Tenue d'assaut 1957/1983 (TASS 57/83)

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Oficiálne názvy :
Tenue d'assaut 1957/1983 (TASS 57/83)
Kampfatenue 57/83
Kampfanzug 1970

Neoficiálne názvy :
ALPENFLAGE
Vierfruchtkombi
Kafaz
Vierfruchtpyjama


Pod týmito názvami sa skrýva rodina oblečenia, ktorá sa vo Švajčiarsku používala takmer polstoročie. Po skončení druhej svetovej vojny na základe poznatkov z bojísk pokračovalo Švajčiarsko vo svojej politike izolacionizmu a silnej národnej armády, určenej pre totálny odpor ( v časoch vojny mala armáda úžasných 700 000 aktívnych vojakov a rezerv z populácie 4 000 000 ). Pre naplnenie tohto cieľa bolo nutné na základe nových poznatkov zaviesť dva nové prvky pre "ľudového vojaka" - automatickú zbraň a maskovaciu uniformu. V prvom prípade bola zavedená automatická puška STGW.57, v prípade druhom sa náhrada za klasické prvovojnové uniformy v poľnej šedi hladala až do začiatku šesťdesiatych rokov. Nový švajčiarsky maskovací vzor, nazývaný všeobecne Alpenflage bol v dobe svojho vzniku absolútnym exotom. Vznikol ako derivát posledného ríšskeho maskovacieho vzoru "leibermuster", ktorý bol skúšaný aj jednotkami Bundeswehru na začiatku jeho existencie v päťdesiatych rokoch. Nové oblečenie v tomto maskovacom vzore bolo do výzbroje zavedené v roku 1960. Existovali dva vzory 1957 a 1983, ktoré sa chaoticky ( v rámci švajčiarskej mnohojazyčnosti ) nazývajú TASS 57/83, Kampfanzug 57/83, KAZZ 57/83, TAZZ 57/83, Kampfteune 57/83 alebo niektorým z množstva neoficiálnych názvou. Švajčiarska ľudová armáda mala počas studenej vojny ohromunúcich 650 000 mužov vrátane rezerv, ktorých bolo možné zmobilizovať v priebehu 24 hodín, čo vyžadovalo aby tento ohromný počet mužov držal doma zbraň a uniformu. Uniformy sú podľa doktríny absolútneho odporu pripravené ako zimné a letné varianty, určené pre službu v dlhom a náročnom ťažení a guerillovej vojne. Zimná varianta je mimoriadne ťažká. Novavice majú veľmi veľké bočné vrecká a voduodpudivo pogumované kolená a lítka. Zimné kongo má kapucu a veľa vreciek. Švajčiarska koncepcia počas studenej vojny vyžadovala nosný systém a ľahký bojový ruksak ako súčasť uniformy. Obidva sú preto zhotovené vo farbách Alpenflage a pripevňujú sa priamo na uniformu bez opasku a trakov. Nosný systém umožňuje nosenie palebného priemeru, plynovej masky, potravín a kompletného poľného vybavenia na úrovni malej poľnej. Táto uniformy s integrovaným nosným systémom však bola pre bežné používanie, najmä v lete príliš hrubá a ťažká a preto sa v priebehu 80-tych rokov objavila varianta 1983, ktorá bol klasickejšieho strihu BDu a je vyobrazené na druhej a tretej fotografii.
Vojaci dodnes používajú a aj v časoch studenej vojny používali helmy M71 s poťahom vo farbách Alpenflage. Existuje mnoho ďalších dodnes používaných súčastí švajčiarskej uniformy v týchto farbách, napr. pončo, šiltovka alebo nepriestrelná vesta.
Uniforma 1983 má na nohaviciach dve veľké bočné vrecká,zapínané na kovocé cvočky, dve klasické vrecká pod opaskom a jedno na zadku, zapínané na suchý zips. Vpredu sú nohavice zapínané na cvoček a zips. Celé stehná až pod koleno sú zosilnené, v páse je všitá guma, ktorá sice odburáva potrebu opasku, na druhej strane môže na niekoho kto na takýto spôsob fixáchie BDU nieje zvyknutý pôsobiť rušivo, je totiž najmä pri novo fasovaných kusoch mimoriadne tvrdá. Na páse nohavíc sú našité aj dve kovocé očká. Blúza má len dve vrecká zapínané na cvočky. vpredu sa zapína na zips. Na pravom rukáve je malé vrecko. Na rukávoch sú zipsi a sú zatiahnuté všitou gumou. Je pozoruhodné že aj po toľkých rokoch ( produkcia sa skončila okolo 1990 ) sú stále mimoriadne tvrdé. Na páse blúzy sú na oboch stranách dve oká, zapínané cvočkam ina fixáciu nosného systému.
Maskovací vzor sa skladá zo siedmych farieb, z ktorých je však jedna takmer nepatrná a druhá je produktom zmiešania ( prekrytia ) dvoch základných farieb. Samotné plátno je vo farbe čisto bielej .Na ňu je natlačená piesková, zelená, červená, ktorá v miestach prechodu so zelenou tvorí červenohnedú farbu a čierna. V pieskovej sú vynechané biel očká, ktorá sú pretlačené šedastozelenou s vynechanými bielimi okrajmi pre "tieňovanie".
Uniforiem všetkých typov bolo v rokoch studenej vojny vyrobené ohromné množstvo. Veľa z nich bolo držaných v domovoch vojakov a rezervistov. V časoch trvania studenej vojny existovalo vládne embargo na uniformy, čím sa ich cena medzi zberateľmi vyšplhala až na 20 000 - 30 000 Sk v dnešných cenách. Po prechode na nový maskovací vzor a uniformu sa otvorili skaldy a skrine a trh bol zahltený lacnými unoformami v úplne novom stave, nikdy nepoužitých. Stali sa veľmi obľúbenými na Balkáne, kam ich vo veľkom pašovali v rokoch vojny. Po tom, čo ich neslávne preslávyli albánski príslušníci UCK v rokoch 1998-2000 a najmä po tom, čo sa v novinách po celom svet objavili ozbrojenci vo švajčiarskych uniformách s odrezanými hlavami srbských vojakov v rukách, uvalila švajčiarksa vláda nové embargo na vývoz uniforiem zo skladov. Osobné vlastníctvo švajčiarskych vojakov je však ešte stále zdrojom týchto uniforiem ( dnes má krajina ešte stále 250 000 mužov v zbrani vrátane rezerv ).


Na prvej fotografii je pôvodný nemecký vzor Leibermuster, na nasledujúcich potom uniforma 1983.
URL : https://www.valka.cz/Tenue-d-assaut-1957-1983-TASS-57-83-t39650#150884 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

"ťažké" kongo 1957 s integrovaným nosným systémom.
URL : https://www.valka.cz/Tenue-d-assaut-1957-1983-TASS-57-83-t39650#151140 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more