Oswald, Lee Harvey

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Oswald, Lee Harvey



*18. 10. 1939, New Orleans, Louisiana
+24. 11. 1963



Údajný vrah prezidenta USA Johna F. Kennedyho



Narodil sa 18. októbra 1939 v New Orleans, Louisiana. Jeho otec, Robert Edward Lee Oswald, zomrel pred Oswaldovím narodením, jeho matka bola Marguerite Claverie. Mal dvoch starších bratov, Róberta a nevlastného brata John Pice. V detstve sa u Oswalda objavili poruchy správania. New Yorský psychiater Renatuse Hartogse po niekoľkých vyšetreniach, určil takúto diagnózu "porucha modelu osobnosti so schizofrenickými rysmi a pasivne-agresivne tendencie.” (Jednoduché nie, len ja tomu akosi nerozumiem). Oswald nikdy neukončil strednú školu. Už ako 15-násť ročný sa začal čítať marxistickú literatúru a stal sa z neho prívrženec marxizmu. V šestnástych rokoch sa pokúšal vstúpiť do mládežníckej organizácie Socialistickej strany Ameriky.


25. októbra 1956 vstúpil Oswald do armády resp. do US Marine. Prešiel výcvikom obsluhy radaru. ( Wikipedia uvádza, že Oswald prešiel aj výcvikom ostreľovača (marksman), žiaden iný zdroj z ktorého som čerpal túto informáciu nepotvrdzuje). Po základnom výcviku bol prevelený na leteckú základňu El Toro v Irvine, Kalifornia. Neskôr ho prevelili na vojenskú základňu Atsugi v Japonsku. Pre svoju chudú a malú postavu si vyslúžil prezývku Ozzie Rabbit (podľa postavičky z kresleného filmu). Na popularite mu nepridali ani jeho marxistické názory a sympatie k Sovietskemu Zväzu. Počas služby v armáde sa Oswald postrelil svojou nelegálne držanou zbraňou, za čo ho postavili pred vojenský súd. Druhý krát sa Oswald dostal pred vojenský súd po bitke so seržantom, ktorý bol podľa neho zodpovedný za jeho predošlé odsúdenie. Oswald sa dopustil ešte jedného závažného priestupku. Už na vojenskej základni na Filipínach, počas strážnej služby, neodôvodnene vystrelil do džungle. Za tento čim ho nesúdili, ale až do konca služby v armáde mu pridelovali len podradné úlohy. Už počas služby v armáde sa začal učiť ruštinu.


Oswald sa pokúšal získať sovietske študentské vízum, aby mohol vycestovať do Sovietskeho zväzu. Vzhľadom na jeho nedostatočné vzdelanie mu ho sovietske úrady odmietli vydať. V októbri 1959 emigroval Oswald cez Fínsko do Sovietskeho zväzu. Prihlásil sa na veľvyslanectve USA v Moskve a zriekol sa občianstva. Sovietske úrady mu však nechceli udeliť sovietske občianstvo, ani po tom, čo Oswald im poskytol informácie o radarovom systéme amerického námorníctva (táto informácia však mala, pre Sovietov, len zanedbateľnú hodnotu). Po tomto neúspechu sa Oswald pokúsil o samovraždu. Keďže sovietske úrady sa obávali medzinárodného škandálu, udelili Oswaldovi povolenie na pobyt.


Sovietske úrady mu však neumožnili študovať na moskovských univerzitách, ale poslali ho do Minsku, kde ho zamestnali ako zámočníka v podniku na výrobu elektrotechnických súčiastok - Gorizont. V Minsku sa zoznámil so svojou budúcou manželkou Marinou Prusakovou, neterou plukovníka KGB. Po šesťtýždňovej známosti sa 30. apríla 1961 vzali. Vo februári 1962 sa im narodila prvá dcéra, June. V tom čase, však bol Oswald už presvedčený o svojom návrate späť do USA. Bol sklamaný zo skutočného života v Sovietskom zväze. Ako sám povedal, mal síce peniaze, ale nemal ich kde minúť. 1. júna 1962 mladá rodina opustila Sovietsky zväz. Po návrate sa Oswald usadil v Dallase vo Fort Worth. Vystriedal niekoľko zamestnaní, no v žiadnom z nich sa neuchytil.


Oswald si pod menom Alek James Hidell poštou objednal pušku značky Mannlicher-Carcano. Po niekoľko dňovom pozorovaní generálovho domu sa 10. apríla 1963 Oswald pokúsil zavraždiť generála Edwina Walkera. Pokus však bol neúspešný. Generálovi zachránil život okenný rám, na ktorom strela zmenila smer a nezasiahla generála. Walker bol vrchným veliteľom 24. pešej divízie dislokovanej v Západnom Nemecku. V roku 1961 ho prezident John Fidgerald Kennedy, pre jeho radikálne-pravicové názory, odvolal z tejto funkcie a povolal ho späť do USA. Walker kandidoval za senátora, ale v primárnych voľbách neuspel. Oswald považoval Walkera za fašistu. Polícii sa nepodarilo objasniť tento čin, až po zavraždení JFK polícia zistila, že strely vystrelené na JFK a na generála Walkera, pochádzali s veľkou pravdepodobnosťou (!!!) z tej istej zbrane.


Oswald sa zapojil do činnosti Výboru pre čistú hru s Kubou (The Fair Play for Cuba Committeewas). Pri jednej akcii tohto Výboru, keď na ulici rozdával letáky, sa dostal do konfliktu s okoloidúcimi a bol zatknutý. Zúčastnil sa rozhlasovej debaty o politickej situácii na Kube, kde obhajoval politiku Fidela Castra. Neskôr Oswald vycestoval do Mexika a na kubánskej ambasáde v Mexico City požiadal o kubánske cestovné víza. No kubánske úrady mu ich odmietli vydať (objavil som aj informáciu, že mu boli vydané 18. novembra 1963). Po tomto odmietnutí, Oswald uvažoval aj o únose lietadla a pristáti na Kube.


3. novembra sa Oswald vrátil do Dallasu, kde sa zamestnal v sklade učebníc (Texas School Book Depository). 22. novembra 1963 prechádzal Dallasom v otvorenom aute, prezident John F. Kennedy. A práve zo skladu učebníc zazneli výstrely, ktoré znamenali smrť amerického prezidenta. Pri tejto udalosti bol postrelený aj guvernér štátu Texas John Connallywas. Oswald sa v tom čase zdržiaval práve v tomto sklade. Keď Oswald, opúšťal budovu skladu, stretol sa s policajným dôstojníkom Marion Baker a svojim nadriadeným Roy Truly. Roy Truly potvrdil, že Oswald je zamestnancom skladu a Marion Baker Oswalda pustil. Asi o hodinu neskôr zastavil Oswalda policajt J. D. Tippit, chcel skontrolovať jeho totožnosť. Polícia v tom čase mala už približný popis atentátnika. Oswald však policajta zastrelil a ušiel. Polícia ho neskôr zatkla v divadle (v kine? - informácie sa rôznia). Obvinila ho z vraždy policajta J.D. Tippita a následne aj z vraždy Johna F. Kennedyho.


24. novembra 1963 počas presunu do štátneho väzenia, Jack Ruby postrelil Oswalda. Oswald bol prevezený do nemocnice, no krátko na to zomrel. Oswald sa nikdy nepriznal k vražde JFK a ani k pokusu o atentát na generála Walkera.


Zdroj:
www.Wikipedia.com
Don De Lillo - Váhy - Petit Press- Bratislava 2005 - ISBN 84-9819-210-2
URL : https://www.valka.cz/Oswald-Lee-Harvey-t69670#245314 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more