Main Menu
User Menu

Military history website

8. letecká armáda [1944-2008]

Eighth Air Force

     
Název:
Name:
8. letecká armáda
Originální název:
Original Name:
Eighth Air Force
Datum vzniku:
Raised/Formed:
22.02.1944
Předchůdce:
Predecessor:
8. velitelství bombardovacího letectva
Datum zániku:
Disbanded:
03.06.2008
Nástupce:
Successor:
8. letecká armáda (strategické vzdušné síly)
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
22.02.1944-16.07.1945 ?
16.07.1945-06.12.1945 ?
06.12.1945-07.06.1946 Velitelství letectva v Pacifiku
07.06.1946-01.06.1992 Velitelství strategického letectva
01.06.1992-03.06.2008 Velitelství vzdušného boje
Dislokace:
Deployed:
22.02.1944-16.07.1945 High Wycombe
16.07.1945-07.06.1946 Okinawa
07.06.1946-01.11.1946 Tampa, MacDill Army Airfield
01.11.1946-13.01.1948 Fort Worth, Fort Worth AAF
13.01.1948-29.01.1948 Fort Worth, Griffiss AFB
29.01.1948-13.06.1955 Fort Worth, Carswell AFB
13.06.1955-01.04.1970 Chicopee, Westover AFB
01.04.1970-01.01.1975 Yigo, Andersen AFB
01.01.1975-03.06.2008 Bossier City, Barksdale AFB

