Main Menu
User Menu

Military history website

21. stíhací skupina [1944-1946]

21st Fighter Group

     
Název:
Name:
21. stíhací skupina
Originální název:
Original Name:
21st Fighter Group
Datum vzniku:
Raised/Formed:
31.03.1944
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
10.10.1946
Nástupce:
Successor:
21. stíhací-bombardovací skupina
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
21.04.1944-DD.MM.1945 7. letecká armáda
DD.MM.1945-DD.MM.RRRR 20. letecká armáda
Dislokace:
Deployed:
31.03.1944-13.10.1944 Wahiawa, Wheelerovo letiště /
13.10.1944-09.02.1945 Mokuleia, Armádni letiště Mokuleia /
26.03.1945-16.07.1945 Ogasawara (Iwodžima), Centrálni letiště /
16.07.1945-DD.12.1945 Ogasawara (Iwodžima), Jižní letiště /
DD.12.1945-DD.MM.1946 I Fadang (Saipan), Isleyovo letiště
17.04.1946-10.10.1946 Dededo, Severozápadní letiště /

Velitel:
Commander:
31.03.1944-14.06.1945 Powell, Kenneth R. (Colonel)
14.06.1945-15.10.1945 Taylor, Charles E. (Colonel)
15.10.1945-25.11.1945 Parsons, Charles E. (Lieutenant Colonel)
25.11.1945-DD.02.1946 Eades, William (Colonel)
DD.02.1946-10.10.1946 Harris, Lester S. (Colonel)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

31.03.1944-10.10.1946 42. stíhací peruť
31.03.1944-10.10.1946 72. stíhací peruť
31.03.1944-10.10.1946 531. stíhací peruť
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.historyofwar.org
www.armyaircorpsmuseum.org
https://7thfighter.com/21stfg/index.htm
URL : https://www.valka.cz/21-stihaci-skupina-1944-1946-t3933#702424Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Vytvořena jako 21st Fighter Group 31.3.1944
Aktivována 21.4.1944
Deaktivována 10.10.1946
Přetvořena na 21st Fighter-Bomber Group
Aktivována 1.1.1953


SQUADRONS
46th - 1944 - 1946
72nd - 1944 - 1946; 1953 -
416th - 1953 -
531St - 1944 - 1946; 1953 -


STATIONS
Wahiawa, Wheeler Field , 21.4.1944
Mokuleia, Mokuleia Army Airfield , 13.10.1944 - 9.2.1945
Ogasawara, Central Field / , 26.3.1945
Ogasawara, South Field / , 16.7.1945
I Fadang, Isley Airfield , prosinec 1945
Dededo, Northwest Field , 17.4. - 10.10.1946
George AFR, Calif, 1.1.1953 - 26.11.1954
Hagéville, Chambley-Bussieres Air Base , 13.12.1954 -


COMMANDERS
Col Kenneth R Powell, 21.4.1944
Col Charles E Taylor, 14.6.1945
Lt Col Charles E Parsons, 15.10.1945
Col William Eades, 25.11.1945
Col Lester S Harris, únor - 10.10.1946
Col Paul P Douglas Jr, 1.1.1953
Col Verl D Luehring, 26.4.1954
Col R C Franklin Jr, 27.4.1955
Lt Col Ira M Sussky, 6.5.1955
Col R C Franklin Jr, 1.8.I955 -


CAMPAIGNS
Air Offensive, Japan


DECORATIONS
Distinguished Unit Citation - Japan, 7.4.1945
21. stíhací skupina [1944-1946] - znak 21st FIGHTER GROUP

znak 21st FIGHTER GROUP
URL : https://www.valka.cz/21-stihaci-skupina-1944-1946-t3933#10851Version : 0


Bell P-39Q Airacobra s/n 42-19547 "Texas Ed", 46th Fighter Squadron, 21st Fighter Group, 7th Army Air Force, atol Canton, léto 1943. Pilot tohoto stroje Capt. Felix P. Scott později (v lednu 1944) na tomto letounu docílil nočního sestřelu bombardéru Nell. To už však stroj nesl pozměněný marking. V létě 1943 Airacobry této jendotky nosily nátěr Coral Sand (korálová písková) na horních a bočních plochách a barvou Sky Blue (nebeská modř) na spodních plochách. V průběhu léta 1943 také došlo ke změně kruhových výsostných znaků na typ s "křidélky". U tohoto letounu však nebyl opraven znak na spodní ploše křídla, takže po celou dobu služby letounu zůstal zespodu znak staršího typu.


Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/464397
URL : https://www.valka.cz/21-stihaci-skupina-1944-1946-t3933#464398Version : 0
MOD
Bell P-39Q-1 Airacobra ("Sad Sack", 42-19510), which in 1944 has served with the 72nd Fighter Squadron from the assembly 21st Fighter Group on the Makin atoll in the Pacific. The pilot of the aircraft was captain James van Nada..
 -


Published with authors permit



Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/530728
URL : https://www.valka.cz/21-stihaci-skupina-1944-1946-t3933#530730Version : 0
MOD