpadlo v této podobě jeřábu pohání samostatný spalovací motor přes převodovku a pružnou spojku. Na bocích korby se nacházejí schránky obdobné konstrukce jako na vyprošťovacích a jeřábových tancích „made in SSSR“ Jejich následné zkoušky a provoz probíhaly v hnědouhelném revíru.
Poslední známá verze má zjednodušenou kabinu řidiče s pravoúhlým vstupním dílem oproti lichoběžníkovému u starších strojů, jiné kryty převodového ústrojí a jinak řešené výfuky. Je také osazena vylepšeným jeřábem ADK-125-3, se zvýšenou nosností a zdvihem. Vedle jeřábníkovy budky jsou čepy pro výkyvné uložení výložníku a upevnění hydraulického pístu pro jeho vertikální pohyb. Výložník se skládá z pevného ramene, které v sobě skrývá dvě souosá výsuvná ramena s hydraulickými válci, a jejich nosné, opěrné a vodicí kladky v pevném a prvním výsuvném rameni. Vpravo od výložníku je umístěn navíjecí buben s ukotveným lanem, poháněný „hydromotorem“ a vlevo mechanizmus brzdy zdvihu. Ocelové lano průměru cca 20 mm prochází přes soustavu dvounásobných kladek v hlavě vnitřního výložníku a dvounásobných kladek na kladnici háku. Do čepů na konci výložníku je možné, u verze vybavené jeřábem ADK-125-3, ukotvit nástavné rameno pro zdvíhání lehčích břemen či jejich vykládku z vagónů a skladišť pomocí háku s jednoduchou kladkou. Horizontální pohyb jeřábové nástavby, uložené na kuličkové dráze tvořené kuličkovým dvouřadým ložiskem zachycujícím axiální i radiální síly, obstarává opět „hydromotor“, s pastorkem zabírajícím do ozubení vnitřního věnce ložiska, upevněného na stropu korby, proti otočení jeřábové nástavby je tato vybavena brzdou otáčení. V přepravní poloze je výložník otočen vzad. Pro jeho ukotvení se používá podpěra.
Podvozek je použitý z tanku T- 34- 85 a to i ze starších vozů. Na bocích přibyly kotvící místa na uchycení doplňkové výbavy. Pohonnou jednotkou je standardní motor V-2-34 (V- 2- 34M).
V interiéru korby přibyly výztuhy motorové přepážky, podlaha z žebrovaného plechu s odklopnými víky pro seřizování táhel řízení na místě „jaščiků“ s municí.
I starší stroje se zřejmě lišily kus od kusu, jsou známy tři provedení výfuků, dvě provedení zádí, pomocných plošin a pojezdových kol.
Na všech známých fotografiích jsou tyto stroje vybaveny rozetami a pásy z tanků T-54/55. !!


Rozměry+TTD:
Délka v přepravní poloze: 8 900 mm
Šířka: 3 000 mm
Výška celková: 3 000 mm
Světlá výška: 400 mm
Hmotnost: 31 500 kg
Maximální nosnost: 13 t
(na plně zasunutém standardním rameni ADK-125-3)
Maximální nosnost na nástavci: 7 t
(u plně vysunutého standardního ramene typu ADK-125-3)
Maximální zdvih háku: 14,70 m
(na plně vysunutém standardním rameni typu ADK-125-3)
Maximální výška ramene: 20,50 m
(s nástavcem na plně vysunutém rameni typu ADK-125-3)
Výkon motoru: 500ks/375 kW
Maximální rychlost na silnici: 55 km/h
Maximální rychlost v terénu: 25 km/h
Spotřeba paliva komunikace: 160 l/100 km
Spotřeba paliva v terénu: 230 l/100 km
Dojezd na silnici: 380 km
Dojezd v terénu: 270 km
Stoupavost: 30°
Boční sklon: 25°
Příkop: 2 000 mm
Kolmá stěna: 700 mm
Brod: 1 300 mm
Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb) -


Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb) -


Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb) - Starší provedení 3. varianty

Starší provedení 3. varianty
Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb) - Provedení ADK 125-2.

Provedení ADK 125-2.
Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb) -


Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb) - Původní provedení jeřábu ADK 125.

Původní provedení jeřábu ADK 125.
URL : https://www.valka.cz/Hebegeraet-HG-125-pasovy-jerab-t35177#128422 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Přikládám fotky ADK 125-3 a modernizované 3.verze.
Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb) -


Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb) -


Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb) -


Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb) -


Hebegerät HG 125 (pásový jeřáb) -


URL : https://www.valka.cz/Hebegeraet-HG-125-pasovy-jerab-t35177#128424 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

V zdroji uvedenom nižšie sa udáva, že prestavbami prešlo 78 ks tankov. Využitie našli hlavne v ťažobnom priemysle.


*zdroj : http://henk.fox3000.com/t34-2.htm
URL : https://www.valka.cz/Hebegeraet-HG-125-pasovy-jerab-t35177#336283 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments


Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more