RUM - šabľa vz.1889 pre banských úradníkov

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Šabľa pre banských uradnikov,2.polovica 18.stor
Säbel für Würdenträger Bergleute
Šavle pro hornické hodnostářeZbraň typovo vychádza zo vz.1889 pre c.k. úradníkov a profesorov.
Súprava je mosadzná, bohato zdobená. Odlievaný kôš s prelamovaným rastlinným ornamentom, vpredu s motívom skrížených kladív a nápisom. Rukoväť drevená potiahnutá rybou kožou, obtočená drôtikom. Zdobená hlavica a chrbát rukoväte.
Čepeľ obojstranne brúsená, prechádzajúca do stredového hrotu s falošným ostrím. Čepele niektorých zbraní môžu byť zdobené leptom, prípadne inou technikou.
Pošva je železná s mosadzným kovaním, zdobeným baníckymi symbolmi na vonkajšej strane. Dva voľné krúžky.
Na koši nápis “GLUCK AUF”, ale existujú aj zbrane s nápismi v iných jazykoch, napr.: “ZDAR BOH”, prípadne maďarský ekvivalent (viď foto).


Dĺžka: 875 mm
Čepeľ: 735 mm
Šírka: 27 mm
Prehnutie: 13 mm
Váha: 810 g


zdroj:
Jan Šach, Petr Moudrý: Chladné zbrane v habsburskej monarchii, Ars-Arm Praha, ISBN 80-902043-4-1
Môj archív
URL : https://www.valka.cz/RUM-sabla-vz-1889-pre-banskych-uradnikov-t59978#216166 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more