Düppelský útočný kříž (1864)

Düppel Storm Cross
Düppeler Sturmkreuz
     
Název:
Name:
Düppelský útočný kříž Düppel Storm Cross
Název v originále:
Original Name:
Düppeler Sturmkreuz
Datum vzniku:
Date of Establishment:
18.04.1864
Datum zániku:
Date of Termination:
DD.MM.RRRR
Struktura:
Structure:
- -
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
de.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Dueppelsky-utocny-kriz-1864-t81515#636127 Version : 0
     
Název:
Name:
Düppelský útočný kříž Düppel Storm Cross
Název v originále:
Original Name:
Düppeler Sturmkreuz
Datum vzniku:
Date of Establishment:
18.04.1864
Datum zániku:
Date of Termination:
DD.MM.RRRR
Komponenty:
Components:
- -
Klenot:
Badge:
- -
Klenot foto avers:
Badge Photo Obverse:
Klenot foto revers:
Badge Photo Reverse:
Hvězda:
Star:
- -
Hvězda foto avers:
Star Photo Obverse:
-
Hvězda foto revers:
Star Photo Reverse:
-
Stužka:
Ribbon Bar:
- -
Fotografie:
Photograph:
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
de.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Dueppelsky-utocny-kriz-1864-t81515#636128 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pruský král Vilém I. dne 18.října zakládá tento kříž a to dokonce ve trojím provedení. První je pro bojovníky na předepsané stuze, druhý na stuze pro nebojovníky a třetí na stuze pro rezervní oddíly působící v době v době války.
Dekorace je ražena v bílém bronzu. Tyto kříže byly udělovány nejen v roce 1864, ale i později v roce 1865. Kříž byl přednostně udělen všem těm, kteří se podíleli na dobytí Düppelských šancí a těm, kteří bojovali i mezi šancemi a alsenským opevněným terénem. Poslední dekoraci obdrželi vojáci těch oddílů, kteří v době útoku na Düppelské šance pracovali v záloze či byli v rezervě velitele připraveni posílit útočící jednotky.
Tato dekorace ve formě tlapatého kříže, ražena v bílém kovu má průměr 32mm a sílu 2,5mm. Ve středu je kruhový medailon s plastickým, heraldický z pravé strany zobrazeným portrétem krále Viléma I. Opis: WILHELM KOENIG VON PREUSSEN. Mezi rameny kříže je umístěn trojitý vavřínový věnec vítězství.
Rubní strana:
Nese opět ve středu kruhový medailon, ve kterém je umístěn korunovaný, rozkřídlený orel stojící na dělové hlavni. Na ploše horního ramene je umístěn nápis: DUPPEL, na vodorovných plochách kříže je rozdělený nápis 18 a na opačné straně APR/tedy 18. dubna), na dolním rameni letopočet 1864.
Stuha je 30-32 mm široká, průvlečná,se středním pruhem chrpově modrým v šíři 18mm, dále úzkým 1mm širokým bílým postranním proužkem a černým 2,5-4,5 mm širokým proužkem okrajovým, bíle od samotného okraje velmi úzce odděleným.
Stuha pro nebojovníky má střední medově žlutý pruh v šířce 23mm, který je ve středu proťat dvěma 2mm širokými chrpově modrými proužky oddělenými pruhy bílo-černo-bílými. U třetí dekorace stuha nese tři proužky a to 4mm pruh bílý, poté v samotném středu černý a opětovně na opačné straně bílý. Poté následuji postranní pruhy 6mm široké, chrpově modré a samotný okraj tvoří jen milimetrový proužek bílý.
Dne 18.dubna 1865 založil král Vilém I., ještě tak zvaný DÜPPELSKÝ ÚTOČNÝ KŘÍŽ 1864 Z ČERNÉHO ŽELEZA, tento kříž byl udělován v roce 1865 a byl určen výlučně pro rytíře řádu Johanitů, kteří se v tomto tažení podíleli na sanitní a zdravotní službě. Kříž je zcela totožný s popsaným a vyobrazeným křížkem, ale je vyroben ze železa a černě patinován. Stuha této dekorace je opět totožná se stuhou Domácího Hohenzollernského řádu. Tento kříž byl udělen opravdu jen úzkému kruhu rytířů řádu Johanitů a je velmi vzácný.
Literatura:
Herman von Heyden: Ehren-Zeichen-Kriegs-Denkzeichen,Verdienst und Dienstaltres-Zeichen der erloschenen und bluhenden Staaten Deutschlands (Frankfurt 1897)
URL : https://www.valka.cz/Dueppelsky-utocny-kriz-1864-t81515#298844 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more