Main Menu
User Menu

Military history website

Escobedo, Mariano

     
Příjmení:
Surname:
Escobedo de la Pena
Jméno:
Given Name:
Mariano
Jméno v originále:
Original Name:
Mariano Escobedo de la Pena
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
genrál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
16.02.1826 Galeana, Nuevo León, Mexico
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
22.05.1902 México, D.F, Mexico
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
Veliteľ republikánskej armády počas II Francúzskej intervencie
Minister vojny a námorníctva
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
Guvernér štátu San Luis Potosí 2x
Guvernér štátu Nuevo León 2x
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
redescolar.ilce.edu.mx
123people.es
usuarios.lycos.es/aime/feso41.html
URL : https://www.armedconflicts.com/Escobedo-Mariano-t90780#339506Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

gen. General Mariano Escobedo de la PenaGobernador de Nuevo León /1865/, /1866/


Gobernador de San Luis Potosí /1870-1871/, /1872-1874/
V mladosti sa venoval výpomoci na majetku svojej rodinu vo svojom rodnom meste. Venoval sa rôznym činnostiam na rodinnom majetku, pestovaniu plodín, chovu dobytku, atď. a svoje prvé vzdelanie získal od učiteľov katechizmu. Počas svojej mladosti napomáha miestnemu obyvateľstvu v bitvách proti nájazdom divokých indiánskych kmeňov, ktoré terorizujú región. V týchto bitvách Mariano preukazuje svoju udatnosť v radoch miestnej milície.


V auguste 1846, keď sa začali šíriť správy o invázii jednotiek USA do krajiny, Mariano sa ihneď pripojil v hlavnom meste štátu Nuevo Leon k Mexickému vojenskému kontingentu s cieľom brániť vládu krajiny. Do armády vstupuje ako vojak a týmto sa začína jeho vojenská kariéra.


Podieľal sa na bojoch v la Purísima, Tenerías a Cerro del Obispado a taktiež v bitve Batalla de la Angostura, pričom v tejto bitve sa mu podarí zajať 37 mužov nepriateľa.


Po skončení vojny s USA sa Escobedo sťahuje do súkromného života, ale už roku 1854 sa pridáva k Revolúcii Ayutla a to tak, že sa vracia do radov milície. Bojuje San Luis Potosí, Zacatecas a Nuevo Leóne. Počas obsadenia mesta Saltillo, sa pridáva k jednotkám gen. Santiago Vidaurriho.


Počas tejto revolúcie Mariano Escobedo, zorganizoval vo svojom rodnom meste Galeana, jednu rotu do ktorej čela sa sám postavil s hodnosťou kapitána. Následne sa táto rota začleňuje do síl gen. Vidaurriho a bojuje počas celej revolúcie. Po výťazstve sa znovu sťahuje do súkromného života a slúži v milícii ako veliteľ počas neustálych bojov proti indiánskym kmeňom.


Mariano Escobedo, sa vracia do radov Mexickej armády po vypuknutí Vojny za reformu. Znovu sa pridáva k sílám Vidaurriho, ktorého dprevádza počas viacerých bitiev, avšak pochopiteľne po prebehnutí a kolaborácii Vidaurriho s konzervatívcami, Escobedo ostáva verný republikánom a liberálnym silám. Dosahuje hodnosti plukovníka a bojuje v kampaniach v Jalisco a Guanajuato.


Jeho meno sa začalo šíriť po účinkovaní v Carretas, Zacatecas, Lagos a iných miestach. V San Jacinto, hrdinsky bojuje proti gen. Miguelovi Miramónovi, ktorý sa presúval so svojimi jednotkami do štátu Jalisco.


Jeho jednotky útočia na hlavné mesto kde obsadzujú San Cosme a San Fernando. Následne sa vracia so svojimi jednotkami do Guadalajara aby tu priśiel na pomoc gen. Santosovi Degollado a odrazil konzervatívcov v Juanacatláne.


Počas kampane utrpí niekoľko porážok a vracia sa znova do súkromného života ale znova nie na dlho, tento krát na stranu odporcov gen. Vidaurriho, V Río Verde upadá do zajatia gen. Tomása Mejíu, avšak sa mu podarí uniknúť a znovu sa zapojiť do bojov proti konzervatívcom v regióne štátu Oaxaca.

Počas druhej Francúzskej intervancie sa podieľa na bitve Acultzingo a na bitve pri Puebla 5.5.1862, kde si za svoje účinkovanie vyslúźil hodnosť generála. V nasledovnom čase bojuje proti francúzskym vojskám na severe krajiny.


V marci 1867 dostáva velenie nad republikánskou armádou, kedy je na dohľad mesto Santiago de Querétaro a zaćína obliehanie tohto mesta, ktoré je posledným útočiskom imperálnej vlády na čele s cisárom Maximiliánom I.


Mesto je zanedlho obsadené a cisár zajatý, vzdáva sa pred gen. Escobedom.


Escobedo v nasledovnom období slúžil ako guvernér štátov Nuevo León v rokou 1865 a 1866 a štátu San Luis Potosí.


Počas svojho pôsobenia v guvernérskych postoch sa pričinil o vylepšenie infraśtruktúry a pozdvihnutie obchodu v oblasti. Taktiež zastával post Ministra vojny a námorníctva, ako aj post predsedu Najvyššieho vojenského justičného súdu.


Je pochovaný v rotunde slávnych mužov v Mexico D.F.


zdroj
redescolar.ilce.edu.mx
123people.es
usuarios.lycos.es/aime/feso41.html

URL : https://www.armedconflicts.com/Escobedo-Mariano-t90780#339507Version : 0
MOD