Obote, Milton

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Apollo Milton Obote



28.12. 1924 - 10. 10. 2005



Ugandský politik ktorý priviedol Ugandu k nezávislosti a zároveň bol zdpovedný za masakry obyvateľstva začiatkom 80-tych rokov 20. storočia.



Premér Ugandy v rokoch 1962-1966, prezident Ugandy v rokoch 1966 - 1971 a 1980 - 1985.



Milton Obote sa narodil na severe Ugandy v okrese Apac v dedine Akokoro. Jeho otec bol lokálny náčelník kmeňa Lango. Od roku 1940 postupne študoval na Protestantskej Misionárskej škole v Lire, Strednej škole Gulu Junior, Busoga College a nakoniec Makerere College kde si zdokonaľoval svoj vrodený rečnícky talent, ale odkiaľ ho za účasť na študentských nepokojoch vylúčli (podľa jeho vlastného životopisu odišiel sám).
Pracoval na juhu Ugandy v Bugande, neskôr v Keni ako stavebný robotník v stavebnej firme. Pred návratom do Ugandy roku 1955 vstúpil do Ugandského národného kongresu (Uganda National Congress - UNC) a v roku 1958 bol zvolený do koloniálnej legislatívnej rady (Legislative Council). Po rozpade UNC v roku 1959 sa stal hlavou novej politickej strany Ugandského Ľudového Kongresu (Uganda People's Congress - UPC). Po niekoľkých rokoch v opozícii Obote sformoval koalíciu s Bugandskou royalistickou stranou Kabaka Yekka a v roku 1961 bol zvolený za premiéra. Do funkcie ho nastúpil 25. 4. 1962 spolu s Generálnym guvernérom Ugandy Sirom Walterom Couttsom. Nasledujúci rok Obote zosadil z pozície hlavy štátu Britskú kráľovnú Alžbetu II a čestným prezidentom sa stal Sir Edward Mutesa II., kabaka (kráľ) Bugama.


Ako premiér sa Obote spolu s Idi Amin Dadom, veliteľom Ugandskej armády, zaplietol do pašovania zlata. Po ich odhalení požadoval parlament jeho odstúpenie, ale Obote podporovaný Aminom zvrhol vládu, rozpustil parlament, zrušil ústavu a sústredil do svojich rúk neobmedzenú moc. Súčasne zrušil privilégiá pre panovníkov piatich tradičných Ugandských kráľovstiev a uveznil niekoľkých členov vlády. Hoci sa Obotemu podarilo zabrániť vyšetrovaniu pašovania zlata, tieto kroky spôsoili rozpory medzi ním a prezidentom Mutesom. Z toho dôvodu Obote zvrhol aj prezidenta Mutesu a donútil ho odísť do exilu vo Veľkej Británii. 2. marca 1966 sa Obote vyhlásil za prezidenta Ugandy.
Jeho socalistické názory spôsobili, že nebol veľmi populárny u západných štátov, zvlášť u veľkej Británie a jeho režim nebol ani vojensky stabiný. V roku 1971 bol zvrhnutý svojim velieľom armády Idi Amin Dadom. Útočisko našiel v Tanzánii.


V roku 1979 po porážke Aminovho režimu sa Obote vrátil do vlasti a po voľbách v roku 1980 sa stal prezidentom. Počas jeho druhej vlády sa krajina ocitla vo víre chaosu a občianskej vojny a zahynulo od 100000 do 300000 obyvateľov krajiny.


25. júla 1985 bol Obote opätovne zvrhutý a znovu predstaviteľmi armády, brigádnym generálom Bazilio Okellom a generálom Tito Okellom.


Po svojom druhom zvrhnutí Obote odišiel do Tanzánie a neskôr do Zambie. V roku 2005 sa opäť vrátil do politiky Ugandy. V auguste 2005 sa stal hlavou UPC a v septembri 2005 vyhlásil, že do Ugandy sa vráti do konca roku 2005. 10. októbra 2005 ale zomiera v nemocnici v Johanesburgu (JAR)


Prezident Ugandy Museveni vystrojil Obotemu štátny pohreb v hlavnom meste Kampala so všetkými poctami.


Bol ženatý a má päť detí. Jeho žena Maria Obote bola po jeho smrti zvolená dňa 28.11.2005 za predsedníčku UPC.
URL : https://www.valka.cz/Obote-Milton-t40706#156785 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Fotografia z doby jeho druhého návratu do Ugandy v roku 1980
Obote, Milton - Milton Obote

Milton Obote
URL : https://www.valka.cz/Obote-Milton-t40706#156786 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more