Main Menu
User Menu

Military history website

Adams, John Quincy

     
Příjmení:
Surname:
Adams
Jméno:
Given Name:
John Quincy
Jméno v originále:
Original Name:
John Quincy Adams
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
-
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
?
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
11.07.1767 Braintree /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
23.02.1848 Washington, D.C.
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
6. prezident USA
8. ministr zahraničních věcí USA
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
syn Johna Adamse, 2. prezidenta USA
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Quincy_Adams
URL : https://www.valka.cz/Adams-John-Quincy-t22807#86396Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Narodil se v městečku Briantree v Massachusetts (dnes je součástí města Quincy) a byl synem druhého presidenta USA Johna Adamse. Doprovázel svého otce při jeho cestách do zahraničí, kde také studoval v Paříži a v Laydenu.


Už ve čtrnácti letech se stal osobním tajemníkem amerického emisara v Rusku. O rok později, 1782 byl členem delegace vyjednávající mír s Británií. Poté se vrátil do USA, kde v roce 1787 zakončil své vzdělání vystudováním právnické fakulty na Harvardu. V roce 1794 byl velvyslancem v Nizozemí, o 2 roky později byl přeložen do Portugalska a vroce 1794 sloužil v Prusku.


V roce 1802 byl zvolen do senátu státu Masechuttsets a v roce 1803 se stal, za stranu federalistů, senátorem v celostátním senátu ve kterém působil do roku 1808, kdy odstoupil a brzo poté vystoupil i z federalistické strany a přestoupil k republikánům. V letech 1809-14, byl velvyslancem v Rusku, v roce 1814-15 se stal členem delegace, která vyjednala Ghentskou smouvu, která znamenala tečku za válkou 1812.


V Angli zůstal jako velvyslanec do roku 1817, kdy byl odvolán, aby se stal ministrem zahraničí v Madisonově vládě ve které působil do roku 1825. Za svého působení na ministerstvu se mu podařilo získat v roce 1819 od Španěska Floridu a stal se tvůrcem tzv Monroeovy doktríny z roku 1823, která odmítala vmněšování Evropanů do amerických záležitostí (vzláště USA v této době trápila situace v Jížní Americe).


V roce se proto stal ideálním kandidátem na prezidenta. Jeho prezidentská kariéra se však stala málem jeho politickým hrobem. O prezidentskou kandidaturu soutěžil s Andrewem Jacksonem, který však neunesl porážku (obvinil ho dokonce z toho že se dostal do funkce za pomocí korupce) a po celá 4 léta Adamsovy inaugurace sabotoval jeho veškeré snahy z jeho velkorysého programu podpory stavby silnic, vzdělání,obchodu, průmyslu a zemědělství. Nevraživost obou skupin došla až tak daleko, že došlo k rozštěpení republikánské strany na Adamsovy Národní republikany a Jacksonovy Demokratické republikány (pozdější demokraty). Jackson získal nad Adamsem převahu i tím že použilv kampani před volbamy 1828 i detaily z osobniho Adamsova života. Jackson získal 68% hlasů a tvrdě Adamse porazil. Nevraživost mezi nimy byla tak veliká,že Jackson odmítl, dle tradice, navštívit odstupujícího prezidenta a Adams odmítl jet společně se svým nástupcem do Kapitolu v jednom voze. Adams si však s časti mohl za svůj volební debakl sám, neboť zdědil po svém otci špatné vlastnosti ve vycházení s lidmy, byl však pracovitý a schopný. Bohužel, neměl možnost se vedle daleko populárnějšího a bezohlednějšího Jacksona prosadit. Američtí presidenti mají na něj památku dodnes, neboť zavedl do Bílého domu tradici výborné kuchyně.


Další Adamsova kariéra byla neméně pestrá. Od roku 1831 až do smrti byl členem Kongresu. Neúspěšně kandidoval v roce 1834 na guvernéra Masechuttses. V roce 1841 zastupoval zbouřené africké otroky z lodi Amistad. 21.2.1848 ho na půdě Sněmovny stihl záchvat mrtvice na který po dvou dnech zemřel.


zdroj: Petr Mareš - Prezidenti Spojených států
kol autorů - Dějiny USA do roku 1945
URL : https://www.valka.cz/Adams-John-Quincy-t22807#109558Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Malý dodatek. V prezidentských volbách 1824 došlo k velmi neobvyklé události. V 1. kole zvítězil Jackson s výrazným náskokem, ale ne s většinou. Proto se konalo kolo druhé, kde každý stát USA disponuje 1 hlasem-v tomto kole zvítězil s převahou Adams. Vzhledem k tomu se nevraživosti mezi Adamsem a Jacksonem není co divit. Navíc s tím sabotováním nešlo jen o Jacksona. Většina tehdejších politiků pochopila, že se stala chyba a 4 roky jen čekali, až se Andrew Jackson stane prezidentem. Takže bych to nepřipisoval jen Jacksonovi.
URL : https://www.valka.cz/Adams-John-Quincy-t22807#179084Version : 0
Just dodam, from presidents John Adams and John Quincy Adams were the only from the council of u.s. presidents to the year 1850, who didn't own slaves


Source : https://home.nas.com/lopresti/ps.htm.
URL : https://www.valka.cz/Adams-John-Quincy-t22807#455680Version : 0
MOD
.
URL : https://www.valka.cz/Adams-John-Quincy-t22807#625416Version : 0
MOD