Javor I., II., Jablonka

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

JAVOR I.



19.1.1945


U Závažnej Poruby u Liptovského Mikuláše byla ze SSSR vysazena skupina JAVOR, jednotka hloubkového průzkumu 4. Ukrajinského frontu. Velitelem byl Karel Kopálek (14.3.1921) a dalšími členy účetní Jozef Jablonka (24.1.1919), Ján Kubaško (23.2.1916), Michal Chovan (20.9.1920), Vlado Gregor, dělník Filip Patkan (9.3.1923) a 2 příslušníci Rudé armády Anna Molotovová a Michal Romanovič Romanov. Skupina se shromažďovala po seskoku pomocí výstřelů z pistole a raket obtížně a plného počtu dosáhla až po třech dnech. Předmětem zájmu průzkumné skupiny bylo rozmístění německých jednotek, jejich přesuny, druhy zbraní a palebná postavení, opevňovací práce, rozmístění velitelství, štábů, spojovacích uzlů a skladišť. Zprávy zásadně získávala vlastním pozorováním a výslechem zajatých důstojníků a vojáků, zbavovaných poté života. Skupina podnikala průzkum z lesního tábora a částečně využívala pomoci místního obyvatelstva pro zásobování i získávání zpráv. S vojsky Rudé armády se skupina JAVOR spojila 2. února 1945.



JABLONKA



22.2.1945


Druhou misi za německou frontu podnikl Jozef Jablonka sám. V Krakově byl 22. února 1945 pověřen plk. Rudé armády Piznerem, aby ještě týž den seskočil padákem u osady Bítov (20 km západně od Ostravy) a nejpozději do 5. března zjistil stav německé obrany na čáře Ostrava - Těšín v délce přibližně 100 km s tím, že uvedeným prostorem projde a bude si všímat opevňovacích prací. Poté co přejde frontu, ohlásí se u nejbližšího sovětského velitele heslem. Dostal mapu, kompas, 3000 protektorátních korun a 1000 zlotych. Civilní oblek a falešné doklady měl z předešlé operace, stejně tak pistoli TT a 16 nábojů. Jeho výstroj byla doplněna aktovkou a týdenní dávkou potravin. Ve 21,05 byl vysazen daleko mimo původně stanovenou doskokovou plochu, přímo do obce Rašenice (mezi Bučovicemi a Slavkovem). Při dopadu na zmrzlou zem si pohmoždil kotník, s padákem v náručí odbelhal do blízkého lesa a tam vyčkal svítání. Ráno oslovil dřevorubce, který byl ochoten k okamžité pomoci, ukryl jej ve svém domě, kde se dva dny zotavoval ze svého zranění. Kolem 25. února 1945 se cítil schopen pokračovat v plnění úkolu, odjel vlakem do Ostravy a odtud prošel pěšky, na povozech místních rolníků, často ukryt pod jejich nákladem, až k městu Bielsko - Biala. Na výšině Magura se po dvě noci marně pokoušel projít německou obranou. Teprve třetí noc, 6. března 1945, přešel frontu, byl okamžitě dopraven ke štábu 4. UF a podal hlášení genmjr. Graznovovi.



JAVOR II.



26.3.1945


Třetí seskok do německého týlu provedl Jablonka opět v sestavě skupiny JAVOR, v níž z původní sestavy zůstali ještě Chovan a Kubaško. Dřívější československé vojáky nahradili příslušníci Rudé armády. Z Krakova byla 25. března 1945 skupina přesunuta na letiště Krosno, zde vystrojena, vyzbrojena, vybavena padáky a následující den, 26. března ve 20,15 hod. vysazena z letounu C - 47 Dakota u obce Krhová v okrese Valašské Meziříčí. Měla plnit standardní průzkumné poslání a některé zvláštní úkoly, jako navázání spojení s gen. Braunem, organizovat místní odbojové hnutí a využít jej ve prospěch průzkumu a získávání zpráv o německé obraně. Významnou pomoc získala od Rudolfa Rýdla z Valašského Meziříčí, Ondřeje Bartona z Hodslavic a rodiny Žitníkových v Krhové. S jejich pomocí byli získáni další pomocníci, což umožnilo skupině JAVOR kontrolovat prostor na vzdálenost 70 km. Jedním z posledních úkolů bylo vzetí pod ochranu plk. Jana Satorie (2. května 1945). Spojením s jednotkami 1. československého sboru 6. května 1945 byla ukončena bojová činnost skupiny JAVOR.
URL : https://www.valka.cz/Javor-I-II-Jablonka-t46271#180206 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more