Ferdinand I. (V.)

Ferdinand I (V) / Ferdinand I. (V.)
     
Příjmení:
Surname:
- -
Jméno:
Given Name:
Ferdinand V. Ferdinand I
Jméno v originále:
Original Name:
Ferdinand I..
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
- -
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
- -
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
císař, král císař, král
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
19.04.1793 Vídeň
19.04.1793 Vienna
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
29.06.1875 Praha
29.06.1875 Prague
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- rakouský císař
- uherský král
- český král
- Emperor of Austria
- King of Hungary
- King of Bohemia
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- -
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
de.wikipedia.org
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Kaiser_Ferdinand_I
URL : https://www.valka.cz/Ferdinand-I-V-t59757#215330 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Narodil se 17. dubna 1793 ve Vídni jako syn císaře Františka I. Od dětství trpěl epilepsií a nebylo jisté, zda se bude kvůli zhoršující se nemoci vůbec schopen ujmout se po svém otci otěží vlády. Nicméně podle zákonů legitimity byl již roku 1830 korunován v Uhrách a po otcově smrti 2. března 1835 nastoupil též na rakouský trůn. V září roku 1836 pak byl korunován jako poslední český král svatováclavskou korunou.


Protože panovník nebyl způsobilý k vládě, veškerou moc za něho převzala tzv. státní konference v čele s knížetem Metternichem. Za revoluce v roce 1848 vyšel vstříc požadavkům liberálů, propustil knížete Metternicha a schválil důležité reformy. Po nástupu reakčních sil abdikoval 2. prosince 1848 ve prospěch svého synovce Františka Josefa I.


Po abdikaci žil Ferdinand se svojí chotí střídavě na Pražském hradě, v Ploskovicích a Zákupech. Věnoval se různým vědám a hudbě. U pražské věřejnosti byl oblíbený, hovořil částečně česky a často jezdil na projížďky kočárem po Praze.


Ferdinand V. přezdívaný českým národem „Dobrotivý“ zemřel 29. června 1875 v Praze.
URL : https://www.valka.cz/Ferdinand-I-V-t59757#123222 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Ferdinand V.


Po smrti cisára Františka a nástupe Ferdinanda na trón, vznikla v súlade s Františkovým politickým závetom, tzv. Tajná štátna konferencia. Tvorili ju Metternich, Kolovrat, arcivojvodkyňa Žofia, jej manžel František Karol, arcivojvodovia Ján a Karol. Konferencii predsedal brat zosnulého cisára Ľudovít. Konferencia mala pomôcť Ferdinandovi vládnuť. No skutočnú moc v rukách mala trojica Metternich, gróf Kolovrat a policajný prezident gróf Sedlnický. Metternich a Kolovrat boli politickými súpermi. Často dochádzalo k nezhodám medzi nimi, no v zásadných sa vždy zhodli. Obaja verili, že systém je nemenný a potrebuje len kozmetické úpravy. Podarilo sa im vybudovať vzorový policajný štát s armádou samostatne nemysliacich a zbytočných úradníkov.


Čoraz zreteľnejšie sa prejavovalo hospodárske zaostávanie krajiny, s tým bol spojený aj úpadok armády. Metternich si bol vedomí nevyhnutnosti modernizácie hospodárstva. Domnieval sa, že táto podpora hospodárstva utlmí nespokojnosť obyvateľstva a zastaví prílev, pre vládnu moc, nebezpečných ideí. V konečnom dôsledku mala táto modernizácia priniesť štátu nové dane.


Okrem hospodárskych problémov sa krajina zmietala v národnostných problémoch. V Uhorsku sa začalo s pomaďarčovaním slovanských národov. Týkalo sa to hlavne slovenských evanjelikov. Viedeň k otázke maďarizácie zaujala rozporuplný postoj. Neželala si posilnenie pozície Slovanov v ríši, no zároveň prikázala uhorskému palatínovi Jozefovi Habsburskému, aby zamedzil najhrubším prejavom maďarizácie.


Neutešená ekonomická a politická situácie v monarchii sa naplno prejavila v marci roku 1848. Vo Viedni vypuklo povstanie, ktoré donútilo Metternicha abdikovať. Stalo sa tak v noci z 13. na 14. marca. Metternich bol nútený opustiť krajinu. Ferdinand trval na tom, aby sa proti ľuďom nepoužilo násilie a aby dvor splnil požiadavky ľudu. To umožnilo utvorenie konštitučného režimu. Nové násilnosti prepukli v máji. Cisársky dvor opustil Viedeň. No petícia Viedenčanov uprosila cisára, aby sa vrátil do Viedne. Až v októbri 1848 sa podarilo poraziť povstanie. Na cisárskom dvore sa k moci dostala arcivovodkyňa Žofia, opierajúc sa o armádu a generála Alfréda Windischgätsa a novú vládu Felixa Schwarzenberga. Žofia prehovorila svojho manžela Františka Karola, aby sa vzdal nástupníckych práv v prospech ich syna Františka Jozefa. Ferdinand sa netajil úmyslom abdikovať. A tento fakt sa Žofia snažila využiť v prospech svojho syna. 2. Decembra 1848 sa v Olomouci tak aj stalo. Rakúska monarchia dostala nového cisára Františka Jozefa.



Kolektív autorov -Kniha Kráľov
- Slovenské pedagogické nakladateľstvo- Mladé letá -Bratislava 2003, ISBN 80-10-00324-7
URL : https://www.valka.cz/Ferdinand-I-V-t59757#186796 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

.
Ferdinand I. (V.) - Zdroj: Archív autora. Zberateľské kartičky panovníkov.

Zdroj: Archív autora. Zberateľské kartičky panovníkov.
URL : https://www.valka.cz/Ferdinand-I-V-t59757#427369 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more