Main Menu
User Menu

Military history website

4th Independent Armoured Brigade

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Tažení v západní Evropě : od 7.6.1944 do 31.8.1945


Velitelé:
Brigadier J.C.C.Currie do 26.6.1944
Brigadier R.M.P.Carver od 27.6.1944


Jednotky:
- velitelství brigády
- 2.prapor Royal Scots Greys
- 3.prapor County of London Yeomanry
- 44.prapor Royal Tank Regiment
- 2.prapor King´s Royal Rifle Corps
URL : https://www.valka.cz/4th-Independent-Armoured-Brigade-t432#2389Version : 0