Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama

Battleship Memorial Park

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Je to už pár let, co se mi podařilo navštívit muzeum v Mobile, ve státě Alabama v USA. Muzeum se oficiálně jmenuje Battleship Memorial Park a jeho hlavní expozicí je bitevní loď USS "Alabama" (BB-60).
USS "Alabama" je bitevní loď americké třídy "South Dakota", byla spuštěna na vodu 16.února 1942 a zařazena do služby 16.srpna téhož roku. Účastnila se bojů II.světové války, krátce po válce, 9.ledna 1947 byla vyřazena z činné služby a přeřazena do rezervy. 1.června 1962 byla vyškrtnuta z US Navy a 14.září 1964 byla zakotvena v Mobile Bay. Od 9.ledna 1965 je přístupná veřejnosti jako muzeum a hlavní atrakce výše zmíněného Battleship Memorial Park.


Jak už jsem napsal, muzeum se nachází v hlavním městě severoamerického státu Alabama- Mobile. Dostanete se tam po silnici č.90, pokud sjedete z vnitrostátní dálnice č.10 na exitu 27 v severní části Mobile Bay. Nejjednodušší způsob je ovšem použít taxi (jako já) a prostě říct něco na způsob "to USS Alabama" nebo "battleship Alabama". Z centra Mobile je to cesta kolem 20-30 minut (podle hustoty provozu), cenu uvádět nemá smysl, od doby mé návštěvy se určitě změnila.


Battleship Memorial Park má v podstatě čtyři hlavní části. Největší atrakcí je bitevní loď USS "Alabama", dále můžete navštívit ponorku třídy Gato, USS "Drum" (SS-228), venkovní expozici s vystavenými letouny a obrněnou technikou a nakonec vnitřní expozici létající techniky.


Bohužel, v době mé návštěvy jsem měl možnost navštívit pouze bitevní loď (která mě také nejvíce zajímala) a vnitřní výstavu letecké techniky. USS "Drum" byla tehdy poškozena hurikánem a uzavřená a na prohlídku venkovní techniky nezbyl čas.


Muzeum je otevřeno denně (kromě svátků) od 08:00, v období od října do března se jeho brány uzavírají v 16:00, od dubna do září až v 18:00. Vstupné činí v současné době 12 USD pro osoby starší 12 let. Za tuto cenu mužete navštívit všechny volně přístupné části muzea.
Podrobnější a aktuální informace lze získat na oficiální webové stránce muzea www.ussalabama.com.


Jak už jsem několikrát napsal, hlavním lákadlem a nejrozsáhlejší expozicí je bitevní loď USS "Alabama" na kterou se dostanete po betonovém můstku, vedoucím ze břehu až na hlavní palubu. Prohlídka je bez živého průvodce, pouze s tištěnou brožurkou, která vás však provede bezpečně po hlavních prostorách lodi a stručně objasní, kde se právě nacházíte.
Na výběr máte tři trasy, přehledně značené, takže se nemusíte bát bloudění. Pokud máte čas, doporučuju projít všechny tři.
trasa A - červené šipky (Route A - red arrows) Vás provede podpalubím v zadní části lodi
trasa B - zelené šiky (Route B - green arrows) Vám ukáže podpalubí v přední části lodi
trasa C - žluté šipky (Route C - yellow arrows) Vás provede po horních palubách a nástavbě


Je nemožné zde popsat celou prohlídku, mohu však napsat, že trasy prohlídky Vás provedou všemi důležitými částmi lodi. Návštěvník může projít hlavní dělové věže i věže pomocných děl ráže 127 mm. Přístupný je navigační můstek, jídelny i prostory pro ubytování posádky. Nahlédnout můžete i do kapitánovy kabiny. Pro Ty, které zajímá hnací ústrojí, je přístupná strojovna, pro milovníky historie jsou v prostorách lodi instalovány stálé expozice, věnované např. válce v Pacifiku nebo doprovodu arktických konvojů.
Můžete se projít i po hlavní palubě a např. obhlédnout stanoviště protiletadlových děl.
Prohlídka mi trvala téměř 3h, ale musím říct, že jsem si všechno prohlížel dost důkladně.
Pokud by Vám při prohlídce některé prostory připadaly povědomé, možná jste je zahlédli ve filmu "Under Siege" (Přepadení v Pacifiku) se Steven Seagalem. Děj se sice odehrává na palubě USS "Missouri", ale velká část scén v interiérech byla filmována právě na USS "Alabama"