Velitel:
Commander:
22.02.1944-10.05.1945 Doolittle, James H. ( )
10.05.1945-21.06.1945 Kepner, William E. ( )
21.06.1945-19.07.1945 Larson, Westside T. ( )
19.07.1945-12.09.1945 Doolittle, James H. ( )
12.09.1945-30.11.1945 Partridge, Earle E. ( )
30.11.1945-07.06.1946 Timberlake, Patrick W. ( )
07.06.1946-16.08.1946 -, - ( )
16.08.1946-01.11.1946 Harding, Neil B. ( )
01.11.1946-12.11.1946 Ramey, Roger M. ( )
12.11.1946-16.12.1946 McMullen, Clements ( )
16.12.1946-15.06.1950 Ramey, Roger M. (Major General)
15.06.1950-14.08.1950 Old, Archie J. Jr. (Major General)
14.08.1950-08.05.1953 Anderson, Samuel E. (Lieutenant General)
08.05.1953-13.06.1955 Montgomery, John B. (Major General)
13.06.1955-06.08.1955 Selser, James C. Jr. (Major General)
06.08.1955-01.10.1961 Sweeney, Walter C. (Lieutenant General)
01.10.1961-01.10.1962 Harris, Hunter Jr. (Lieutenant General)
01.10.1962-01.12.1964 Nazzaro, Joseph J. (Lieutenant General)
01.12.1964-01.08.1966 Wade, Horace M. (Lieutenant General)
01.08.1966-01.03.1967 Wade, David (Lieutenant General)
01.03.1967-01.04.1970 Kieffer, William B. (Lieutenant General)
01.04.1970-11.07.1970 Gillem, Alvan C. II (Lieutenant General)
11.07.1970-01.08.1970 Lewis, Leo C. (Brigadier General)
01.08.1970-14.09.1971 Byerley, Sam J. (Lieutenant General)
14.09.1971-01.10.1973 Johnson, Gerald W. (Lieutenant General)
01.10.1973-30.08.1974 McKee, George H. (Lieutenant General)
30.08.1974-01.01.1975 Minter, Charles F. Sr. (Major General)
01.01.1975-01.11.1976 Hoban, Richard M. (Lieutenant General)
01.11.1976-01.07.1977 Hill, James E. (Lieutenant General)
01.07.1977-28.07.1978 Lawson, Richard L. (Lieutenant General)
28.07.1978-28.07.1981 Harris, Edgar S. (Lieutenant General)
28.07.1981-15.10.1982 Herres, Robert T. (Lieutenant General)
15.10.1982-15.08.1984 Campbell, William C. (Lieutenant General)
15.08.1984-02.02.1987 Peek, Kenneth L. Jr. (Lieutenant General)
02.02.1987-26.03.1988 McCarthy, James P. (Lieutenant General)
26.03.1988-22.05.1991 Shuler, Ellie G. Jr. (Lieutenant General)
22.05.1991-07.08.1993 Ryan, Martin J. Jr. (Lieutenant General)
07.08.1993-06.03.1996 Croker, Stephen B. (Lieutenant General)
06.03.1996-14.08.1998 Ford, Phillip J. (Lieutenant General)
14.08.1998-13.01.2000 Marcotte, Ronald C. (Lieutenant General)
13.01.2000-17.05.2002 Keck, Thomas J. (Lieutenant General)
17.05.2002-10.08.2005 Carlson, Bruce A. (Lieutenant General)
10.08.2005-13.06.2006 Chilton, Kevin P. (Lieutenant General)
13.06.2006-03.06.2008 Elder, Robert J. Jr. (Lieutenant General)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
07.06.1942-27.09.1942 7. stíhací křídlo
18.08.1942-20.10.1942 51. křídlo pro přepravu jednotek
18.08.1942-01.09.1942 64. skupina pro přepravu jednotek
08.09.1942-DD.12.1942 12. bombardovací křídlo
08.09.1942-10.12.1942 3. fotografická skupina
01.10.1942-04.06.1943 14. bombardovací křídlo
01.02.1943-04.06.1943 14. bombardovací křídlo (těžké)
01.06.1943-04.06.1943 13. bombardovací křídlo (těžké)
02.06.1943-04.06.1943 4. křídlo protivzdušné obrany
06.06.1943-08.06.1943 40. bombardovací křídlo (těžké)
28.07.1943-28.09.1943 44. bombardovací křídlo (těžké)
25.08.1943-18.08.1944 45. bojové bombardovací křídlo (těžké)
25.08.1943-30.08.1943 45. bombardovací křídlo (těžké)
11.01.1944-22.02.1944 96. bojové bombardovací křídlo (těžké)
22.02.1944-19.12.1944 1. bombardovací divize
22.02.1944-19.12.1944 2. bombardovací divize
22.02.1944-06.08.1945 20. bombardovací křídlo
09.08.1944-26.06.1945 325. fotografické křídlo, průzkumné
26.06.1945-16.07.1945 325. průzkumné křídlo
15.08.1945-07.06.1946 301. stíhací křídlo
05.09.1945-08.01.1946 316. bombardovací křídlo, velmi těžké
08.01.1946-06.05.1946 316. smíšené křídlo
06.05.1946-13.06.1946 316. bombardovací křídlo, velmi těžké
14.05.1946-10.11.1946 8. velitelství bombardovacího letectva, velmi těžké
15.05.1946-15.06.1946 22. bombardovací skupina (těžká)
15.05.1946-15.06.1946 22. bombardovací skupina (velmi těžká)
01.11.1946-17.11.1947 509. bombardovací skupina, velmi těžká
01.11.1946-01.03.1948 58. bombardovací křídlo, velmi těžké
01.11.1946-17.11.1947 7. bombardovací skupina (velmi těžká)
19.11.1946-17.11.1947 43. bombardovací skupina (velmi těžká)
16.07.1947-15.08.1947 27. stíhací skupina
15.08.1947-01.02.1950 27. stíhací křídlo
16.09.1947-05.11.1947 33. stíhací skupina
24.09.1947-05.11.1947 2. bombardovací skupina, velmi těžká
05.11.1947-01.04.1950 2. bombardovací křídlo
05.11.1947-01.04.1950 2. bombardovací křídlo, velmi těžké
05.11.1947-01.12.1948 33. stíhací křídlo
17.11.1947-01.08.1948 43. bombardovací křídlo, velmi těžké
17.11.1947-01.08.1948 509. bombardovací křídlo, velmi těžké
