21.01.2021 - Ve věku 101 let zemřel Bernard Papánek, účastník zahraničního odboje

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

V úcty hodném věku 101 let, krátce po svých narozeninách, zemřel účástník čs. zahraničního odboje Bernard Papánek. Účastník bojů o Tobruk a Dunkerk, kde byl vážně zraněn. Jakožto Žid přežil z rodiny válku pouze on, jeho bratr a strýc. Po válce až do emigrace byl obtěžován a pronásledován komunisty. Nakonec v roce 1964 emigroval do Izraele, kde získal i státní občanství. Od roku 2014 žil u své nevlastní dcery Viery na Slovensku, kde také zemřel.

Zdroje:
ct24.ceskatelevize.cz
www.pametnaroda.cz
www.novinky.cz
https://www.pametnaroda.cz/cs/papanek-bernard-1920
www.pametnaroda.cz

URL : https://www.valka.cz/21-01-2021-Ve-veku-101-let-zemrel-Bernard-Papanek-ucastnik-zahranicniho-odboje-t238695#660009 Version : 0

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Česť jeho pamiatke.

Pod úmrtie veterána sa podpísal aj COVID-19. Aspoň tak to vyplýva z výzvy Vojenskej podpornej nadácie na finančnú zbierku, z ktorej by sa uhradila jeho liečba - vojenskanadacia.sk (ako izraelský občan a poberateľ tamojšieho dôchodku nebol v SR zdravotne poistený).
URL : https://www.valka.cz/21-01-2021-Ve-veku-101-let-zemrel-Bernard-Papanek-ucastnik-zahranicniho-odboje-t238695#660040 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more