21.01.2008 - Zemřel režisér Jiří Sequens

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Dnes zemřel režisér Jiří Sequens - mnozí si jej jistě pamatují díky kriminalistickému seriálu Hříšní lidé města Pražského a následně několika filmů na této bázi. Mimo-jiné ovšem taky 30 případů majora Zemana - velmi rozporuplný seriál na objednávku SNB.


Zdroj:
www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/21-01-2008-Zemrel-reziser-Jiri-Sequens-t68912#242105 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Když už jsme na válce tak ještě připomeňme že Jiří Sequens měl na svědomí také jeden z nejlepších (pro mě je nejlepší zcela) českých válečných filmů, Atentát.
URL : https://www.valka.cz/21-01-2008-Zemrel-reziser-Jiri-Sequens-t68912#242107 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more