17.11.1947-01.08.1948 7. bombardovací křídlo, velmi těžké
16.05.1948-16.06.1952 97. bombardovací křídlo, střední
16.05.1948-12.07.1948 97. bombardovací křídlo, velmi těžké
12.07.1948-01.04.1950 2. bombardovací křídlo, střední
01.08.1948-01.04.1950 43. bombardovací křídlo, střední
01.08.1948-10.02.1951 509. bombardovací křídlo, střední
01.08.1948-16.02.1951 7. bombardovací křídlo, těžké
01.12.1948-16.02.1951 11. bombardovací křídlo, těžké
01.12.1948-16.02.1951 11. bombardovací skupina, těžká
27.06.1949-25.06.1951 446. bombardovací skupina (těžká)
27.06.1949-01.04.1950 459. bombardovací skupina (střední)
01.02.1950-06.08.1951 27. doprovodné stíhací křídlo
01.04.1950-16.07.1950 28. strategické průzkumné křídlo
01.04.1950-01.04.1955 28. strategické průzkumné křídlo, těžké
05.12.1950-09.04.1951 12. doprovodné stíhací křídlo
02.01.1951-10.02.1951 6. bombardovací křídlo, střední
10.02.1951-16.06.1952 47. letecká divize
16.02.1951-16.06.1952 19. letecká divize
10.03.1951-16.06.1952 42. letecká divize
16.06.1952-01.07.1955 19. letecká divize
16.06.1952-01.04.1955 42. letecká divize
16.06.1952-01.04.1955 47. letecká divize
16.06.1952-01.04.1955 810. letecká divize
25.02.1953-08.10.1954 42. bombardovací křídlo, těžké
18.11.1953-01.04.1955 96. bombardovací křídlo, střední
01.07.1954-01.04.1955 1. letecká divize
08.10.1954-18.01.1958 45. letecká divize
01.07.1955-01.01.1959 21. letecká divize
01.07.1955-01.01.1959 340. bombardovací křídlo, střední
01.07.1955-15.03.1965 801. letecká divize
01.07.1955-01.01.1959 802. letecká divize
01.07.1955-01.01.1959 818. letecká divize
01.01.1956-01.02.1956 100. bombardovací křídlo, střední
01.02.1956-31.03.1970 817. letecká divize
01.02.1956-01.05.1962 820. letecká divize
04.09.1956-02.07.1969 57. letecká divize
18.01.1958-01.12.1958 42. bombardovací křídlo, těžké
20.11.1958-31.03.1970 45. letecká divize
01.01.1959-01.11.1959 38. letecká divize
01.01.1959-01.10.1962 72. bombardovací křídlo, těžké
01.01.1959-02.09.1966 822. letecká divize
01.01.1959-31.03.1970 823. letecká divize
01.05.1962-25.06.1965 820. strategická letecká divize
01.07.1963-01.07.1965 13. strategická raketová divize
01.07.1963-01.09.1963 17. strategická letecká divize
01.07.1963-01.07.1965 17. strategická raketová divize
01.07.1965-31.03.1970 17. strategická letecká divize
01.04.1970-01.01.1975 376. strategické křídlo
01.04.1970-01.01.1975 43. strategické křídlo
01.01.1975-30.09.1988 19. letecká divize
01.01.1975-08.06.1988 40. letecká divize
01.01.1975-09.07.1991 42. letecká divize
01.01.1975-15.06.1989 45. letecká divize
08.06.1988-01.09.1991 416. bombardovací křídlo, těžké
13.06.1988-01.09.1991 7. bombardovací křídlo, těžké
16.06.1988-01.09.1991 19. křídlo pro doplňování paliva za letu, těžké
16.06.1988-DD.MM.RRRR 2. bombardovací křídlo
16.06.1988-DD.MM.RRRR 2. bombardovací křídlo, těžké
16.06.1988-01.09.1991 305. křídlo pro doplňování paliva za letu, těžké
16.06.1988-22.04.1991 67. taktická zpravodajská skupina
16.06.1988-01.09.1991 97. bombardovací křídlo, těžké
29.03.1989-01.10.1991 42. bombardovací křídlo, těžké
29.03.1989-30.09.1990 509. bombardovací křídlo, střední
01.07.1989-31.07.1990 12. letecká divize
01.07.1990-26.07.1991 100. letecká divize
09.07.1991-01.09.1991 319. bombardovací křídlo, těžké
09.07.1991-01.06.1992 319. křídlo
26.07.1991-DD.MM.RRRR 509. bombardovací křídlo
26.07.1991-DD.MM.RRRR 509. bombardovací křídlo, těžké
01.09.1991-DD.MM.RRRR 2. křídlo
01.09.1991-01.06.1992 28. křídlo
01.09.1991-01.06.1992 416. křídlo
01.09.1991-01.06.1992 5. křídlo
01.09.1991-01.06.1992 7. křídlo
01.09.1991-01.10.1993 96. křídlo
01.09.1991-01.04.1992 97. křídlo
01.10.1991-DD.MM.RRRR 2. bombardovací křídlo
01.10.1991-01.06.1992 42. křídlo
01.06.1992-01.10.2002 27. stíhací křídlo
01.06.1992-01.10.2002 28. bombardovací křídlo
01.06.1992-01.10.1993 319. bombardovací křídlo
01.06.1992-DD.MM.RRRR 5. bombardovací křídlo
01.06.1992-01.10.1993 7. bombardovací křídlo
01.10.1993-01.04.1997 314. transportní křídlo
01.10.1993-01.10.1994 35. křídlo
01.10.1993-01.10.2002 65. letištní křídlo
01.10.1993-01.04.1997 7. křídlo
18.01.1994-03.06.2008 608. letecká operační skupina
01.10.1994-01.07.1995 85. křídlo
01.07.1995-01.10.2002 85. skupina
01.04.1997-01.10.2002 7. bombardovací křídlo
01.02.2001-05.07.2006 67. informační operační křídlo
01.02.2001-05.07.2006 70. zpravodajské křídlo
01.10.2002-01.10.2009 55. křídlo
01.10.2002-03.06.2008 9. průzkumné křídlo
01.12.2003-DD.MM.RRRR 480. zpravodajské křídlo
05.07.2006-03.06.2008 67. křídlo síťového boje
01.05.2007-03.06.2008 Středisko vzdušných sil pro informační operace

