Main Menu
User Menu

Military history website

Kirhner, Ignjat

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Ignjat Kirhner (30 May 1887 - 18 May 1944)


30 Dec 1938 - 28 Sep 1940: Chief of the Selection Board
1 Apr 1939: Promoted to Brigadni General


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Kirhner-Ignjat-t68138#239544Version : 0