Alexej I.

Aleksey I Mikhaylovich
Алексей I. Михайлович

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Car Alexej I.


vládl: 1645 - 1676
URL : https://www.valka.cz/Alexej-I-t22433#85002 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Syn Michala III. Romanova nastoupil na trůn ve svých šestnácti letech 13. července 1645. Na počátku své vlády do státních záležitostí nezasahoval a nechal za sebe vládnout bojara Morozova. Jeho politika, zejména zavedení tzv. solné daně, vyvolala nespokojenost rolnictva i měšťanů a vedla k povstání v Moskvě v červnu 1648. Car musel Morozova odvolat a svolat sněm. Ten poslal Morozova do vyhnanství a v lednu 1649 přijal nový zákoník – Soubornoje uloženině, který právně definoval nevolnictví a a zavedl ochranu cechů proti konkurenci bojarských a církevních dílen. V roce 1653 vydal car Celní zákoník, kterým se zavádělo jednotné clo.

Car Alexej I. musel potlačovat potlačovat řadu povstání, např. ve městech Pskov a Novgorod roku 1650. V roce 1662 vypuklo povstání v Moskvě, zvané „měděná vzpoura“ proti znehodnocení mincí za války s Polskem. Car nechal povstání utopit v krvi, na 7000 lidí bylo zabito nebo uvězněno. V roce 1671 potlačil car odbojné donské a jaické kozáky, vedené atamanem Stěpanem Razinem, který byl zajat a v Moskvě rozčtvrcen.


Za vlády Alexeje I. došlo též k rozkolu církve, když církevní synod přijal reformy patriarchy Nikona a ti co novou liturgii neuznali - tzv. starověrci, byli celé následující století pronásledováni.


Nejdůležitější událostí panování cara Alexeje I. bylo beze sporu připojení Ukrajiny k Rusku v říjnu 1653, které vedlo k druhé válce s Polskem mezi lety 1654 - 67. Tu ukončilo tzv. andrusovské příměří, které pak definitivně potvrdilo rozdělení Ukrajiny na pravobřežní a levobřežní.
URL : https://www.valka.cz/Alexej-I-t22433#87205 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more