Main Menu
User Menu

Military history website

Bombardovací eskadra 2 [1939-1944]

2nd Bomber Wing

Kampfgeschwader 2 (KG 2)

     
Název:
Name:
Bombardovací eskadra 2
Originální název:
Original Name:
Kampfgeschwader 2
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Bombardovací eskadra 252
Datum zániku:
Disbanded:
20.09.1944
Nástupce:
Successor:
Hallenslebenova bojová skupina
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1939-26.08.1939 Letecká armáda 1
26.08.1939-30.09.1939 Instrukční divize letectva
30.09.1939-DD.02.1940 ?
DD.02.1940-28.03.1940 II. letecký sbor
28.03.1940-01.12.1941 VIII. letecký sbor
01.12.1941-20.09.1944 IX. letecký sbor
Dislokace:
Deployed:
01.05.1939-26.08.1939 Sprottau, Fliegerhorst Sprottau /
26.08.1939-21.09.1939 Jesau, Fliegerhorst Jesau /
21.09.1939-03.11.1939 Liegnitz, ?
03.11.1939-DD.02.1940 Kitzingen, Fliegerhorst Kitzingen /
DD.02.1940-10.05.1940 Ansbach, Fliegerhorst Ansbach /
10.05.1940-03.06.1940 Biblis, Einsatzhafen Biblis /
03.06.1940-03.07.1940 Trevír, Trier-Euren
03.07.1940-DD.11.1940 Saint Léger, ?
DD.11.1940-28.03.1941 Niergnies, Flughafen Cambrai-Süd /
28.03.1941-13.04.1941 Zwölfaxing, ?
13.05.1941-14.04.1941 Skopje, ?
14.04.1941-23.04.1941 Plovdiv-Krumovo, ?
23.04.1941-29.04.1941 Soluň, Fliegerhorst Saloniki-Sedes /
29.04.1941-01.06.1941 Acharnes, Fliegerhorst Athens-Tatoi /
01.06.1941-18.06.1941 Göttingen, ?
18.06.1941-26.06.1941 Arys-Rostken, ?
26.06.1941-10.07.1941 Suwalki, Landeplatz Suwalki-Sobolewo /
10.07.1941-01.08.1941 Silce, ?
01.08.1941-30.08.1941 Wereteni, ?
30.08.1941-01.10.1941 Relbicy, Landeplatz Rjelbitzy /
01.10.1941-01.11.1941 Vitebsk, Fliegerhorst Witebsk /
01.11.1941-01.12.1941 Bramsche, Fliegerhorst Achmer /
01.12.1941-16.12.1941 Miserey, Fliegerhorst Evreux /
16.12.1941-15.03.1944 Soesterberg, Fliegerhorst Soesterberg /
15.03.1944-07.06.1944 Zeist, ?
07.06.1944-17.06.1944 Couvron-et-Aumencourt, Fliegerhorst Laon /
17.06.1944-05.07.1944 Zeist, ?
05.07.1944-06.07.1944 Chaam, ?
06.07.1944-04.09.1944 Tilburg, ?
04.09.1944-20.09.1944 ?, ?

Velitel:
Commander:
01.05.1939-20.10.1940 Fink, Johannes (Generalleutnant)
21.10.1940-15.10.1941 Rieckhoff, Herbert (Generalmajor)
16.10.1941-31.12.1941 Mehnert, Karl (Oberst)
01.01.1942-30.04.1942 Pasewaldt, Georg (Oberstleutnant)
01.05.1942-22.01.1943 Koppelow, Hans von (Oberstleutnant)
23.01.1943-05.05.1943 Bradel, Walter (Oberstleutnant)
06.05.1943-15.02.1944 Kessel, Karl (Oberstleutnant)
25.02.1944-11.04.1944 Heise, Hanns (Major)
12.04.1944-22.05.1944 Rath, Wilhelm (Major)
23.05.1944-27.07.1944 Schönberger, Franz (Major)
28.07.1944-20.09.1944 Hallensleben, Rudolf (Oberstleutnant)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.05.1939-03.10.1944 I. skupina Bombardovací eskadry 2
01.05.1939-03.10.1944 II. skupina Bombardovací eskadry 2
01.05.1939-04.07.1944 III. skupina Bombardovací eskadry 2
01.05.1939-20.09.1944 Štáb Bombardovací eskadry 2
DD.06.1940-22.03.1941 10. (doplňovací) letka Bombardovací eskadry 2
22.03.1941-13.06.1941 IV. skupina Bombardovací eskadry 2
DD.06.1943-06.02.1944 V. skupina Bombardovací eskadry 2
06.02.1944-24.02.1944 13. letka Bombardovací eskadry 2

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
01.05.1939-20.09.1944 Holzhammer
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/kampf/kg2.htm
URL : https://www.valka.cz/Bombardovaci-eskadra-2-1939-1944-t685#506334Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Kampfgeschwader 2 "Holzhammer"
URL : https://www.valka.cz/Bombardovaci-eskadra-2-1939-1944-t685#3613Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Stab:


Zformován 1.5.39 v Sprottau ze Stab/KG252.
Stabs-Staffel existovala mezi 8.39 - 11.41, a 6.43 - 3.44.


Známa jako Gefechtsverband Hallensleben mezi 19.9.44 and 2.45, pod svým velením měla III./KG51, NSGr.1, NSGr.2 a NSGr.20.


Zrušena 2.45.


