Main Menu
User Menu

Military history website

Houska

Hrad a zámek

     
Název:
Name:
Houska
Další názvy:
Other Names:
-
Typ:
Style:
hrad a zámek
Stav:
Condition:
zachovalý
Přístupnost:
Accessibility:
přístupno v návštěvních hodinách
Obec:
Municipality:
Houska
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
50°29'27.1181594"N 14°37'27.336914"E
První písemná zmínka:
First Written Reference :
DD.MM.RRRR
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.valka.cz/
URL : https://www.valka.cz/Houska-t67983#416863Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Houska


Nachází se asi 15 km SV od Mělníka (okres Česká Lípa, kraj Liberecký). Počátky hradu – jeho založení je datováno do poslední dekády vlády Přemysla Otakara II. tj. někdy po roce 1270. Spolu s ním byl v téže době založen i hrad Bezděz. Byly tedy vybudovány ve stejné době a to i stejnou stavební hutí. Za vlády Václava II. se stal pravděpodobně majetkem pánů z Dubé jenž byla jednou s větví rodu Ronovců. Během své existence prodělal hrad mnoho přestaveb a tak se postupem času stal z gotického hradu renesanční zámek. Rovněž došlo k několika změnám majitelů. Po pánech z Dubé následovali Smiřičtí, Valdštejnové, Kounicové, Andrássyové. Nakonec roku 1924 koupil hrad sám prezident Škodových závodů a také senátor Josef Šimonek. V současnosti se o hrad starají jeho pravnuci a od roku 1999 je hrad přístupný pro veřejnost. K nejpůvodnějším a tedy i nejvzácnějším prostorám hradu patří kaple i dochovanými středověkými malbami z přelomu 13. a 14. stol.
Proč se vlastně Hrad jmenoval Houska? Rozhodně to nemá nic společného s pekařskými výrobky, ale jednoduše je tomu tak, že zde nechal na konci 9. stol. zbudovat Slavibor – vévoda Pšovanů pro svého syna Houseka sídlo.


Literatura:
Nováková, Marcela a kol. Hrady a zámky : v Čechách na Moravě, ve Slezsku. Praha, 2005. ISBN 80-7033-874-1.
Houska - Autorka fotografie: Zuzana Malachová

Autorka fotografie: Zuzana Malachová
URL : https://www.valka.cz/Houska-t67983#239241Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Houska je moja srdcová záležitosť napriek tomu že som tam ešte nikdy nebol. Ďalšia z teórií pojednávajúcich možnom pôvode názvu hradu bola zvererjnená na.
https://cody.mysteria.cz/magie/houska/zahady.htm


"Slovanská etymologie se nabízí vzhledem k celkem jasnému obsahu názvu. Podle pověsti jde o jméno syna jednoho z pšovských knížat. Nicméně s přihlédnutím k mimořádným okolnostem, vážícím se k hradu samotnému, je možné uvažovat i o etymologii keltské. Keltové zde nepochybně žili a území ovlivnili v podobě místních názvů. Pravděpodobný výklad jména hradu bude z gael. GEA(S)TAM, vysl. Gos-ca, případně z dnešního welš. GIA(S)T, vyslov. Gos-c. V obou případech jde o stejný význam, který znamená brána. Vzhledem ke skutečnostem, které se objevují v lokálních pověstech Housky, jde o velmi zajímavou paralelu, neboť pověsti o jakési "bráně do pekla" zde skutečně existují."


Táto teória na zaujala a pretože som istý čas žil v Írsku a gaelská írština mi učarovala, pokúsil som sa predchádzjúcu teóriu konfrontovať s poslednými preživšími keltskými jazykmi.


Irish Gaelic - Geata alebo Geta, z anglosaského Geat
Scots Gaelic - Heigait
Welsh - Gia(?)t, alebo Ga(?)t
Cornish - ?
Breton - ?


Záver si urobte sami. Ja len dodám, že medzi kontinentálnou gaelštinou a ostrovnými dialektami sú niekedy značné rozdieli.
URL : https://www.valka.cz/Houska-t67983#242452Version : 0