Gerič + Tkáčik, Tkáčik + Petruňová

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Gerič + Tkáčik



30.6.1944


V blízkosti Trenčína byli ze SSSR vysazeni Alexander Gerič – „Lores“ (30.1.1921) a Vincent Tkáčik - Čáp (20.5.1920), kteří 11.9.1943 jako příslušníci slovenské 13. polní letky přelétli k Rusům. Gerič patřil k dosud úspěšným stíhacím pilotům, nositelům německého Železného kříže. K přeletu na sovětskou stranu využil bojového letu volného stíhání. Tkáčik byl mechanikem - elektrotechnikem u téže letky. Slovenskou armádou byli oba vedeni jako nezvěstní.


Až do listopadu 1943 byli v zajateckých táborech v Krasnodaru, Georgijevsku a Krasnogorsku, kde je získala ke spolupráci sovětská zpravodajská služba GRU. Byli odesláni do ústřední školy vojenské rozvědky v obci Pionýrská (u Moskvy) a po proškolení vysazeni na Slovensku. Měli získávat a sovětské GRU předával vojenské a politické informace o situaci na Slovensku, především z okolí Bratislavy a Žiliny. Gerič byl rezidentem, Tkáčik radistou. Gerič se po vysazení pohyboval v okruhu slovenských letců v Piešťanech a rádiovou stanici ukryl u známých v Bratislavě.


Jeho pobyt byl odhalen, parašutista zatčen slovenskými bezpečnostními orgány a vězněn ve vojenské věznici v Bratislavě. Tkáčik se ukrýval u svých známých v Turzovce, odkud pocházel. Oba se stali středem zájmu zpravodajské služby slovenské armády v souvislosti s alibistickými pokusy generála Ferdinanda Čatloše o navázání kontaktů s Rudou armádou a prosazení jeho plánu na odpoutání Slovenska od Německa. Čatloš pověřil sjednáním tohoto kontaktu kpt. Jána Staneka, který se mimo spojení na ilegální vedení KSS pokoušel využít k tomuto účelu i zajatého Geriče. Jeden ze zpravodajských důstojníků (Vojtech Lisý), jednal s Geričem ve vězení a v noci z 1. na 2. srpna 1944 jej odvezl další zpravodajský důstojník (npor. Anton Tomeček) na Golianovo velitelství pozemního vojska do Banské Bystrice, kde se v podkroví budovy pokoušel Tkáčik v přítomnosti zpravodajských důstojníků navázat rádiové spojení s Moskvou. Neměl úspěch. Do záležitosti byl zasvěcen i npor. Korecký, od něhož se o neúspěšném Čatlošově a Stanekově pokusu dověděl i Ján Golian. Gerič se hned na počátku SNP stal znovu příslušníkem 13. letky.


Při pokusu o přelet fronty byl 30. září 1944 sestřelen protivzdušnou obranou a zahynul. Tkáčik se dostal na východní Slovensko a navázal styk s partyzánskou skupinou ŠČORSE. S ní potom 24. listopadu 1944 přešel u obce Habura k Rudé armádě, která jej předala partyzánskému štábu 1. UF v Rzeszowě, odtud byl odeslán k 1. československému sboru, následně předán GRU do Moskvy a 24. ledna 1945 se znovu ocitl v centrální škole sovětské rozvědky. Zde byl připravován k další operaci jako rezident dvoučlenné zpravodajské skupiny.



Tkáčik + Petruňová



17.3.1945


Byla mu přidělena radistka Marie Petruňová – Michálková (21.7.1922). S falešnými doklady na jména manželů Antona a Márie Rudinských, prchajících z Prešova před blížící se frontou, se měli uchytit na severozápadním Slovensku (Žilina, Čadca, Turzovka) a plnit v okolí Žiliny zpravodajské úkoly ve prospěch Rudé armády. Po ukončení příprav byli 6. února 1945 letecky přepraveni z Moskvy do Kyjeva, Charkova a Kalinovky a 5. března 1945 do městečka Melec. V noci z 16. na 17. března 1945 byli Tkáčik s Petruňovou vysazeni 0,5 km jihovýchodně od Mazury v okolí Žiliny. Tkáčik zemřel 7.5.1945 za nezjištěných okolností. Další podrobnosti o činnosti skupiny nejsou známy.
URL : https://www.valka.cz/Geric-Tkacik-Tkacik-Petrunova-t46119#179833 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more