Main Menu
User Menu

Military history website

Vláda Vojtecha Tuku

27.10.1939-05.09.1944

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.


27.10.1939-05.09.1944
REZORTMINISTR
předseda vládyVojtech Tuka

náměstek předsedy vládyŠaňo (Alexander) Mach (od 17.08.1940)
ministr vnitraŠaňo (Alexander) Mach (od 29.07.1940)
ministr školství a národní osvětyJozef Sivák
ministr hospodářstvíGejza Medrický
ministr dopravy a veřejných pracíJúlius Stano
ministr financíMikuláš Pružinský
ministr spravedlnostiGejza Fritz
ministr zahraničních věcíFerdinand Ďurčanský (do 20.07.1940)
ministr zahraničních věcíVojtech Tuka (od 20.07.1940)
ministr národní obranygen. Ferdinand Čatloš
URL : https://www.valka.cz/Vlada-Vojtecha-Tuku-t235861#652099Version : 0
MOD