Main Menu
User Menu

Military history website

Edmund I.

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Král Edmund I. Nádherný
URL : https://www.armedconflicts.com/Edmund-I-t21081#79968Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Edmund I. (921 – 26.květen 946)


Byl synem Edvarda I. Staršího a Edgivy a nevlastním bratrem Athelstana. Po jeho smrti 27. října 939 započal svoji vládu. Krátce po jeho korunovaci byl postaven tváří v tvář několika válečným hrozbám. Král Olaf I. z Dublinu dobyl Northumbrii a napadl střední hrabství Anglie. Když Olaf roku 942 zemřel, Edmund znovu dobyl hrabství zpět. Roku 943 se stal kmotrem krále Olafa z Yorku. Roku 944 dobyl zpět Northumbrii. Ve stejném roce jeho spojenec Olaf z Yorku ztratil trůn a odešel do Dublinu v Irsku. Olaf se stal králem Dublinu jako Olaf Cuaran a pokračoval ve spojenectví se svým kmotrem. V roce 945 si Edmund podrobil Strathclyde, ale připustil aby území spravoval skotský král Malcolm I. Výměnou za to podepsali smlouvu o vzájemné vojenské pomoci. Edmund se tak postaral o bezpečné hranice a mírové vztahy se Skotskem. Během jeho vlády začala obnova klášterů v Anglii. Edmund byl zavražděn roku 946 Leofem, vypovězeným zlodějem. Při pořádání slavnosti v Pucklechurch spatřil Edmund Leofa v zástupu. Když Leof odmítl odejít, začal boj mezi ním, Edmundem a jeho rádci. Během boje zemřeli Leof i Edmund. Po jeho smrti se ujal vlády jeho bratr Edred. Edmund byl pohřben v Glastonburském opatství.
Jeho dva synové Edwin a Edgar, které měl se svou ženou Elgivou, se později též vystřídali na trůnu.


Zdroj: https://exsudo.com/
URL : https://www.armedconflicts.com/Edmund-I-t21081#87624Version : 0
MOD