Gapon, Georgij Apollonovič

Gapon, Georgiy Apollonovich
Георгий Аполлонович Гапон

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pop Gapon


Vlastným menom Georgij Gapon, väzenský kaplán a zakladateľ štátom schváleného Zhromaždenia ruských továrenských robotníkov, poznal nespokojnosť ruskej chudoby z vlastnej skúsenosti. V najchudobnejších štvrtiach Petrohradu pôsobil ako misionár.
V roku 1904 bol poverený založením Zhromaždenia ruských továrenských robotníkov, ktoré malo skľudniť nespokojnosť medzi pracujúcimi. Bol taký úspešný, že na konci roka malo Zhromaždenie cez 8 000 členov, čo bolo viac, ako mala samotná Leninova boľševická strana.
20. januára 1905 zorganizoval pochod 200 000 ľudí na palác ruského cára Mikuláša II. v Skt.Petesburgu, za zvýšenie platov a zlepšenie pracovných podmienok.
Vojaci na cárov príkaz začali do ľudí strieľať a pokojná demonštrácia sa tak zmenila na masaker. O život prišlo asi 500 demonštrantov.
Gapon bol po „krvavej nedeli“ striedavo označovaný za agenta provokatéra, ktorý doviedol stovky ľudí na smrť, a za nástroj opozície. V skutočnosti nič také nebol.
Gaponovi sa na „krvavú nedeľu“ podarilo uniknúť smrti len o vlások a revolučný spisovateľ Maxim Gorkij mu poskytol nocľah a úkryt. Oholil si bradu a obliekal sa do obyčajných šiat, aby unikol pozornosti polície.
O niekoľko dní nato emigroval do Ženevy a stal sa z neho Leninov spolupracovník. Nakoniec sa vrátil do Ruska a pokúsil sa vo vládnych kruhoch rehabilitovať a zároveň nadviazať styky s opozičnými stranami. Niektorí členovia Leninovej Socialistickej revolučnej strany však boli presvedčení, že Gapon je vládny špión a prikázali jednému zo svojich členov – kniežaťu Rutenbergovi, ktorý počas „krvavej nedele“ kráčal po Gaponov boku – aby zariadil jeho smrť.
Na jar 1906 bol Gapon obesený v chatke za fínskou hranicou neďaleko Petrohradu.zdroje:
ru.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Gapon-Georgij-Apollonovic-t9389#28712 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Jeho podobizna...
URL : https://www.valka.cz/Gapon-Georgij-Apollonovic-t9389#83985 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more