Tola

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

TOLA



26.10.1944


U obce Hrušky v okrese Hodonín byla ze SSSR vysazena zpravodajská skupina TOLA. Měla kontrolovat a monitorovat pohyb vojenských transportů na železničních tazích z Polska přes Moravu a Slovensko na Vídeň a Budapešť. Mimořádný zájem projevovala o železniční stanice Bratislava a Břeclav. Skupinu tvořily tři osoby – velitel, rolník Ján Kraus – „Josef Novák“ (26.1.1920), radista, číšník Vlastimil Žák – „Štefan Šimko“ (23.11.1922) a pomocník, strojní zámečník Štefan Fiala (30.5.1920). Všichni patřili ke 2. československé samostatné paradesantní brigádě v Jefremově, kde absolvovali vzdušný výcvik, prošli výcvikem v diverzi a sabotáži a v červenci 1944 byli předáni k dalšímu využití sovětské GRU. Podstatou úkolu skupiny TOLA bylo po vysazení proniknout do blízkosti Bratislavy a kontrolovat provoz na železniční stanici slovenského hlavního města. Získané zprávy předávat šifrovanými depešemi do centrály v Moskvě. Skupina se po seskoku nesešla a každý jednal dle svého uvážení. Štefan Fiala se pokoušel proniknout na Slovensko, přičemž byl 28.10.1944 zatčen a do konce války vězněn v Bratislavě a Mauthausenu. Jan Kraus byl úspěšnější, podařilo se mu proniknout do okolí Trnavy, kde navázal kontakt se zpravodajskou skupinou JURAJ a údajně zavinil její dekonspiraci, za což byl po válce zatčen sovětskou SMĚRŠ a deportován do SSSR. Jediným úspěšným výsadkářem skupiny TOLA se stal rt. Vlastimil Žák. Po marném hledání a čekání v blízkosti obce Hrušky se začal vydávat za uprchlíka z nucených prací v Německu a dostalo se mu pomoci od Františka Sýkory z obce Landštorf. Tomu se prokázal jako sovětský parašutista, v domě jeho otce se ukrýval do 12. prosince 1944 a marně se pokoušel navázat rádiové spojení s Moskvou. Podařilo se mu to až 20.12.1944, po změně vysílacího místa a úkrytu (skrýval se u místního starosty Lanšdorfu, Jana Netopila). Za pomoci několika místních obyvatel získával zprávy o průjezdu vojenských transportů železniční stanicí v Břeclavi a ve 26 rádiových depeších je předal centrále GRU do Moskvy. 14. dubna 1945 se sloučil s jednotkami Rudé armády a dal se k dispozici SMĚRŠ, která jej internovala v Holiči do prověření totožnosti a teprve 12. května 1945 jej sovětská zpravodajská služba uvolnila ze svých služeb, propustila na svobodu a 1. června 1945 předala československé armádě.
URL : https://www.valka.cz/Tola-t46174#179926 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more