Termonukleárne zbrane

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Definícia


Termonukleárne zbrane alebo termojadrové zbrane alebo termonukleárne roznecovače sú atómové roznecovače s jadrovým materiálom na jadrovú syntézu. Jednoducho povedané termonukleárna zbraň je atómová zbraň, ktorá pri výbuchu využíva vo väčšej miere energie uvoľnenej pri termonukleárnej fúzii. Pre praktické aplikácie sa používa design s viacerými fázami tzv. Teller-Ulamova konštrukcia (príloha č.1).


Definujeme tri druhy dvojstupňových termonukleárnych zbraní: vodíkové, kobaltové, neutrónové


Vodíková bomba


Vodíková bomba je atómová bomba, ktorej hlavný zdroj energie tvoria ťažké izotopy vodíka - deutérium a trícium. Každá vodíková bomba obsahuje menšiu štiepnu nálož na báze uránu, plutónia alebo niektorého ďalšieho transuránu, ktorá funguje ako rozbuška. Atómový výbuch štiepnej nálože vytvorí počiatočnú teplotu niekoľko miliónov stupňov Celsia a dostatočný tlak a následne rozbehne jadrovú fúziu. Výsledkom môže byť výbuch o sile viac než 100 megaton, pri ktorom bomba ničí domy v okruhu 20 km a zapaľuje horľavé predmety do vzdialenosti 100 km. Horná hranica pre výkon vodíkovej nálože neexistuje, v možnostiach súčasnej technológie je výroba nálože s výkonom 1 gigatona pri hmotnosti menej ako 250 ton. Teoretická hranica pomeru výkon-hmotnosť je asi 6 megaton na tonu hmotnosti, reálne sa dá údajne dosiahnuť pomer 5,2-5,5 Mt/t, ale pri praktickej aplikácii sa dosahuje maximálne 3-4Mt/t. Spodná hranica výkonu je limitovaná výkonom štiepnej nálože.


Kobaltová bomba


Je to taktiež vodíková bomba, lenže v obale celej nálože je použitý kobalt, ktorý sa pôsobením neutrónov zmení na izotop 60 Co s polčasom rozpadu 5,24 roka a dlhodobo zamorí pôdu. Existujú aj iné riešenia podobného druhu. Na strednodobé zamorenie terénu (týždne až mesiace) sa dá použiť tantal a zinok, na krátkodobé (dni až týždne) zlato a sodík. Naopak, pokiaľ je zamorenie terénu nežiadúce, dá sa plášť či obal nálože zhotoviť z materiálu, ktorý silne pohlcuje neutróny a rádioaktívne izotopy nevytvára - napríklad bór.


Neutrónová bomba


Vodíková bomba malého alebo veľmi malého výkonu (jednotky kiloton alebo menej), čím je obmedzený jej deštruktívny účinok a naopak zosilnené vyžarovanie rôznych druhov žiarenia, hlavne neutrónov. Treba mať na pamäti, že obmedzenie deštrukčných účinkov a zosilnenie žiarenia je myslené relatívne, teda v pomere k podobným zbraniam s väčším celkovým výkonom. Dosah ničivých efektov tlakovej vlny a svetelného žiarenia pri zmenšovaní výkonu klesá rýchlejšie ako dosah prenikavej radiácie a neutrónov. Tiež rádioaktívne zamorenie je vzhľadom na malý kaliber nálože menšie. Propagandisticky bola neutrónová bomba prezentovaná ako zbraň, ktorá zabíja ľudí a ponecháva stavby nedotknuté. Skutočným vojenským účelom bola možnosť viesť úder okamžite cez zasiahnuté územie. Neutróny spôsobujú poškodenie buniek a zasiahnutý organizmus bez okamžitého liečenia môže zomierať i niekoľko rokov.


Trojstupňová bomba


Je to taktiež vodíková bomba, ktorá má však aj tretí stupeň. Ten je tvorený uránovým plášťom. Rýchle neutróny, ktoré vznikajú pri termonukleárnej fúzii štiepia urán a tým je zvýšená účinnosť samotnej bomby. Najväčšia odskúšaná bomba mala byť trojstupňová, ale miesto plášťa z uránu mala plášť z olova, ktoré tlmilo účinky bomby a pohlcovalo rádioaktivitu. Najsilnejšou zbraňou histórie je bomba Car-bomba.


Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_weapon_design
cs.wikipedia.org
Termonukleárne zbrane - príloha č.1

príloha č.1
URL : https://www.valka.cz/Termonuklearne-zbrane-t90461#338354 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more