Earth 2150: Escape from the Blue Planet [2000]

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Trošku staršia hra v štýle RTS. Ale dosť dobrá. Apoň natoľko, že som o nej napísala recenziu, ktorá je aj na www.gamesweb.sk.


Earth 2150: Escape from the Blue Planet


Ako už názov napovedá, v tejto hre sa prenesieme do budúcnosti našej matičky Zeme, konkrétne do roku 2150. A že budúcnosť, ktorú pre nás vytvorili ľudia od firmy TopWare (ktorá je za túto vydarenú realtime 3D stratégiu zodpovedná), nebude priamo ružová, o tom už veľavravne vypovedá podtitul samotnej hry. Neostáva nám teda nič iné, len pobaliť si najnutnejšie veci a rezervovať si lístky na obrovskej vesmírnej lodi, na ktorej sa vydáme na cestu za novým svetom. Chátrajúcu, staručkú a vojnami zničenú „modrú“ planétu Zem necháme za chrbtom napospas svojmu osudu.


S temnou víziou budúcnosti našej planéty sme sa už mali možnosť zoznámiť prostredníctvom hry Earth 2140. Dve znepriatelené strany – západná (United Civilized States, UCS) a východná (Euroasian Dynasty, ED) počas krvavých a neúprosných bojov zápasili o nadvládu nad svetom. Popri tom si ani poriadne nestihli uvedomiť, že de facto už niet o čo bojovať. Planétu Zem zdevastovali natoľko, že o desať rokov neskôr, jej už hrozí totálny kolaps. A kdesi tu sa začína odvíjať náš príbeh o tom, kto prvý opustí potápajúcu sa loď a vydá sa na cestu do „zasľúbenej zeme“, ktorou je tento krát planéta Mars. Aby nebolo všetko také jednoduché, tak do hry vstupuje aj tretia strana - technicky veľmi vyspelá časť ľudstva, ktorá našla svoj pokoj od vojenských konfliktov na nehostinnom Mesiaci, tzv. Lunar Corporation, LC. Doposiaľ nezávislé združenie prevažne vedecky orientovaného obyvateľstva rozvášnene sadá do svojich vyzbrojených vznášadiel a vrhá sa do boja o zbytok nerastných surovín, ktoré ešte ne Zemi zostali. Dôvod je prostý – spolu so Zemou totiž hrozí zánik aj Mesiacu. Každá z troch bojujúcich strán má teda rovnaký cieľ: zabezpečiť ťažbu dostatočného množstva surovín potrebných na výstavbu obrovskej vesmírnej lode, na ktorej nájde zmysel ďalšieho života všetok im oddaný pospolitý ľud. A podľa možností, stihnúť to ešte pred tým, než matička Zem zavŕši svoje obiehanie okolo Slnka...


Už v úvodnom menu sa stretneme s veľmi dôsledným rozlíšením jednotlivých spoločenstiev, z ktorých si jedno musíte vybrať a zvyšok hry dobojovať po jeho boku. Aby ste mali aspoň približnú predstavu, do čoho idete, všetky tri čoby štáty ED, UCS aj LC vám ponúknu v krátkom sprievodnom filme svoju náborovú propagandu. Mňa osobne najviac oslovila propagácia LC, a to hlavne kvôli otázke: Ste z Mesiaca? A ja na to, že: No hej, občas si tak pripadám...Wink. Každopádne týmto to celé nekončí. Každá z bojujúcich strán totiž nie lenže vyznáva iné hodnoty, ale používa aj inú technológiu a teda aj odlišný spôsob boja. Východný blok stavia na technike, ktorej design sa veľmi nelíši od tej našej, teda súčasnej techniky. Takže s pojmom ED treba spájať tanky a vrtuľníky rôzneho druhu. Technicky vyspelejšia UCS zasa disponuje robotoidnými poslami smrti, pohybujúcimi sa obyčajne na dvoch alebo šiestich nohách. LC má oproti nim jednoznačnú prevahu vo vzduchu. Pozemné obrnené sily korporácie predstavujú šikovné vznášadlá, ktoré sa na rozdiel od tankov môžu pohybovať aj nad vodnou hladinou. „Námesačníci“ však disponujú hlavne veľmi kvalitnými vzdušnými silami, počnúc veľmi rýchlymi stíhačkami, končiac mohutnými bombardérmi. Ak si zvolíte Lunar Corporation, tak potom rozhodne nezabúdajte na dôležitý význam podpory zo vzduchu. Ak bojujete proti nim, tak naň nezabúdajte rovnako a zásobte sa dostatočným množstvom raketových striel. Odlišná technológia však neznamená iba inú taktiku boja. Výrazné rozdiely sa prejavujú aj pri spôsobe budovania základní a ťažbe nerastných surovín. Takže v konečnom dôsledku si túto hru môžete zahrať až tri krát a vždy to bude o niečom inom.


