Dunkerque 1940 - Patrick Wilson

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Kniha britského historika Patricka Wilsona je věnována spojenecké obraně francouzského přístavu Dunkerque v nejkritičtějším okamžiku války na Západě v roce 1940. Německá armáda zablokovala britské, francouzské a belgické jednotky v přístavu. Díky nezměrnému úsilí britských vojáků i civilistů se podařilo většinu spojeneckých vojáků přepravit přes kanál La Manche do Británie.


Formát 134 x 205 mm, pevná vazba s přebalem, 184 stran, 80 stran černobílé přílohy.


cena: 248,-Kč
URL : https://www.valka.cz/Dunkerque-1940-Patrick-Wilson-t5995#14050 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Možnosť objednania si tejto knihy na obchod.valka.cz.
URL : https://www.valka.cz/Dunkerque-1940-Patrick-Wilson-t5995#57245 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more