Juraj

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

JURAJ



18.10.1944


U Velkého Dyoséku na území zabraném Maďarskem byla ze SSSR vysazena zpravodajská skupina JURAJ, která byla vyslána do prostoru západního Slovenska. Členy byli dělník Jozef Maco – Jozef Mikulanič (13.1.1921) a dělník Ján Janský (27.11.1921). Výsadkáři zakopali na místě seskoku padáky a zdrželi se až do svítání, aby se místně orientovali a teprve potom zahájili přesun do Trnavy. V 08,30 hod. dosáhli Pustý Fedyméš, ležící již na slovenském území, zde nasedli do autobusu a bez obtíží přijeli do Trnavy. Po uložení zavazadel v úschovně místní železniční stanice začali hledat vhodné místo pro úkryt a vysílání. Pro činnost v zázemí byli vybaveni civilním oděvem, falešnými doklady (občanská legitimace a domovský list), zásobou stravy na první týden, rádiovou stanicí TENZOR a menší finanční hotovostí (1000 DM a 500 Sk). Maco nalezl a s pomocí vzdálených příbuzných získal v obci Suchá kontakt na Jána Burkoviče, zaměstnance trnavského velkostatku, u něhož se parašutisté skrývali a zřídili vysílací místo. S jeho pomocí v krátké době rozšířili počet svých spolupracovníků na 8 osob. Získávali od nich zprávy o vojenské, politické a hospodářské situaci v prostoru Sereď – Bratislava - Trnava, úkryty, kurýrní služby i daklší doklady pro cestování. Nejvýznamnějším z nich se stal Ferdinand Krupa, přednosta železniční stanice Bratislava - Rača, který předával informace o pohybu a složení německých vojenských transportů. Úspěšná činnost skupiny trvala do konce prosince 1944. Parašutistům se stalo osudným setkání a pozdější spolupráce s parašutistou Jánem Krausem, který byl po vysazení zajat gestapem, údajně se stal jeho spolupracovníkem a prozradil ilegální byt Janského. Ten byl 29. prosince v Trnavě zatčen gestapem a od něho byla zjištěna ilegální přepážka na Maca. Zatčení unikl náhodnou shodou okolností, opustil Trnavu a nalezl úkryt nejprve u Michala Pětiprstého, později u Dominika Gaža v obci Švajnbach u Pezinku. Zde pokračoval ve vysílání (celkem odeslal 35 a přijal 30 zpráv) až do 19. března 1945, kdy v noci přešel frontu v prostoru Tekovská Breznica. Janský byl vězněn až do konce války v Bratislavě, Mauthausenu a Ebensenu, kde se dočkal osvobození britskou armádou, konce války a návratu do vlasti.
URL : https://www.valka.cz/Juraj-t46169#179918 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more