RUM - šabľa vz.1862 pre vojenskú políciu

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Šabľa vzor 1862 pre vojenskú políciu
Säbel der österreichischen Militärpolizei Modell 1862
Šavle vzor 1862 pro vojenskou policiiVojenská polícia vznikla v roku 1776 vo Viedni a čoskoro sa rozšírila aj do iných miest. Podliehala civilným úradom. V roku 1869 ju vo Viedni a neskôr aj iných miestach vystriedala bezpečnostná stráž (Sicherheitswache) a z vojenskej polície vznikol vojenský strážny zbor (Militär-Wachkops), ktorý zaisťoval strážnu službu pri civilných súdoch. Mal 256 mužov a 4 dôstojníkov a bol rozpustený až v roku 1920.
Súprava mosadzná s páskovým esovite prehnutým košom s nesúmerne rozšíreným záštitným listom. Vzadu dva otvory pre zápästník a voluntovité zakončenie. Rukoväť drevená, potiahnutá kožou, spevnená splietaným drôtikom. Jednoduchá hlavica ukončená maticou
Čepeľ mierne prehnutá, výška zakrivenia 18 mm.
Pošva železná potiahnutá čiernou kožou s mosadzným kovaním. Dve objímky s voľnými krúžkami. Ukončená ostrohou.Dĺžka zbrane: 920 mm
Dĺžka čepele: 778 mm
Šírka čepele: 18 mm
Váha: 440 g


zdroj:
Jan Šach, Petr Moudrý: Chladné zbrane v habsburskej monarchii, Ars-Arm Praha, ISBN 80-902043-4-1
Môj archív
URL : https://www.valka.cz/RUM-sabla-vz-1862-pre-vojensku-policiu-t58951#212708 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more