Main Menu
User Menu

Military history website

Holubec, Bohumil

     
Příjmení:
Surname:
Holubec
Jméno:
Given Name:
Bohumil
Jméno v originále:
Original Name:
-
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
plukovník v. v.
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
26.09.1909 Poniklá /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
17.05.1991 Praha /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- velitel Leteckého pluku 8
- velitel kursu velitelů letek a inspektorů pilotů Letecká vojenská akademie
- náčelník oddělení bojové přípravy stíhacího letectva Protivzdušné obrany státu
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- patřil do skupiny stíhacích pilotů, kteří předváděli leteckou akrobacii před rokem 1938 (mimo jiné přes XI. letní olympijské hry v Berlíně v roce 1936)
- velitel roty 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
Vojenský historický archiv Praha
Jan Novotný; Danuše Kohoutová: Pilot Bohumil Holubec - www.ponikla.cz
URL : https://www.valka.cz/Holubec-Bohumil-t237864#657560Version : 0
     
Příjmení:
Surname:
Holubec
Jméno:
Given Name:
Bohumil
Jméno v originále:
Original Name:
Bohumil Holubec
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
01.10.1937-14.08.1938 Vojenská akademie, Hranice /
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
14.08.1938 poručík
DD.MM.RRRR podplukovník
DD.MM.1968 plukovník v.v.
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
02.09.1948-06.09.1948 Velitel : Letecký pluk 7
01.06.1948-DD.MM.1949 Velitel : Letecký pluk 8
DD.MM.1950-DD.12.1950 Velitel : Letecký pluk 8

Ručně vyplněné položky:
03.01.1945-09.05.1945 velitel roty, 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.RRRR

Medaile za zásluhy o obranu vlasti
Medal of Merit in Defence of Homeland
Medaile Za zásluhy o obranu vlasti
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Vojenský historický archiv Praha
Jan Novotný; Danuše Kohoutová: Pilot Bohumil Holubec - www.ponikla.cz
URL : https://www.valka.cz/Holubec-Bohumil-t237864#659065Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Partizánsky preukaz Bohumila Holubca.


www.burda-auction.com
Jan Novotný; Danuše Kohoutová: Pilot Bohumil Holubec - www.ponikla.cz

Holubec, Bohumil - B-534.1 S10, s ktorou havaroval Bohumil Holubec dňa 12.07.1934.

B-534.1 "S10", s ktorou havaroval Bohumil Holubec dňa 12.07.1934.
URL : https://www.valka.cz/Holubec-Bohumil-t237864#659066Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Prosím doplnit:
Všeobecné vzdělání:
DD.MM.1916-DD.MM.1921 obecná škola Poniklá
DD.MM.1921-DD.MM.1925 měšťanská škola Jilemnice

Vojenské vzdělání:
01.10.1926-15.06.1928 Učiliště pro letectvo
01.10.1926-30.09.1927 Škola leteckého dorostu (obor pilotní) Prostějov
01.10.1927-03.03.1928 Pilotní škola elementární a Pilotní škola pokračovací Prostějov
15.03.1928-15.06.1928 Pilotní škola stíhací Cheb

01.09.1945-15.12.1946 Přeškolovací pilotní stíhací škola Praha
03.09.1949-30.03.1950 Vysoké vojenské učiliště-velitelská škola Praha
(Kurs pro velitele vojskových těles)

Důstojnické hodnosti:
nadporučík: 01.05.1942
kapitán: 28.10.1944
ětábní kapitán: 31.08.1948
major: 01.04.1948
podplukovník: 20.02.1951
podplukovník v zál.: 23.01.1957

Průběh vojenské služby:
DD.06.1928-DD.11.1931 Letecký pluk 2, letka 39 - pilot
DD.11.1931-DD.04.1933 Letecký pluk 3, letka 37- pilot
DD.07.1933-DD.10.1934 dtto
DD.09.1935-DD.10.1937 dtto
dd.10.1933-DD.12.1934 Vojenský technický a letecký ústav Praha - stíhací pilot
DD.08.1938-DD.01.1939 Letecký pluk 4 - pilot
DD.06.1945-DD.09.1945 Letištní správa Liberec - pobočník velitele
DD.09.1945-DD.02.1946 Letecká dopravní skupina Ruzyně - důstojník OBZ
DD.04.1946-DD.06.1946 Letecký pluk 41 - důstojník OBZ
DD.12.1946-DD.02.1947 Letecká základna 1
DD.04.1947-DD.11.1947 Letecká vojenská akademie - učitel létání
DD.11.1947-DD.06.1948 Letecký pluk 8 - velitel letky
DD.06.1948-DD.09.1949 Letecký pluk 8 - velitel pluku
DD.04.1950-DD.07.1950 dtto
DD.08.1950-DD.12.1950 dtto
DD.07.1950-DD.08.1950 3. letecká divise - inspektor pilot
DD.12.1950-DD.02.1951 dtto
DD.07.1951-DD.08.1951 dtto
DD.02.1951-DD.08.1951 Letecká vojenská akademie - velitel kursu velitelů letek a inspektorů pilotů
DD.08.1951-DD.MM.1951 22. letecká stíhací divize - bez funkce
11.12.1951-03.07.1952 Velitelství letectva - odd. bojové přípravy
DD.03.1955-31.12.1956 Velitelství stíhacího letectva protivzdušné obrany státu - náčelník odd. bojové přípravy
23.01.1957 propuštěn do zálohy

Zdroj: Vojenský historický archiv Praha - Osobní spis
URL : https://www.valka.cz/Holubec-Bohumil-t237864#659075Version : 0