3.12. 2007 - Volby v Rusku - výhra Putinova Jednotného Ruska

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Putinova strana Jednotné Rusko vyhrála volby s více než 64 procenty hlasů, z řad pozorovatelů i ze zahraničí zní kritika, která tvrdí, že volby nebyly tak uplně v pořádku. Nějaké chyby či pochybení přiznal i zástupce Ústřední volební komise Jevgenij Koljušin. Z volbami nebyli spokojeni ani komunisté, kteří skončili jako druzí nejlepší - avšak s propastným rozdílem když získali jen kolem 11 procent hlasů.


Zdroj:
aktualne.centrum.cz
URL : https://www.valka.cz/3-12-2007-Volby-v-Rusku-vyhra-Putinova-Jednotneho-Ruska-t67013#237052 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

V Čečensku se k volbám dostavilo 99,2% voličů a z nich 99,3% volilo Putinovo Jednotné Rusko.


Více info např. zde:
www.reuters.com
URL : https://www.valka.cz/3-12-2007-Volby-v-Rusku-vyhra-Putinova-Jednotneho-Ruska-t67013#237086 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more