Main Menu
User Menu

Military history website

Damjanovic, Todor

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Todor Damnjanović (18 Dec 1882 - 10 Mar 1936)


31 Oct 1934 - 10 Mar 1936: Commander of Infantry, Moravska Division District
8 Dec 1934: Promoted to Brigadni General


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Damjanovic-Todor-t68032#239344Version : 0