Houska

Hrad a zámek
     
Název:
Name:
Houska Houska
Další názvy:
Other Names:
-
Typ:
Style:
hrad a zámek castle and chateau
Stav:
Condition:
zachovalý well maintained
Přístupnost:
Accessibility:
přístupno v návštěvních hodinách open during visiting hours
Obec:
Municipality:
Houska Houska
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
50°29'27.1181594"N 14°37'27.336914"E
První písemná zmínka:
First Written Reference :
DD.MM.RRRR
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
- -
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
https://www.valka.cz/
URL : https://www.valka.cz/Houska-t67983#416863 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Houska


Nachází se asi 15 km SV od Mělníka (okres Česká Lípa, kraj Liberecký). Počátky hradu – jeho založení je datováno do poslední dekády vlády Přemysla Otakara II. tj. někdy po roce 1270. Spolu s ním byl v téže době založen i hrad Bezděz. Byly tedy vybudovány ve stejné době a to i stejnou stavební hutí. Za vlády Václava II. se stal pravděpodobně majetkem pánů z Dubé jenž byla jednou s větví rodu Ronovců. Během své existence prodělal hrad mnoho přestaveb a tak se postupem času stal z gotického hradu renesanční zámek. Rovněž došlo k několika změnám majitelů. Po pánech z Dubé následovali Smiřičtí, Valdštejnové, Kounicové, Andrássyové. Nakonec roku 1924 koupil hrad sám prezident Škodových závodů a také senátor Josef Šimonek. V současnosti se o hrad starají jeho pravnuci a od roku 1999 je hrad přístupný pro veřejnost. K nejpůvodnějším a tedy i nejvzácnějším prostorám hradu patří kaple i dochovanými středověkými malbami z přelomu 13. a 14. stol.
Proč se vlastně Hrad jmenoval Houska? Rozhodně to nemá nic společného s pekařskými výrobky, ale jednoduše je tomu tak, že zde nechal na konci 9. stol. zbudovat Slavibor – vévoda Pšovanů pro svého syna Houseka sídlo.


Literatura:
Nováková, Marcela a kol. Hrady a zámky : v Čechách na Moravě, ve Slezsku. Praha, 2005. ISBN 80-7033-874-1.
Houska - Plán hradu, černě gotické zdivo ze 13. století, tečkovaně vyznačena skála, šrafovaně rozsah archeologicky sledovaného prostoru
Durdík 2000, s. 171 obr. 348

Plán hradu, černě gotické zdivo ze 13. století, tečkovaně vyznačena skála, šrafovaně rozsah archeologicky sledovaného prostoru
Durdík 2000, s. 171 obr. 348

Houska - Autorka fotografie: Zuzana Malachová

Autorka fotografie: Zuzana Malachová
URL : https://www.valka.cz/Houska-t67983#239241 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Houska je moja srdcová záležitosť napriek tomu že som tam ešte nikdy nebol. Ďalšia z teórií pojednávajúcich možnom pôvode názvu hradu bola zvererjnená na.
http://cody.mysteria.cz/magie/houska/zahady.htm


"Slovanská etymologie se nabízí vzhledem k celkem jasnému obsahu názvu. Podle pověsti jde o jméno syna jednoho z pšovských knížat. Nicméně s přihlédnutím k mimořádným okolnostem, vážícím se k hradu samotnému, je možné uvažovat i o etymologii keltské. Keltové zde nepochybně žili a území ovlivnili v podobě místních názvů. Pravděpodobný výklad jména hradu bude z gael. GEA(S)TAM, vysl. Gos-ca, případně z dnešního welš. GIA(S)T, vyslov. Gos-c. V obou případech jde o stejný význam, který znamená brána. Vzhledem ke skutečnostem, které se objevují v lokálních pověstech Housky, jde o velmi zajímavou paralelu, neboť pověsti o jakési "bráně do pekla" zde skutečně existují."


Táto teória na zaujala a pretože som istý čas žil v Írsku a gaelská írština mi učarovala, pokúsil som sa predchádzjúcu teóriu konfrontovať s poslednými preživšími keltskými jazykmi.


Irish Gaelic - Geata alebo Geta, z anglosaského Geat
Scots Gaelic - Heigait
Welsh - Gia(?)t, alebo Ga(?)t
Cornish - ?
Breton - ?


Záver si urobte sami. Ja len dodám, že medzi kontinentálnou gaelštinou a ostrovnými dialektami sú niekedy značné rozdieli.
URL : https://www.valka.cz/Houska-t67983#242452 Version : 0
Historical depictions
Houska - Houska na rytině z 40. letech 19. století od J. Richtera dle kresebné předlohy F. A. Hebera, dobře patrny jsou do skály vytesané vyústění šachet prevétů
Durdík 2000, s. 171 obr. 346

Houska na rytině z 40. letech 19. století od J. Richtera dle kresebné předlohy F. A. Hebera, dobře patrny jsou do skály vytesané vyústění šachet prevétů
Durdík 2000, s. 171 obr. 346

URL : https://www.valka.cz/Houska-t67983#688379 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more