Main Menu
User Menu

Military history website

Barragán, Miguel

     
Příjmení:
Surname:
Barragán Andrade
Jméno:
Given Name:
Miguel Francisco
Jméno v originále:
Original Name:
Miguel Francisco Barragán Andrade
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
08.03.1789 Ciudad del Maíz, San Luis Potosí, Mexico
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
01.03.1836 Mexico D.F., Mexico
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
Prezident Mexica
Minister vojny 2x
Guvernér štáru Veracruz
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
www.tamu.edu
www.elbalero.gob.mx
members.fortunecity.es/zackmkr/sanluis/d01.html
URL : https://www.armedconflicts.com/Barragan-Miguel-t84347#339669Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

gen. Miguel Francisco Barragán



* 08.03.1789, Ciudad del Maíz, San Luis Potosí
+ 01.03.1836, Mexico D.F.



mexický prezident /28.1.1835 – 27.2.1836/




Odmalička bol pripravovaný na vojenskú kariéru, čo aj študoval. Pridal sa k armáde royalistickej kde postupoval po stupienkoch kariéry. Ako plukovník velil Trigarante armáde, ktorá 27.9.1821 vstúpila do Mexico. Bol odporcom Agustína de Iturbide ako mocnára a bol zástancom republiky. Za to bol aj väznený a prepustený až po vyhlásení republiky.


Roku 1824 ho lokálny kongres menoval guvernérom štátu Veracruz. Jeho guvernérsky úrad trval od 20.5.1824 do 5.1.1828. Počas tohto sa udiali napríklad prísaha Veracruzu ústave, okupácia poslednej pevnosti Španielska v Mexicu pevnosti San Juan de Ulúa.


Bol autorom plánu Ulúa, z ktorého dôvodu musel opustiť krajinu. Do vlasti sa smel vrátiť, až keď mu roku 1829 Guerrero neudelil milosť. Následne sa vracia do Mexica a demonštruje svoju antipatiu režimu Anastasia Bustamante.


Pracoval ako minister vojny za vlády Santa Anny roku 1833. Následne ho Valentín Gómez Farías povolal, aby zastával rovnaký post od decembra 1833 do februára 1834.


Presidente Antonio López de Santa Anna požiadal kongres o licenciu, aby sa generál Barragán mohol stať zastupujúcim prezidentom v čase, kedy sa Santa Anna bude nachádzať preč z mesta na svojej haciende Manga de Clavo. General Barragán mal excelentnú reputáciu ako vlastenec ako aj oddaný bojovník za princípy republiky.


Ako prezident mal veľmi vyberané a dobré spôsoby ako aj dobrú verejnú administráciu. Bol verejne obľúbeným. Počas jeho mandátu republika prestala byť federálnou a stala sa centralistickou. General Barragán bol prvý, ktorý upozorňoval a bil na poplach kvôli rebélii v Texase a silám ktoré bojovali za nezávislosť.

Zomiera po chorobe 1.3.1836 a v súlade s jeho poslednou vôľou bolo jeho telo rozdelené a odoslané po častiach do miest, kde sa písala história jeho života. Časť zostala v katedrále v Mexico, oči v rodnom meste, srdce v Guadalajara, a jazyk v San Juan de Ulúa.




zdroj:
www.tamu.edu
www.elbalero.gob.mx

URL : https://www.armedconflicts.com/Barragan-Miguel-t84347#309998Version : 0
MOD