Kříž partyzánu Černěsovců

Cross of the Partisan detachement Chernetsovtsy

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Kříž partyzánů – Černěsovců
Cross of the Partisan detachement „Chernetsovtsy“



O dekoraci l. Kubáňského ledového pochodu jsme zde již psali. Tohoto přesunu, či tažení v krutých zimních podmínkách se zúčastnil i Partyzánský oddíl esaula (kapitána) Černěsevce, který byl následně povýšen do hodnosti plukovníka.


V závěru revolučního roku 1917 se na Donu objevují různě silně a různorodé jednotky-partyzánské oddíly, mnohdy složené z mladých lidí, kde není výjimkou ani věk těchto „bojovníků“ 14-16 let. Byli to mladí kadeti a junkeři, ale i studenti gymnázia či reálných škol. V této době Novočerkas několikráte přechází z rukou Rudé gardy do rukou vlastenců, tedy od bílých k rudým a z rukou bílých do rukou rudých. Jsou to však převážně právě tito mladí studenti, kteří dobrovolně vstupují do partyzánských jednotek a se zbraní v ruce čelí teroru příslušníků Rudých gard, sestavených z naverbovaných dělníků a rolníků a internacionalistů (zajatci Němci, Maďaři i Češi).


Partyzánská válka má svá pravidla, své vůdce. Jistě to byl i A.G Škuro, V.L. Pokrovský, ale i plukovník Černěsov. Všichni tito partyzánští velitele byli mladí lidé ve věku 26-27 let, kteří se stávají plukovníky svých jednotek a později generály.


Legendární velitel partyzánského oddílu byl i Škuro se svoji „vlčí sotňou“, byl postrachem bolševiků, tak jako, civilního obyvatelstva. Byl rychlý a se svoji partyzánskou jednotkou absolvoval náročné a dlouhé pochody s nenadálým úderem. Partyzánští velitelé štědře vyznamenávali své vojáky řády a vyznamenání bez ohledu zda na to mají či nemají právo. Z tohoto období známe různé typy křížů Sv. Jiří a medaile Za chrabrost.


Partyzáni svého nepřítele nešetřili, popravy zajatců byli na denním pořádku. O této problematice, řádění jednotek právě „bandity Škura“ existuje hodně tendenčně zpracované literatury. Teprve nedávno však máme možnost číst i o banditismu příslušníků Rudých gard, o plenění a znásilňování žen. Nebylo rozdílu v řádění vojáků, jak rudých, tak bílých. O tom, jak rudý komisař I.L. Sorokin postřílel mladé studenty, zajatce jsme se dozvěděli velmi pozdě. Je však znám a zdokumentován případ, kdy bolševici popravili 106 záložníků z řad důstojníků, inteligence a námořníků, které rozsekali šavlemi. Nízké zvířecí pudy se projevují většinou u lidí s velmi nízkou kulturou a inteligenci. Mnohdy to byla jen osobní msta dělnické třídy a nevzdělaných mužíků - rolníků. A.Kuzněcov dodává: „Jen těžko si mohu představit ruského důstojníka, junkera nebo studenta, který by dokázal šavli rozsekat živého člověka.“ Byla to doba, které s odstupem času příliš nerozumíme. Občanská válka je krutá a nepochopitelná. Seriozní historické prameny hovoří až o 15 000 000 mrtvých, umučených lidí v letech 1917-1924 .


Dobrovolnická armáda, složená převážně z mladých lidí, kteří spontáně vytvářeli partyzánské jednotky a kteří bojovali v prostoru železnice s jednotkami rudých prokazovali statečnost a hrdinství. Jejich velitelem byl esaul Černěsov, povýšený na plukovníka. Po jeho smrti obdrželi jednotky čestný název „Černěsovci„.


Pro všechny příslušníky této jednotky, kteří se zapojili do bojů v prostoru Donu v době roku 1917 – 1918 bylo z rozkazu donského atamana založeno čestné a pamětní vyznamenání:


KŘÍŽ ČERNĚSOVCU


Originální kříž je ražba a provedení v kvalitním stříbře neb kov pochází ze stříbrných rublů, které na ražbu kříže poskytl (nehovoří se zda dobrovolně) jeden z rostovských kupců.


Popis dekorace:


Stříbrný kříž ve tvaru řeckého kříže, velikosti 39 mm. Na ploše kříže, na horním rameni je letopočet 1917 a na dolním rameni 1918. Na střední ploše kříže je ve starém slovanském provedení prostý nápis „ČERNĚSOV„ (viz obrázek ).
Z jedné strany kříže vidíme překříženou kozáckou šavli a z druhé dubovou ratolest. Tedy symbol statečnosti a boje. Dubová ratolest má symbolizovat pevnost, tvrdost, odolnost. Zadní strana nese punc, značku výrobce a pořadové číslo. Kříž se podkládal rozetou, která je tvořená Svatojířskou stuhou.


Poznámka:
Obrázky dekorace jsou převzaty z ruského prodejního katalogu. Nejsou to kříže originální, jde jen o COPY.


Problematiku banditismu, žhářství, plenění, znásilňování u vojáků „Bílé armády„ přiznává jako jeden z prvních již R.Gul, ve své publikaci s názvem „Ledový pochod“, která byla vydaná již v roce 1923 v Berlíně. Mimo jiné uvádí, že to byl i z jeden z důvodů, proč jednotky Dobrovolecké armády nezískali masovou podporu obyvatelstva.



Literatura :
Alexander Kuzněcov: O Bílé armádě a jejich vyznamenáních 1917-1922
Roman Gul: Ledový pochod. Berlín 1923
P. Paskov: Řády a vyznamenání občanské války 1917-1922
URL : https://www.valka.cz/Kriz-partyzanu-Cernesovcu-t87468#324340 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more