Část expozice s vystavenou leteckou technikou se nachází ve velkém hangáru poblíž bitevní lodi. Vystavené letouny jsou originály, které byly operačně nasazeny, posléze zrestaurovány a vystaveny. Návštěvník má možnost prohlédnout si např. letouny z II.světové války , stíhací North American P-51D "Mustang" nebo palubní hydroplán Vought OS2U "Kingfisher". Korejskou válku zastupují např. Vought F4U-7 "Corsair" nebo North American F 86L "Sabre". Z doby studené války můžete obdivovat třeba Lockheed A-12 "Blackbird".
Je zde samozřejmě mnoho jiných letounů a vrtulníků z II.větové, Korejské, Vietnamské a studené války.


USS "Drum" byl v době mé návštěvy plovoucím muzeem a hurikán jej usadil na mělčinu u břehu. V současné době je ponorka usazena ve stojanech na břehu a opět přístupná.


O venkovní expozici letecké a obrněné techniky se mohu zmínit jen letmo, protože už bohužel nezbýval čas na její prohlídku. Nachází se zde např. proudový strategický bombardér Boeing B-52D "Stratofortress" nebo střední bombardér z II.světové války North American B-25J "Mitchell". Milovníci pozemní techniky pak mohou obdivovat tanky M4 "Sherman" a M48A1 "Patton", 155mm houfnici a další.


V areálu, jako ve většině amerických muzeí, se pochopitelně nachází také prodejna suvenýrů, kde můžete utratit přebytečné dollary.


Pokud budete někdy v Mobile ve státě Alabama a budete mít pár hodin čas (nebo nejlépe celý den), vřele doporučuji výše zmíněné muzeum navštívit.
Rozhodně to stojí za to.Zdroje:
Fotografie (pokud není uvedeno jinak) pocházejí z archivu autora
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Pohled na stanoviště protiletadlových děl na levoboku

Pohled na stanoviště protiletadlových děl na levoboku
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Stanoviště protiletadlových děl a dělová věž sekundární výzbroje na hlavní palubě (pravobok)

Stanoviště protiletadlových děl a dělová věž sekundární výzbroje na hlavní palubě (pravobok)
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Pohled z vrcholu přední dělové věže s děly hlavní výzbroje

Pohled z vrcholu přední dělové věže s děly hlavní výzbroje
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Pohled na hlavní vstup na loď na levoboku

Pohled na hlavní vstup na loď na levoboku
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Celkový pohled na USS Alabama

Celkový pohled na USS "Alabama"
URL : https://www.valka.cz/Mobile-Muzeum-kolem-Bitevni-lodi-USS-Alabama-t71965#253666 Version : 0
Some photos from inside the ship
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Náhradní hlavně protiletadlových děl

Náhradní hlavně protiletadlových děl
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Stanoviště obsluhy uvnitř dělové věže sekundární výzbroje ráže 127mm

Stanoviště obsluhy uvnitř dělové věže sekundární výzbroje ráže 127mm
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Část strojovny

Část strojovny
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Důstojnická jídelna

Důstojnická jídelna
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Část expozice věnovaná bojům v Pacifiku

Část expozice věnovaná bojům v Pacifiku
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Část expozice věnované doprovodu arktických konvojů

Část expozice věnované doprovodu arktických konvojů
URL : https://www.valka.cz/Mobile-Muzeum-kolem-Bitevni-lodi-USS-Alabama-t71965#253668 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Několik fotografií dalších částí Battleship Memorial Park
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - North American B-25J Mitchell ve venkovní expozici

North American B-25J "Mitchell" ve venkovní expozici
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - Pohled na vstupní budovu muzea a část venkovní letecké expozice (v pozadí B-52 Stratofortress)

Pohled na vstupní budovu muzea a část venkovní letecké expozice (v pozadí B-52 "Stratofortress")
Mobile - Muzeum kolem Bitevní lodi USS Alabama - USS Drum

USS "Drum"
URL : https://www.valka.cz/Mobile-Muzeum-kolem-Bitevni-lodi-USS-Alabama-t71965#253669 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more