Hornell, David Ernest

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Flight Lieutenant David Ernest Hornell


RCAF No.J7594


* 26. 01. 1910, Mimico, Ontario
+ 25. 06. 1944, u Shetland


Základní vzdělání získal v rodném Mimicu, následně navštěvoval Western Technical School v Tornontu.


Do RCAF vstoupil 8. června 1941, prodělal pilotní výcvik, po kterém byl poslán k 162. peruti RCAF. Ta se se svými obojživelnými létajícími čluny Canso A podílela na protiponorkových hlídkách u pobřeží Kanady. V lednu 1944 se jednotka přesunula na Island a v červnu 1944 do Skotska, kde se podílela na podpoře invaze do Normandie.


Dne 24. června 1944 vzlétl F/Lt Hornell v letounu Canso 9754/P v 9.30 ze základny Wick na rutinní protiponorkovou hlídku. Zbytek jeho osádky tvořili druhý pilot F/O B. C. Denomy, navigátor F/O S. E. Matheson, radisté/střelci F/O G. Campbell, F/Sgt S. R. Cole, F/Sgt I, J. Bodnoff a palubní technici Sgt D. S. Scott a Sgt F. St. Laurent.


Po skoro deseti hodinové patrole se již osádka vracela domů, když kolem 19.00 spatřila severozápadně od Shetlandských ostrovů vynořenou ponorku. Hornell okamžitě stočil letoun k útoku, německá ponorka však spustila zuřivou protiletadlovou palbu, která zasáhla pravý motor a na křídle vypukl požár. Hornell však pokračoval v útoku a z 15 metrů shodil na nepřítele čtyři hlubinné pumy. Piloti poté vytáhli letoun do výšky asi 75. metrů, požár se však dále šíři a tak se rozhodli přistát. Přistání se podařilo, ovšem z letounu vyprostili jen čtyř místný nafukovací člun. Letci se tak nejprve střídali tak, že čtyři byly ve vodě a čtyři na člunu, poději se však všichni do člunu vtěsnali.


Zcela náhodu je po 21. hodinách objevila Catalina 333. norské perutě, který ohlásil jejich polohu. První pokusy o záchranu nedopadly úspěšně, teprve následující den k nim byl naveden rychlý záchranný člun.


Bohužel pro Scotta s Laurentem již bylo pozdě, oba na moři zemřeli. Oslepený a zcela vyčerpaný Hornell zemřel deset minut poté, co byli zachráněni.


Za svou statečnost během útoku obdržel Denomy DSO, Matheson s Campbellem DFC a Bodnoff s Colem DFM. Největšího ocenění se však dostal Hornell, který byl vyznamenán nejvyšším britským řádem Victoria Cross.


Pro úplnost dodejme, že jeijch obětí se stala ponorka U-1225, typ IXC/40, velitele Oblt. zur See Ernsta Sauerberga. Ponorka byla na své první bojové plavbě, na kterou vyplula z Kielu 17. června.


Prameny:
http://en.wikipedia.org/wiki/David_Ernest_Hornell
www.vac-acc.gc.ca
Franks, N.: Najdi, zaměř, znič!, Deus, Praha 2002
URL : https://www.valka.cz/Hornell-David-Ernest-t69510#244772 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more