Main Menu
User Menu
Reklama

Military history website

Cesta do Arnhemu - Donald R. Burgett

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

"Křičící orli" 101. vzdušné výsadkové divize se po heroické bitvě v Normandii (výsadkáři byli nakonec staženi z první linie 30. června 1944, po téměř nepřetržitých bojích od seskoku v časných ranních hodinách dne 6. června 1944) vrátili na bojiště dne 17. září 1944 jako jedni z realizátorů odvážného plánu polního maršála Montgomeryho na rychlé skončení války proti Německu.Plán byl jednoduchý: výsadkovým útokem tří vzdušných výsadkových divizí se dobudou a zajistí klíčové mosty na více než sto kilometrů dlouhé silnici k porýnskému městu Arnhemu a silnice sama se obsadí. To umožní britskému XXX. Sboru, vedenému gardovou obrněnou divizí, aby bleskovým postupem po této silnici dorazil na most v Arnhemu a na druhém břehu Rýna vybudoval předmostí. Jakmile se Montyho armády na tento břeh Rýna dostanou, budou schopny definitívně předběhnout německé síly ve Francii a zmocnit se Berlína dříve, než Němci dokáží patřičně zareagovat. Britský maršál nazval svůj pokus o rychlé skončení války "operace Market Garden". Historik Cornelius Ryan jej zvěčnil jiným názvem, pojmenoval jej totiž: "bitva o příliš vzdálený most. "


Ukázalo se, že operace Market Garden je právě tak odvážná jako nemožná. Nicméně výsadkáři 101. výsadkové divize splnili své poslání, obsadili a udrželi všechny určené cíle. Za to, že dvaasedmdesát dnů poráželi nacisty na cestě, která si brzy získala přezdívku "Pekelná silnice", zaplatili vysokou cenu. Nakonec v pozdním listopadu byla 101. divize stažena z bojů.Nervy drásající vyprávění o bitvě v Burgettově knize Cesta do Arnhemu, je předurčeno k tomu, aby se zařadilo mezi klasická díla válečné literatury.


Kniha obsahuje 68 stran přílohy.


Formát 134 x 205, pevná vazba s přebalem, 200 stran, rok vydání: 2002


cena: 228,-Kč
URL : https://www.valka.cz/Cesta-do-Arnhemu-Donald-R-Burgett-t6002#14058Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Možnosť objednania tejto knihy na obchod.valka.cz.
URL : https://www.valka.cz/Cesta-do-Arnhemu-Donald-R-Burgett-t6002#57232Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Další kniha, kterou jsem přečtl jedním dechem, kdo ji nečetl má co dohánět
URL : https://www.valka.cz/Cesta-do-Arnhemu-Donald-R-Burgett-t6002#85221Version : 0