Ako ste už iste z predchádzajúcich viet pochopili, Earth 2150 je hra, ktorá sa skladá z rôznych častí. Takže vašou jedinou úlohou zďaleka nebude iba boj. Najskôr musíte vybudovať základňu, odkiaľ budete robiť svoje ofenzívne výpady. Musíte sa starať o ťažbu, ktorá vám prináša veľmi dôležité financie potrebné na zveľaďovanie vášho vojska. Okrem toho na vašich pleciach spočinú aj starosti s vývojom nových technológii a ich následné zaradenie do používania. Vždy, keď vaši výskumníci konečne objavia nejakú prevratnú technológiu, tak sa vám princíp jej fungovania priblíži opäť v krátkom filme, čo ma veľmi potešilo. Predsa len je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť/čítať. Ak však nie ste na video zvedaví, stačí sa obrátiť na klávesu Esc. Zo začiatku sa na vás vyrúti kvantum nových projektov, viac či menej dôležitých. Musíte sa teda rozhodnúť, ktorému z nich prisúdite prioritu. Najlepšie je to udržiavať v nejakej tej rozumnej rovnováhe. Podceňovať výskum je však chyba, ktorá vás môže stáť život. Rovnako tak aj nezabezpečenie plynulého zásobovania vašich jednotiek. Ak sa totiž vaše vojská ocitnú na nepriateľskom území bez streliva, tak môžete svoju pozornosť sústrediť už len na písanie smútočných telegramov pre ich rodinných príslušníkov (...teda, ak nejakých vôbec majú). Pritom udržiavanie jednotiek pri živote je veľmi dôležité. Platí zásada, že čím dlhšie máte nejakú jednotku, tým sa stáva odolnejšou a zdatnejšou v boji. Takže taktika „jednorázového“ použitia sa absolútne nevypláca.


Čo sa týka samotnej hry, tak hrať začínate ďaleko od nebezpečia na úplne základnej základni. Odtiaľ sa budete vydávať na vaše vojnové výpravy a tam sa budete aj vždy vracať. Cieľ je jasný – vyťažiť čo najviac surovín a postaviť obrovskú vesmírnu loď v limitovanom čase. V úvode každej misie obdržíte pokyny, ktorých by ste sa mali pridržiavať. Nie vždy sa teda ponecháva rozhodovanie o taktike iba na vás. Okrem klasického boja totiž budete plniť rôzne iné úlohy, napr. testovať prototypy nových zbraní, uzatvárať rôzne pakty s nepriateľom a samozrejme vykonávať aj nejaké tie sabotážne akcie. Popri tom ste v stálom kontakte s materskou základňou, pričom máte možnosť napr. presúvať jednotky alebo peniaze z jednej základne na druhú, podľa potreby. Ak však túžite otestovať si svoje taktické myslenie s počítačom, tak k tomu sa výborne hodí skirmish (inak k dispozícii je aj multiplayer). Úroveň umelej inteligencie nie je tak nízka, že by vám darovala niečo len tak bez boja, ale nie je zase ani tak vysoká, aby ste sa museli príliš rozčuľovať nad vlastnou neschopnosťou. Dajú sa však nastaviť rozličné stupne obtiažnosti. Na mňa skúšal gen. Computer klasické ťahy typu hromadného útoku na „dieru“ v obrane (obyčajne hneď z úvodu, keď som mala postavenú ledva jednu životaschopnú jednotku), dvojitého útoku na rôznych miestach naraz, a keď už nič nezaberalo, tak sa ma snažil vylákať zo základne a narušiť tak moje obranné línie. Časté bolo kombinovanie pozemných a vzdušných síl. Čo je, mimochodom, zaručená cesta k víťazstvu.


Earth 2150 je, ako som už tuším spomínala, realtimová stratégia vo veľmi peknom 3D prevedení. Krajina, v ktorej sa nachádzate pôsobí skutočne veľmi živo. Deň sa strieda s nocou, prší, sneží, padá hmla, stromy sa lámu pod návalom ťažkej paľby, vraky horia, dymia a vybuchujú, vaši vojaci vyvreskujú a centrálny počítač vás neustále obťažuje s rôznymi informáciami o tom, ako prebieha výskum, či výroba nových strojov, koľko máte ešte peňazí, energie, prípadne, že nepriatelia útočia na vaše budovy – akoby ste to ani nevedeli. Ak sa strhne bitka, je odrazu všade zmätok a vy sa skutočne cítite ako ustarostený generál, ktorý nevie, kde mu hlava stojí. Ešteže existuje pauza Wink. V skirmish máte na výber z 15 máp. Ak by sa vám to málilo, tak je k dispozícii aj v hre priamo zabudovaný editor. S ním si veľmi jednoducho vytvoríte vlastnú 3D krajinu, ktorú môžete obohatiť okrem iného aj o zalesnené plochy, skaly, vody, mosty, zrúcaniny a vraky a dokonca aj nastaviť počasie. Pre kreatívnych hráčov zábava na nejednu hodinku. Stlačením pravého tlačítka myši si to všetko môžete pozrieť z rôznych uhlov pohľadu a jednoduchým otáčaním ľubovoľne meniť smer kamery. Celkové ovládanie hry je veľmi jednoduché a dá sa rýchlo naučiť počas tutorialu, čo nebýva pri strategických hrách vždy zvykom. To všetko sa odohráva pri počúvateľných zvukoch a primerane depresívnej hudbe, ktorá celkom vhodne dotvára atmosféru blížiacej sa Apokalypsy. Čo z toho teda vyplýva, vážení hráči? Ešte pred tým, než mi niečo odpoviete, by ste mali vedieť, že to bola rečnícka otázka, na ktorú sa neočakáva vaša odpoveď. Tú už mám pripravenú a premyslenú... čo som to vlastne chcela? Aha..., ak túto hru ešte doma nemáte, tak si ju okamžite bežte kúpiť. Oplatí sa.
URL : https://www.valka.cz/Earth-2150-Escape-from-the-Blue-Planet-2000-t9690#29547 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more