Atol Wotje

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Atol Wotje se nachází na pozici 9°21’-9°34’N a 169°49’-170°07’E a je součást severní skupiny atolů tvořící tzv. řetězec Ratak (Ratak Chain). Atol je jedním z legislativních oblastí Marshallových ostrovů a skládá se celkem z 72 (občas udáváno 75) ostrovů z nichž je největší je ostrov Wotje.


Mapa atolu

Po první světové válce bylo toto území, původně náležející Německu svěřeno Organizací národů pod správu Japonského císařství.

Do vypuknutí druhé světové války zde byla Japonci postupně vybudována základna tvořící součást vnějšího obranného systému Japonska. Krom rozhlasové stanice došlo k vybudování základny pro hydroplány, pozemního letiště se dvěma vzletově přistávacími dráhami o délce 1052m a 1524m a dvěma hangáry s technickým zázemím.

K obraně atolu bylo vybudováno palebné postavení pro šest 150mm a šest 127mm děl. Po zahájení války přibylo dalších pět pobřežních děl ráže 150mm a šest 37mm protitankových děl spolu s přibližně devadesáti lehkými protiletadlovými děly a kulomety. V roce 1943 byli z poškozené lodi Goyotsu Maru na posílení pobřežní obrany demontovány dvě 120mm lodní děla. Na ostrově Wojte byl umístěn i radar pro včasné varování, před leteckým útokem pokrývající okolí přibližně 50 mil (80,5km).

Posádku na atolu postupně tvořilo 2103 příslušníků armády a námořnictva, 766 civilních dělníků pod velením kapitána Nobukazu Yoshimi (válku z nich přežilo pouze 1244). Z letadel se na zdejším letišti postupně nacházeli dvě eskadry torpédových bombardérů s letadly Nakadžima B5N Kate a Ajči D3A Val , bombardérů Micubiši G3M Nell a Micubiši G4M Betty (využívány byli i pro hlídkové lety) a část 801. letky disponující šesti až dvanácti hydroplány Kawaniši H6K, které postupně nahradil typ Kawaniši H8K Emily. Právě hydroplány Emily bombardovali v noci z 4. na 5.3. 1942 ostrov Oahu.


Mapa japonských zařízení na ostrově Wotje.


- Americké útoky proti atolu
1.2. 1942 Nálet letadel z letadlových lodí CV-6 USS Enterprise a CV-5 USS Yorktown, které tvořili operační svaz Task Forces 8 pod velením Vice Admirala W.F. Halsyho a operační svaz Task Forces 17 pod velením Rear Admirala F.J. Fletchera .
4.12. 1943 Nálet letadel operačního svazu Task Force 50 pod velením Rear Admirala C.A. Pownalla a tvořeného čtyřmi těžkými a dvěma lehkými letadlovými loďmi.
29.1. 1944 Nálet letadel operačního svazu Task Force 58 složeného z šesti těžkých a šesti lehkých letadlových lodí pod Rear Admirala M.A. Mitschera.
Tento útok byl počátkem Amerického útoku na Marshallovo souostroví.
8.9. 1944 Nálet bombardérů Consolidated B-24 Liberator z letiště na Kwajaleinu .


Japonská posádka na atolu kapitulovala 9.6. 1945.

Dnes jsou trvale obydleny pouze ostrovy Wotje a Wodmei, kde žije asi 1000 obyvatel. Přibližně 200 těchto obyvatel tvoří studenti Northern Islands High School. Japonské letiště je dodnes v omezené míře využíváno pro malé letadla.


Zdroj:
marshall.csu.edu.au
http://wotje.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Wotje_Atoll
URL : https://www.valka.cz/Atol-Wotje-t82941#304079 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more