Ankrah, Joseph

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Chairman of the National Liberation Council Major-General Joseph Arthur Ankrah
(Předseda Rady národního osvobození )


žil: 1915-1992
u moci: 1966-1969
Joseph Ankrah byl příslušníkem kmene Ga. Po škole narukoval do armády tehdy ještě britské kolonie Zlaté pobřeží a stal se důstojníkem z povolání.


Za 2.světové války sloužil u West African Rifles v Barmě. Po válce odjel do Británie na důstojnické školení a do Ghany se už vrátil jako poručík v roce 1947.


Po vyhlášení nezávislosti Ghany v roce 1957 přešel do ghanské armády a byl roku 1960 povýšen na plukovníka. V roce 1960 také sloužil jako velitel ghanského kontingentu při mkisi OSN v Kongu. Roku 1961 byl povýšen na brigádního generála.


Po návratu se často stavěl do opozice proti Kwame Nkrumahovi, v důsledku čehož byl v roce 1964 obviněn z přípravy spiknutí proti Nkrumahovi a o rok později propuštěn z funkce zastupujícího vrchního velitele armády.


24.2.1966 byl právě Ankrah mezi těmi, kdo Nkrumaha, který byl právě na návštěvě v Číně, svrhli. Ankrah byl vybrán za předsedu vojenské junty a jako takový se stal nejvyšším představitelem země.
Poté, co nigerijský podnikatel zveřejnil průzkum veřejného mínění, z někož Ankrah vyšel jako nejpopulárnější osoba v Ghaně, byl svými kolegy z NLC sesazen. Jeho nástupcem se stal Akwasi Afrifa.zdroj:
www.ghanaweb.com
Ankrah, Joseph - J.A.Ankrah

J.A.Ankrah
URL : https://www.valka.cz/Ankrah-Joseph-t40151#153599 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more