SOV – Osa

Radiolocator Tichomirov NIIP Osa



Manufacturer/Manufactuer: OKB Tichomirov NIIP
Category/Category: multipurpose radar
Working zone: X
Average radiated power: 700 W
Maximum radiated power: 3.6 kW
Weight: 120 kg
Antenna diameter: 460 mm
Antenna type: passive with electron beam deflection (PESA)
Radar capabilities
Anti-aircraft regimes: yes
Anti-land regimes: yes
Anti-ship regimes: yes
Terrain mapping: yes
Passive target tracking (hidden mode): yes
Performance
Maximum range in the anterior hemisphere: ...? ... km (RCS target over 1,000 m2)
Maximum range in the anterior hemisphere: 85 km (RCS target over 5 m2)
Maximum range in the anterior hemisphere: 65 km (RCS target up to 5 m2)
Maximum range in the back hemisphere: ...? ... (RCS target over 5 m2)
Maximum range in the back hemisphere: ...? ... (RCS target up to 5 m2)
Number of targets currently tracked: 8 (last model reportedly 10)
Number of targets fired at the same time: 4
Horizontal scanning sector: + 60/- 60
Vertical scanning sector: + 60/- 60
Mean time between repairs: approx. 550 hours
Note: Originally, there were two versions of this radar.
The first was the Axis-1, which was designed for Mig-21 aircraft.
The second version, called the Axis-2, was designed for machines
Mig-29 series. However, only one is currently offered
implementation of this radar. The manufacturer calls it Osa
(no further resolution). The last version of this antenna
radar allows its installation in both of these aircraft,
so it is no longer necessary to produce two versions.





Sources:
- http://www.niip.info/main.php?page=raz_sky_skat
- http://www.airwar.ru/enc/fighter/mig29ubt.html
- ATM 10/1998, ISSN 1210-2849
- ATM 9/1999, ISSN 1210-2849
- ATM 7/2000, ISSN 1210-2849
URL : https://www.valka.cz/SOV-Osa-t74963#276303 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Radiolokátor Tichomirov NIIP Osa




Víceúčelový impulzní dopplerovský radiolokátor Tichomirov NIIP Osa (též Osa-1/2 nebo Osa Wasp) je nabízen jako hlavní informační senzor nových verzí dvoumístných letounů Mig-29, jednomístných Mig-21 a jiných lehčích víceúčelových typů.
Tvoří i důležitou část takzvaných modernizačních balíčků, které ruské firmy nabízejí pro různé druhy a typy starších letounů.
Je určen k průzkumu, identifikaci a sledování vzdušných, pozemních i námořních cílů a navádění letecké protizemní, protilodní i protiletadlové výzbroje. Vyznačuje se vysokým stupněm automatizace, spolehlivostí provozu, značným dosahem, velkou rychlostí zpracování dat, velmi nízkou hmotností a hlavně vysokou odolností proti rušení.
Radiolokátor Osa je nejmenší z rodiny radarů, které v současné době nabízí OKB Tichomirov NIIP. Zatímco velké typy Zaslon a Bars-30 jsou určeny pro ty nejtěžší letouny (Mig-31 a typů odvozených ze Su-27), střední Bars-29 pro střední víceúčelové stroje (Mig-29 apod.), je typ Osa přímo předurčen pro lehké víceúčelové letouny (Mig-21 apod.) a dvoumístné cvičné verze středních typů (Mig-29 KUB/UB/UBT apod.) s omezeným prostorem v přídi.
Původně existovaly dvě verze tohoto radaru. První byla Osa-1, která byla určena pro letouny Mig-21. Druhá verze nazývaná Osa-2 byla předurčena pro stroje řady Mig-29. V současnosti je ale nabízeno již jen jedno provedení tohoto radaru. Výrobce ho nazývá Osa (bez dalšího rozlišení). Poslední provedení antény tohoto radaru totiž dovoluje jeho instalaci v obou těchto letounech, takže už není nutné vyrábět dvě verze.
Radar Osa je velice lehký, kompaktní a na svou "velikostní" třídu velice výkonný. K jeho instalaci postačuje prostor o objemu 120 dm3. Je plně kompatibilní s mnoha typy PLŘS. Dokáže navádět protiletadlovou i protizemní munici. Velikostí a výkony se dá přirovnat ke konkurenčnímu radaru Kopyo-25 od OKB Fazotron NIIR. Radar Osa je ale lehčí, nepatrně výkonnější, ale také trochu dražší. To je dáno hlavně použitou technologií. Zatímco Kopyo-25 využívá pohyblivou plošnou fázovanou anténu, radar Osa je vybaven pasivní nepohyblivou anténou PESA.
Radar Osa je postaven na moderní součástkové základně, čímž bylo dosaženo nízké hmotnosti kompletu, a hlavně nových výkonnějších procesorech, které zaručují velkou rychlost zpracování dat. Je vybaven zcela novou anténou s elektronickým vychylováním paprsků (typ PESA). V horizontální rovině i ve vertikále radar pracuje v rozsahu +60° / -60°. Průměr nové (společné pro Mig-21 i Mig-29) antény je 460 mm a její váha je pouhých 22 kg. Radiolokátor pracuje hlavně v pásmu X. Celková hmotnost radaru Osa je 120 kg.
Radiolokátor pracuje ve všech základních režimech vzduch-vzduch i režimech vzduch-zem. Pracovní režimy povětšinou volí automaticky palubní počítač letounu v závislosti na druhu úkolu a aktuální situaci. Získané informace jsou zobrazovány na barevných displejích. Dosah radiolokátoru v přední polosféře na vzdušný cíl o RCS do 5 m2 je 65 km. Při cíli o RCS větší než 5 m2 je jeho dosah v přední polosféře cca 85 km. Může současně sledovat až 8 cílů (poslední model údajně 10), přičemž na 4 z nich je schopen navádět PLŘS.




Zdroje :
- http://www.niip.info/main.php?page=raz_sky_skat
- http://www.airwar.ru/enc/fighter/mig29ubt.html
- ATM 10/1998 , ISSN 1210-2849
- ATM 9/1999 , ISSN 1210-2849
- ATM 7/2000 , ISSN 1210-2849
URL : https://www.valka.cz/SOV-Osa-t74963#276305 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Radiolokátor Tichomirov NIIP Osa



Výborná a jedna z mála fotografií radaru Osa (zde ve starším provedení Osa-2 pro Mig-29) je k dispozici
na níže uvedené adrese ...



... http://www.acig.org/artman/uploads/osa.jpg
URL : https://www.valka.cz/SOV-Osa-t74963#276308 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more