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.afhra.af.mil
URL : https://www.valka.cz/8-letecka-armada-1944-2008-t3004#359711Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

(původně VIII Bomber Command)


Vytvořena jako VIII Bomber Command 19.1.1942
Aktivována 1.2.1942


COMPONENTS
1st Bombardment Wing - 1942 - 1943
2nd Bombardment Wing - 1942 - 1943
3rd Bombardment Wing - 1942 - 1943
4th Bombardment Wing - 1942 - 1943
12th Bombardment Wing - 1942 - 1944
301st Fighter Wing - 1945 - 1946
316 Bombardment Wing - 1945 - 1946
1st Air Division - 1943 - 1945
2nd Air Division - 1943 - 1945
3rd Air Division - 1943 - 1945
VIII Fighter Command -1944 - 1945


STATION
Hampton, Langley Field , 1.2.1942
Savannah, Savannah Army Air Base , 10.2.1942
Daws Hill, England, 23.2.1942


COMMANDERS
Maj Gen Ira C Eaker, 23.2.1942
Brig Gen Newton Longfellow, 2.12.1942
Maj Gen Frederick L Anderson, 1.7.1943


CAMPAIGNS
Air Offensive, Europe
Normandy
Northern France
Rhineland
Ardennes-Alsace
Central Europe
Asiatic - Pacific Theater


DECORATIONS
None
URL : https://www.valka.cz/8-letecka-armada-1944-2008-t3004#9103Version : 0
Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Radku, tak jsem to pročetl, jak jsem slíbil, a je to tak, že (velmi zjednodušeně):


- 8AF vznikla skutečně 1942 v USA
- VIII BC jí bylo podřízeno
- v počátečním období, krátce po vzniku, existoval v Británii předsunutý Detachment HQ, 8AF, který tam připravoval podmínky pro přesun, zatímco hlavní část štábů zůstávala v USA
- pak se přesunul do UK zbytek
- pak přišla na počátku roku 1944 velká reorganizace, kdy mj. vzniklo velitelství, které mělo zastřešovat americké strategické bombardování, tj. United States Strategic Air Forces (USSTAF) - tomu měly byly podřízeny 15AF a 8AF
- formálně, tj. z hlediska štábů a rodokmenů (lineagí) to bylo tak, že
--- štáb USSTAF nevznikl na zelené louce; vznikl transformací dosavadního štábu 8AF, který tak jakoby zanikl
--- štáb VIII BC se změnil na štáb nové 8AF a ta přešla pod to USSTAF
--- ostatní velitelství podřízená staré 8AF byla podřízena nové 8AF (tj. tomu bývalému VIII BC)
------ jestli to dobře chápu, nové VIII BC nevniklo, nová 8AF si řídila přímo jednotlivé bombardovací divize (tohle zatím ber s rezervou)


Tedy je to zhruba tak, jak jsme dopoledne uvažovali, že to asi bylo. Smile




Z našeho hlediska a dle zvyklostí fora je tedy potřeba toto téma rozdělit na téma 1942-1944 (od vzniku po reorganizaci staré 8AF na USSTAF) a téma od 1944 do 2008 (od vzniku nové 8AF z VIII BC po přejmenování). To si docela mákneš, držím palce Smile .


Historie (dlouhý text) by se pak napsala v jednom z témat (tj. asi posledním) a v těch předchozích by na něj byl odkaz.




* pozn. někdo uvádí tu reorganizaci k 22/2/1944, jiné zdroje k lednu, to bude potřeba dohledat a ověřit
URL : https://www.valka.cz/8-letecka-armada-1944-2008-t3004#548521Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

ok, editace nebude slozita, staci prelinkovat asi deset jednotek, tato tabulka je nastesti udelana "spravne" takze v ni veskere hodnoty s vyjimkou tech jednotek jsou od roku 1944 ... Very Happy diky za pomoc s tim lustenim.
URL : https://www.valka.cz/8-letecka-armada-1944-2008-t3004#548525Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Zatím to z hlediska času reorganizace vypadá (co jsem dohledal, zdroje si ale občas odporují) tak, že
- 5. ledna 1944 se původní 8AF změnila na USSAFE, USSTAF (tohle datum jsem zatím našel v oficiální publikaci letectva a v jednom oficiálním dokumentu, ale jiné on-line zdroje uvádějí i 6. leden nebo ten 22. únor)
- 22. února 1944 se VIII. velitelství bombardovacího letectva změnilo na novou 8AF


Nové VIII.BC nevzniklo (divize si řídila rovnou ta nová 8AF, takže tento stupeň řízení odpadl), ale jako to bylo s ostatními Commands v mezidobí mezi 5/1/1944 a 22/2/1944, čemu v tu dobu byla podřízena, jsem zatím nezjistil.
URL : https://www.valka.cz/8-letecka-armada-1944-2008-t3004#549356Version : 0
MOD