Main Menu
User Menu
Reklama

Military history website

Biohazzard - Ken Alibek - Naše Vojsko

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Super knížka, doporučuji.
Autobiografické líčení životních osudů jednoho z vedoucích představitelů sovětského a později ruského programu biologicých zbraní, jednoduchou leč velmi poutavou formou nás seznamuje nejen s osudy samotného autora, ale i se světovým děním jeho doby (tedy 70.let 20. stol až do současnosti), sovětským biologickým programem, zákulisními boji, strukturou sovětského průmyslu a zdravotnictví v návaznosti na tento program a mnoho dalšího. Skvělá doplňková četba ke knize A mnoho lidí zemřelo, pravda o biologických zbraních, viz
obchod.valka.cz
kde se na to autoři dívají zase z té americké stránky. Některá fakta zde zmíněna nejsou, a proto je zajímavé obě knihy porovnat.
Kniha se čte velmi snadno a během dvou večerů ji musíte mít přečtenou. Stojí to za to !!!
URL : https://www.valka.cz/Biohazzard-Ken-Alibek-Nase-Vojsko-t18#53Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Jo fakt skvělá knížka, která by něměla chybět nikomu kdo se zajímá o problematiku biologických zbraní.
Kniha zmiňuje značnou část podrobností týkající se sovětského programu výzkumu a výroby biologických zbraní i přes to, že byla velmi přísně i když neoficiálně cenzurována odborníky z řad některých amerických tajných služeb (hlavně NSA) - těm totiž autor (původním jménem Kenatjan Alibekov) podal po svému útěku z býv. SSSR v roce 1991 necenzurovanou verzi svých poznatků a byl za to "odměněn" význačným postem Vrchního vývojáře a generálního ředitele společnosti Advanced Biosystems - části megakorporace Analex (dříve Hadron), která je jedním z hlavních výrobců a dodavatelů Amerického ministertva obrany a NASA (můžete se o tom přesvědčit na oficiálních stránkách společnosti - www.analex.com).
Vzhledem k těmto faktům je nutno konstatovat, že se kniha zmiňuje převážně o minulosti programu vývoje biologicých zbraní. Současnost je diametrálně odlišná vzhledem k rozmachu společností jako je Analex i vzhledem k tomu, že se z dvou hlavních tahounů bývalého sovětského programu (státního podniku Biopreparát a Institutu molekulární biologie Vektor) staly soukromé společnosti zameřněné na biotechnologie...
URL : https://www.valka.cz/Biohazzard-Ken-Alibek-Nase-Vojsko-t18#63612Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Souhlasím s Adminem i Flemingem, jenom bych upozornil na jednu věc. Kniha nepochybně obsahuje obrovské množství cenných informací, ale je nutno mít na paměti, že autor zcela jistě v některých věcech něco zamlčuje případně úmyslně pozměňuje a to nejenom proto, že by se jednalo o požadavek amerických tajných služeb.


Pan Alibekov totiž například líčí sebe jako vlastně idealistu dočasně sešlého na špatnou cestu, který se vůbec nezajímal o politiku a okolí, ale pouze o svou práci. Tomu při nejlepší vůli těžko věřit. Je třeba si uvědomit, že člověk, který se (navíc s neruským původem) stal tak výraznou osobou v jednom z nejvíce střežených a utajovaných programů SSSR, nemohl být ani v nejmenším naivní, politiku a zákulisní tahy nesledující, nepraktický vědec. Tohle své osobní hodnocení ostatně Alibekov sám zpochybňuje vlastními činy - je zajímavá náhoda, že "prohlédl", že výroba biologických zbraní je špatná přesně ve chvíli, kdy zjistil, že její budoucnost v rozpadajícím se SSSR je špatná, zato mu kyne hromada peněz v USA.


Nicméně je třeba tuto knihu doporučit ke čtení nejenom zájemcům o biologické zbraně, ale i řadě ostatních. Protože v ní popsané události, způsob činnosti tajných laboratoří a výrobních závodů a celé organizace je poučný i proto, že si čtenář může udělat představu o tom, jakým způsobem sev SSSR organizoval vojenský průmysl a "bojovalo za mír".
URL : https://www.valka.cz/Biohazzard-Ken-Alibek-Nase-Vojsko-t18#180429Version : 0
MOD