Main Menu
User Menu

Military history website

Bastyr, Stefan

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Oberleutnant Stefan Bastyr


* 17. 08. 1890 Polsko
+ 06. 08. 1920 Lvov, Ukrajina


Pilot K. u K. Luftfahrtruppe
Pilot Polského vojenského letectva


Narodil se v Ulanowie podle jiných údajů v Oleśnie na území dnešního Polska. Dokončil střední školu v Tarnowě. Následně studoval na Fakultě strojního inženýrství ve Lvově. V roce 1913 se podílel na konstrukci letadla ZASPL (Polytechnický Student Asociace Awiatycznego Lviv). Letadlo bylo stavěno podle návrhů inženýra Wladyslaw Kohman-Floriaňski, jemuž byl vzorem francouzský Farman IV. Práce na stavbě letadla však byla zastavena, v důsledku použití nevhodných stavebních materiálů.


Po vypuknutí první světové války v roce 1914 byl povolán do rakousko-uherské armády. Sloužil v 27. Polním dělostřeleckém pluku (27. Feldkanonenregiment – pluk měl domovskou posádku v Hradci Králové - Königgrätz). Bojoval s tímto plukem na východní frontě.
V druhé polovině roku 1915 se dobrovolně přihlásil k letectvu. Absolvoval letecký pozorovatelský kurs ve Wiener Neustadt v lednu 1916. Poté pracoval jako technický důstojník a letecký pozorovatel nejprve u Flik 10 od 1. února 1916 do 12. října 1917 na východní frontě. Následně byl přeložen k Flik 12D v Itálii, kde sloužil od 21. prosince 1917 do 4. dubna 1918. Po absolvování pilotního kurzu v Campoformido, létal jako pilot u Flik 37 od 24. června 1918 do října 1918 v Itálii. U Flik 37 sloužil jako velitel polský letec Oberleutnant Stanislaw Jasinski.


Dne 2. listopadu 1918 se podílel na obsazení Lvovského letiště Lewandówka a byl jmenován do čela skupiny polských letců - leteckých pozorovatelů Janusz de Beaurain a Wladyslaw Toruň. Dne 7. listopadu vstoupil do jednotky Stefan Stec a další piloti a letečtí pozorovatelé.
Během příštích dnů, bránili letiště a město před Ukrajinci s několika málo letadly. V další dny byl jmenován velitelem obrany letiště a letiště samého zástupce velitele obrany Lvova Maczynski Czeslaw. Poručík Bastyr zůstal velitel letecké skupiny.
Dne 5. listopadu spolu s leteckým pozorovatelem Janusz de Beaurain absolvoval první bojový let v historii polského letectví nezávislého Polska (formálně nezávislost Polska vznikla 11. listopadu 1918). S letadlem Brandenburg C.I svrhli bomby na ukrajinské vojáky při útoku na Hlavní nádraží ve Lvově. Druhý bojový let absolvoval ve stejný den s leteckým pozorovatelem Wladyslaw Toruň.
Dne 8.listopad Bastyr provedl první kurýrní let z Lvova do Krakova.


Za dobu bojů o Lvov vykonal asi 28 bojových letů za účelem průzkumu nebo bombardování ukrajinských pozic.
Bojoval i v dalším průběhu polsko-ukrajinské války proti Ukrajincům a poté v roce 1920 proti bolševikům.


Bastyr byl v roce 1919 povýšen na kapitána a ustanoven velitel III.letecké skupiny, následně přejmenovanou na 3. leteckého divizi.
V roce 1920 se stal velitelem letectva 6. Armády.


Stefan Bastyr zahynul 6. srpna 1920 při letecké nehodě. Zřítil se s letadlem Fokker D. VII na letišti ve Lvově Lewandówka. Příčina nehody nebyla plně objasněna, ale s velkou pravděpodobností byla jako příčina určena náhlá srdeční nevolnost, na kterou si stěžoval už nějakou dobu.
Byl pohřben na hřbitově Obránců ve Lvově.


V Rakousko-uherské armádě byl povýšen do hodnosti Oberleutnant.
V Polském letectvu obdržel hodnost kapitána letectva.


Za službu v Polském letectvu mu byli uděleny tyto vyznamenání: řád Virtuti Militari V. třídy, 4x Krzyž Walecznych (Válečný kříž), kříž obránců Lvova


Poznámky:
Během služby v rakousko-uherské letecké provedl asi 100 bojových letů.Seznam vítězství:

Pořadí Datum sestřelu / Čas Jednotka Na letounu Nepřítel Místo sestřelu
1.04. 06. 1916 Flik 10?Farman 35 mil jihozápadně od Równe
Zdroje:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Bastyr
https://en.wikipedia.org/
https://pl.wikipedia.org
www.valka.cz
URL : https://www.armedconflicts.com/Bastyr-Stefan-t86638#320845Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Oberleutnant Stefan Bastyr


Zdroje:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Bastyr
URL : https://www.armedconflicts.com/Bastyr-Stefan-t86638#320846Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Stefan Bastyr


Zdroj: 149.156.142.12
Bastyr, Stefan - před svým letadlem

před svým letadlem
URL : https://www.armedconflicts.com/Bastyr-Stefan-t86638#346836Version : 0