Základny:


1.5.39 - 26.8.39 Sprottau Luftflotte 1 Do 17Z
26.8.39 - 21.9.39 Jesau Lw. Lehr-Div. Do 17Z
21.9.39 - 3.11.39 Liegnitz Do 17Z
3.11.39 - 2.40 Kitzingen Do 17Z
2.40 - 10.5.40 Ansbach II. Fliegerkorps Do 17Z
10.5.40 - 3.6.40 Biblis II. Fliegerkorps Do 17Z
3.6.40 - 3.7.40 Trier-Euren II. Fliegerkorps Do 17Z
3.7.40 - 11.40? Saint Léger II. Fliegerkorps Do 17Z
11.40? - 28.3.41 Cambrai-Süd II. Fliegerkorps Do 17Z
28.3.41 - 13.4.41 Wien-Zwölfaxing VIII. Fliegerkorps Do 17Z
13.5.41 - 14.4.41 Skoplje VIII. Fliegerkorps Do 17Z
14.4.41 - 23.4.41 Plovdiv-Krumovo VIII. Fliegerkorps Do 17Z
23.4.41 - 29.4.41 Saloniki-Sedes VIII. Fliegerkorps Do 17Z
29.4.41 - 1.6.41 Athens-Tatoi VIII. Fliegerkorps Do 17Z
1.6.41 - 18.6.41 Göttingen VIII. Fliegerkorps Do 17Z
18.6.41 - 26.6.41 Arys-Rostken VIII. Fliegerkorps Do 17Z
26.6.41 - 10.7.41 Suwalki VIII. Fliegerkorps Do 17Z
10.7.41 - 1.8.41 Silce VIII. Fliegerkorps Do 17Z
1.8.41 - 30.8.41 Wereteni VIII. Fliegerkorps Do 17Z
30.8.41 - 1.10.41 Rjelbitzy VIII. Fliegerkorps Do 17Z
1.10.41 - 1.11.41 Vitebsk VIII. Fliegerkorps Do 17Z
1.11.41 - 1.12.41 Achmer/Rheine Do 217E
1.12.41 - 16.12.41 Evreux IX. Fliegerkorps Do 217E
16.12.41 - 15.3.44 Soesterberg IX. Fliegerkorps Do 217E/K
15.3.44 - 7.6.44 Zeist IX. Fliegerkorps Do 217K, Me 410, Ju 188
7.6.44 - 17.6.44 Couvron IX. Fliegerkorps Me 410, Ju 188
17.6.44 - 5.7.44 Zeist IX. Fliegerkorps Me 410, Ju 188
5.7.44 - 6.7.44 Chaam IX. Fliegerkorps Me 410, Ju 188
6.7.44 - 4.9.44 Tilburg IX. Fliegerkorps Me 410, Ju 188
URL : https://www.valka.cz/Bombardovaci-eskadra-2-1939-1944-t685#3614Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Velitelé letek v září 1939


Stab KG 2 - 26.08.1939 ve stavu 9 letounů Dornier Do 17 Z-2 - označení strojů U5+_A
Staffelkapitän Stabsstaffel KG 2 - Oblt.Louis von Maubeuge


I./KG 2 - 26.08.1939 měla ve stavu 36 letounů Dornier Do 17 M-1
Staffelkapitän 1./KG 2 - Hptm.Hans Dieter Havelke - U5+_H
Staffelkapitän 2./KG 2 - Hptm.Wolf Dietrich Meister - U5+_K
Staffelkapitän 3./KG 2 - Oblt.Friedrich Wilhelm von Stieglitz - U5+_L


II./KG 2 - 26.08.1939 měla ve stavu 39 letounů Dornier Do 17 Z-2
Staffelkapitän 4./KG 2 - Hptm.Fritz Schaffer - U5+_M
Staffelkapitän 5./KG 2 - Hptm.Reinhold Oelze - U5+_N
Staffelkapitän 6./KG 2 - Hptm.Werner Fabig - U5+_P
URL : https://www.valka.cz/Bombardovaci-eskadra-2-1939-1944-t685#125972Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.



Také při balkánském tažení používala Luftwaffe žluté doplňky pro rychlou identifikaci jako u tohoto Do 17 Z.


Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/396263
URL : https://www.valka.cz/Bombardovaci-eskadra-2-1939-1944-t685#396264Version : 0
MOD
Do 217 A-0 od bombardovací eskadry KG 2 zachycený na letišti v okupovaném Nizozemsku.


Zdroj: viz výše
 -




Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/404283 .
URL : https://www.valka.cz/Bombardovaci-eskadra-2-1939-1944-t685#506427Version : 0
MOD
Do 217 K-1 (W.Nr.4446) z výzbroje bombardovací eskadry KG 2 před vzletem na operační misi.


Zdroj: viz výše
 -




Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/404511 .
URL : https://www.valka.cz/Bombardovaci-eskadra-2-1939-1944-t685#506429Version : 0
MOD
Do 217 M-1 (W.Nr.: 56158) na sklonku války létal v řadách bombardovací eskadry KG 2. Letoun byl posléze zabaven britskými vojáky na letecké základně Beldringe v Dánsku. Dne 13. října 1945 přeletěl pilot F/O Lawson uvedený stroj do Velké Británie na základnu Farnborough, kde byl několikrát zkoušen královským letectvem. V roce 1955 byl prodán jako šrot.


Zdroj: viz výše
 -




Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/404602 .
URL : https://www.valka.cz/Bombardovaci-eskadra-2-1939-1944-t685#506431Version : 0
MOD