Main Menu
User Menu

Military history website

M1909 Grigio-verde

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

M1909 - uniforma talianskej pechoty v roku 1915Uniforma zobrazená na obrázku je vzoru 1909 vo farebnom vyhotovení grigio-verde, farebnom odtieni, používanom talianskou armádou počas celej prvej svetovej vojny. Tento farebný odtieň je veľmi podobný odtieňu Feldgrau, ktorý používali armády centrálnych mocností. Poľná čiapka je M1909 Berreto, na čele nesie kráľovský znak a číslo pluku, v ktorom vojak slúžil. V tomto skorom období vojny talianska pechota nepoužívala helmy. Blúza je charakteristická tým, že nemá vonkajšie náprsné vrecká a gombíky sú schované záklopkou. Na goliery je jasne viditeľné farbené označenie pluku ( jednotlivé pluky mali charakteristické farebné kombinácie na golierových výložkách ), na ktorom sa vždy nosila päťcípa hviezda, ktorá je v tomto prípade orientovaná smerom na dol, čo však nebolo pravidlo.
Farba koženého nosného systému M1907 by sa dala označiť ako zeleno šedá, aj keď v priebehu vojny dochádzalo k farebným a materiálovým odchýlkam, pričom v zime sa farbili na bielo. Chlebník a ruksak sú plátené, na fotke neviditeľné.
Nohavice, ktoré tu niesu vyobrazené boli klaického rovného strihu bez výrazných vreciek. Zasúvali sa priamo do vysokých topánok ( niekedy horských ) bez použitia oviniek, aj keď aj tieto sa objavovali s postupom vojny a u niektorých plukov už od jej začiatku, záležalo aj na použitej obuvy.
Hodnostné označenie v podobe rôznych kombinácií čierneho ošitia sa nachádzalo na predlaktí blúzy.
Štandardnou zbraňou pechoty bola opakovačka Mannlicher-Carcano


Použitá literatúra
Niccole D.: The Italian Army of the World War I, Osprey Publishing 2003
URL : https://www.valka.cz/M1909-Grigio-verde-t59144#213337Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Ještě by jsem doplnil, že tato uniforma byla standartní uniformou kterou fasovali naši legionáři v Itálii.
URL : https://www.valka.cz/M1909-Grigio-verde-t59144#258377Version : 0